Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

25 grudnia 2016 r.
19:15

Kąpielisko nad Wieprzem? Władze Łęcznej chcą wrócić do pomysłu sprzed wojny

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
27 9 A A
Lato 1944 roku, plażowicze nad rzeką. Fot. CK Łęczna<br />
Lato 1944 roku, plażowicze nad rzeką. Fot. CK Łęczna

Czy w dolinie nad Wieprzem i Świnką będzie kąpielisko i przystań kajakowa? Takie miejsce do rekreacji funkcjonowało tu już przed wojną. Teraz władze Łęcznej chcą wrócić do tego pomysłu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ratusz przygotował ambitny plan reanimacji doliny Wieprza. Dziś dzika dolina kusi wyłącznie przyrodą i zaroślami. A ma być inaczej.

– Już jest opracowany projekt tego rejonu miasta. Plan przewiduje budowę przystani kajakowej z pomostem i wiatą na łódki, elementów małej architektury, w tym wiaty wypoczynkowej, dwóch kładek przechodzących nad rzeką Świnką, parkingu, oświetlenia i toalety – wylicza Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Łęczna.

Projekt zakłada także budowę dwóch zejść nad rzekę, po skarpie, od strony Rynku II i Rynku III. Pomyślano także o nasadzeniach w okolicy przystani i rzeki Świnki. W ramach projektu zaplanowano także przebudowę ulicy Lubelskiej, remont nawierzchni i budowę ścieżki pieszo-rowerowej aż do ul. Jagiełki.

– Planujemy także organizację tras turystycznych w terenie Natura 2000. Chodzi o budowę na terenie torfowym pomostów drewnianych o dł. ok. 1100 m wraz z punktem widokowym – dodaje G. Kuczyński.

W ramach projektu zostanie również opracowana dokumentacja remontu małej synagogi, czyli wymiana pokrycia dachowego, docieplenia ścian zewnętrznych, wstawienie nowej stolarki drzwiowej i okiennej, remont instalacji oświetleniowej na poddaszu budynku i malowanie wnętrza.

Już przed II wojną światową w Łęcznej funkcjonowały trzy plaże.

– Wieprz był niezwykle czystą rzeką. Mieszkańcy Łęcznej chętnie korzystali z możliwości plażowanie od strony Podzamcza. Zachęcały do tego piaszczyste brzegi – mówi Eugeniusz Misiewicz, lokalny tradycjonalista, a zarazem szef Centrum Kultury.– Wówczas nikt nie myślał o jeżdżeniu na pobliskie Pojezierze. Warto też dodać, że przy ujściu Świnki do Wieprza funkcjonowała, jeszcze przed wojną, przystań kajakowa – dodaje Misiewicz. Praktycznie do początku lat 70. minionego wieku Wieprz był dla łęcznian miejscem plażowania i kąpieliskiem. Potem, niestety, jakość wody pogorszyła się i rzeka straciła na popularności.

Początek lat 60. – kąpielisko nad Wieprzem
Początek lat 60. – kąpielisko nad Wieprzem

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Hgfhigc / 28 grudnia 2016 o 09:41
Rzecznik??? Chyba Ci sie we łbie pomieszało redahtórze.
Avatar
grube kloce / 26 grudnia 2016 o 19:11
tam psy robią kupy, nawet takie grube kloce!! siusiu, oczywiście, też, bezpośrednio do wody! a różne pijane żule leją, grubym strumieniem , jak nikt nie patrzy!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 13:31
Dookoła jezior w brud a ktoś miałby się kąpać w brudnej zimnej rzece... . Nie wiem komu i czemu miałoby to służyć oprócz wydania pieniędzy.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 13:00
pewnie to kolejny pomysł który ma zawładnąć wyobraźnią mieszkańców a i tak trafi na półki, ale czy wg Pana tradycjonalisty jakość wody już się polepszyła na tyle że można inwestować w kąpieliska??? patrząc w górę rzeki mamy tam kilka zakładów produkcyjnych
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 00:57
Czysty program lepszej łecznej. Czyżby burmistrz sam nie umiał czegoś wymyślić. Sam przez 14 lat na to nie wpadł
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 20:15
Wy dziady program Lepszej Łęcznej po cichu realizujecie a gdzie własne pomysły? Jak się burmistrz zmieni to butelki i puszki na przystani będziecie zbierać.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:34
I co z tego że zrobicie kąpielisko ,nastawiacie tablice z zakazami ,wstawicie cennik ,wstawicie straż miejską i klapa. W Nowogrodzie na tamie pana Merkisza było wszystko i bez opieki władz , kąpielisko,kajaki,ryby ludzi kupę zabawy i uciecha. Zmarnowaliście wszystko została tylko pamięć i zarośla i chwasty.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:31
Fajny pomysł. Każda inicjatywa, która sprawia, że można chociaż trochę odpocząć od szarej rzeczywistości zasługuje na plus. trzymam kciuki za projekt . pozdrawiam
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:28
w ŚWINCE będą śledzie bo słona woda z kopalni.
Avatar
Hgfhigc / 28 grudnia 2016 o 09:41
Rzecznik??? Chyba Ci sie we łbie pomieszało redahtórze.
Avatar
grube kloce / 26 grudnia 2016 o 19:11
tam psy robią kupy, nawet takie grube kloce!! siusiu, oczywiście, też, bezpośrednio do wody! a różne pijane żule leją, grubym strumieniem , jak nikt nie patrzy!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 13:31
Dookoła jezior w brud a ktoś miałby się kąpać w brudnej zimnej rzece... . Nie wiem komu i czemu miałoby to służyć oprócz wydania pieniędzy.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 13:00
pewnie to kolejny pomysł który ma zawładnąć wyobraźnią mieszkańców a i tak trafi na półki, ale czy wg Pana tradycjonalisty jakość wody już się polepszyła na tyle że można inwestować w kąpieliska??? patrząc w górę rzeki mamy tam kilka zakładów produkcyjnych
Avatar
Gość / 26 grudnia 2016 o 00:57
Czysty program lepszej łecznej. Czyżby burmistrz sam nie umiał czegoś wymyślić. Sam przez 14 lat na to nie wpadł
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 20:15
Wy dziady program Lepszej Łęcznej po cichu realizujecie a gdzie własne pomysły? Jak się burmistrz zmieni to butelki i puszki na przystani będziecie zbierać.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:34
I co z tego że zrobicie kąpielisko ,nastawiacie tablice z zakazami ,wstawicie cennik ,wstawicie straż miejską i klapa. W Nowogrodzie na tamie pana Merkisza było wszystko i bez opieki władz , kąpielisko,kajaki,ryby ludzi kupę zabawy i uciecha. Zmarnowaliście wszystko została tylko pamięć i zarośla i chwasty.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:31
Fajny pomysł. Każda inicjatywa, która sprawia, że można chociaż trochę odpocząć od szarej rzeczywistości zasługuje na plus. trzymam kciuki za projekt . pozdrawiam
Avatar
Gość / 25 grudnia 2016 o 19:28
w ŚWINCE będą śledzie bo słona woda z kopalni.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 5 3

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 3

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 0

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 13 3

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 5 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 7 3

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!