Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 grudnia 2013 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Kopalnia w Bogdance ofiarą zmowy: Dwukrotnie przepłacała

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 8 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Lubelski Węgiel Bogdanka jest wśród kopalni poszkodowanych w wyniku zmowy dostawców produktów chemicznych stosowanych w górnictwie – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kopalnie musiały płacić zawyżone ceny za potrzebne im preparaty. A to wpływało pośrednio na ceny węgla. Uczestnicy nielegalnego kartelu zostali ukarani.

Jak ustalił UOKiK, dostawcy chemikaliów działali w zmowie przez co najmniej 5 lat (2005-2010). Porozumienia były zawierane po ogłaszaniu przez spółki węglowe przetargów na dostawę chemikaliów. W spotkaniach takich mieli brać udział członkowie zarządu i osoby odpowiedzialne za sprzedaż i marketing.

– Uczestnicy zmowy ustalali, który z nich otrzyma zamówienie oraz ceny, jakie zaoferują – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Przedsiębiorca, wytypowany jako zwycięzca składał najtańszą ofertę, natomiast pozostali żądali za swoje usługi wyższej ceny, aby zachować pozory uczciwej rywalizacji, bądź w ogóle nie ubiegali się o kontrakt z kopalnią.

Uczestnikami zmowy byli wszyscy najwięksi producenci używanych w górnictwie klejów i pianek.

– W większości przetargów byli jedynymi oferentami, co oznacza, że przez co najmniej 5 lat kopalnie i spółki węglowe zmuszone były płacić dwukrotnie większe ceny za produkty objęte porozumieniem. Wpłynęło to więc na koszty ich funkcjonowania, czyli pośrednio również na cenę sprzedawanego przez nie węgla – dodaje Cieloch.

Na uczestników zmowy UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości 18 milionów złotych. Największą, 13 mln zł na spółkę Minova Ekochem, firma A.Weber ma zapłacić 2,8 mln złotych, zaś Schaum-Chemie Mikołów 2,2 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, ukarani mogą się od niej odwołać.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kiko / 21 grudnia 2013 o 20:57

Ludzie co wu to Pier.... za przeproszeniem. Zobaczcie ile rodzin dzięki właśnie tym spółkom ma co do gara włożyc... RGB to jest po prostu to co było kiedyś tzn. było kilka spółek więcej a teraz powstała jedna działająca na tej samej zasadzie tylko że mówią 100% udziału LW

Avatar
Nikola / 20 grudnia 2013 o 08:37

ale mi to zmowa, cały czas trwa zmowa przez działające 3 spółki (rodziny) na bogdance raz startują razem raz osobno jakoś dziwnie nikt tego nie widzi moze tym UOKIK się zainteresuje, jak w ten sposób okradają spółkę, bardzo dobrze ze pojawiła sie RGB ile można paść prywatne kieszenie ci prezesi już nie wiedzą co mają z kasą wyprawiać budując kolejne restauracje i etc.. które są sztucznie utrzymywane by tylko wypompowywać kasę ze spółek (a tym samym z Bogdanki).PIEKNY UKŁAD MAM NA BOGDANCE...

TE kleje to pikuś przy przetargach na odstawę, chodniki itp...śmiechu warte

ale mi to zmowa, cały czas trwa zmowa przez działające 3 spółki (rodziny) na bogdance raz startują razem raz osobno jakoś dziwnie nikt tego nie widzi moze tym UOKIK się zainteresuje, jak w ten sposób okradają spółkę, bardzo dobrze ze pojawiła sie RGB ile można paść prywatne kieszenie ci prezesi już nie wiedzą co mają z kasą wyprawiać budując kolejne restauracje i etc.. które są sztucznie utrzymywane by tylko wypompowywać kasę ze spółek (a tym samym z Bogdanki).PIEKNY UKŁAD MAM NA BOGDANCE...

TE kleje to pikuś przy przetargach na ... rozwiń

Avatar
Gość / 19 grudnia 2013 o 10:08

Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone: http://fw.pl/satelita
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi.
Dokładność pomiaru do 1m.

Avatar
Gość / 18 grudnia 2013 o 18:21

Bogdanka sobie poradziła. Założyła spółkę w której płacą ludziom 10zł/godz brutto za ciężką pracę pod ziemią i dają dwie pary rękawic na cały miesiąc :). Koszty się szybko zmniejszyły. Taki to najlepszy pracodawca na Lubelszczyźnie

ty tam jesteś zesłany na przymusowe roboty ??

nie słyszałem żeby tam kogoś siłą trzymali w robocie.

Avatar
krzoy / 18 grudnia 2013 o 18:00

do "Kolacja": Znam kilka osób którzy pracują tam i nikt nie narzeka więc twoja informacja wyssana jest z palca i dowodzi że im zazdrościsz....

Avatar
Kolacja / 18 grudnia 2013 o 17:44

Bogdanka sobie poradziła. Założyła spółkę w której płacą ludziom 10zł/godz brutto za ciężką pracę pod ziemią i dają dwie pary rękawic na cały miesiąc :). Koszty się szybko zmniejszyły. Taki to najlepszy pracodawca na Lubelszczyźnie

Avatar
qwerty / 18 grudnia 2013 o 13:39

A kto powiedział, że w przetargu będzie taniej...

Avatar
ciekawski / 18 grudnia 2013 o 12:13

A ciekawe jak jest teraz przy rozbudowie kopalni???

Avatar
kiko / 21 grudnia 2013 o 20:57

Ludzie co wu to Pier.... za przeproszeniem. Zobaczcie ile rodzin dzięki właśnie tym spółkom ma co do gara włożyc... RGB to jest po prostu to co było kiedyś tzn. było kilka spółek więcej a teraz powstała jedna działająca na tej samej zasadzie tylko że mówią 100% udziału LW

Avatar
Nikola / 20 grudnia 2013 o 08:37

ale mi to zmowa, cały czas trwa zmowa przez działające 3 spółki (rodziny) na bogdance raz startują razem raz osobno jakoś dziwnie nikt tego nie widzi moze tym UOKIK się zainteresuje, jak w ten sposób okradają spółkę, bardzo dobrze ze pojawiła sie RGB ile można paść prywatne kieszenie ci prezesi już nie wiedzą co mają z kasą wyprawiać budując kolejne restauracje i etc.. które są sztucznie utrzymywane by tylko wypompowywać kasę ze spółek (a tym samym z Bogdanki).PIEKNY UKŁAD MAM NA BOGDANCE...

TE kleje to pikuś przy przetargach na odstawę, chodniki itp...śmiechu warte

ale mi to zmowa, cały czas trwa zmowa przez działające 3 spółki (rodziny) na bogdance raz startują razem raz osobno jakoś dziwnie nikt tego nie widzi moze tym UOKIK się zainteresuje, jak w ten sposób okradają spółkę, bardzo dobrze ze pojawiła sie RGB ile można paść prywatne kieszenie ci prezesi już nie wiedzą co mają z kasą wyprawiać budując kolejne restauracje i etc.. które są sztucznie utrzymywane by tylko wypompowywać kasę ze spółek (a tym samym z Bogdanki).PIEKNY UKŁAD MAM NA BOGDANCE...

TE kleje to pikuś przy przetargach na ... rozwiń

Avatar
Gość / 19 grudnia 2013 o 10:08

Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone: http://fw.pl/satelita
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi.
Dokładność pomiaru do 1m.

Avatar
Gość / 18 grudnia 2013 o 18:21

Bogdanka sobie poradziła. Założyła spółkę w której płacą ludziom 10zł/godz brutto za ciężką pracę pod ziemią i dają dwie pary rękawic na cały miesiąc :). Koszty się szybko zmniejszyły. Taki to najlepszy pracodawca na Lubelszczyźnie

ty tam jesteś zesłany na przymusowe roboty ??

nie słyszałem żeby tam kogoś siłą trzymali w robocie.

Avatar
krzoy / 18 grudnia 2013 o 18:00

do "Kolacja": Znam kilka osób którzy pracują tam i nikt nie narzeka więc twoja informacja wyssana jest z palca i dowodzi że im zazdrościsz....

Avatar
Kolacja / 18 grudnia 2013 o 17:44

Bogdanka sobie poradziła. Założyła spółkę w której płacą ludziom 10zł/godz brutto za ciężką pracę pod ziemią i dają dwie pary rękawic na cały miesiąc :). Koszty się szybko zmniejszyły. Taki to najlepszy pracodawca na Lubelszczyźnie

Avatar
qwerty / 18 grudnia 2013 o 13:39

A kto powiedział, że w przetargu będzie taniej...

Avatar
ciekawski / 18 grudnia 2013 o 12:13

A ciekawe jak jest teraz przy rozbudowie kopalni???

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 0

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 3

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 1

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 35

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 17

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!