wtorek, 20 lutego 2018 r.

Łęczna

Kopalnia w Bogdance ofiarą zmowy: Dwukrotnie przepłacała

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2013, 11:47
Autor: Dominik Smaga

 (Archiwum)
(Archiwum)

Lubelski Węgiel Bogdanka jest wśród kopalni poszkodowanych w wyniku zmowy dostawców produktów chemicznych stosowanych w górnictwie – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kopalnie musiały płacić zawyżone ceny za potrzebne im preparaty. A to wpływało pośrednio na ceny węgla. Uczestnicy nielegalnego kartelu zostali ukarani.

Jak ustalił UOKiK, dostawcy chemikaliów działali w zmowie przez co najmniej 5 lat (2005-2010). Porozumienia były zawierane po ogłaszaniu przez spółki węglowe przetargów na dostawę chemikaliów. W spotkaniach takich mieli brać udział członkowie zarządu i osoby odpowiedzialne za sprzedaż i marketing.

– Uczestnicy zmowy ustalali, który z nich otrzyma zamówienie oraz ceny, jakie zaoferują – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Przedsiębiorca, wytypowany jako zwycięzca składał najtańszą ofertę, natomiast pozostali żądali za swoje usługi wyższej ceny, aby zachować pozory uczciwej rywalizacji, bądź w ogóle nie ubiegali się o kontrakt z kopalnią.

Uczestnikami zmowy byli wszyscy najwięksi producenci używanych w górnictwie klejów i pianek.

– W większości przetargów byli jedynymi oferentami, co oznacza, że przez co najmniej 5 lat kopalnie i spółki węglowe zmuszone były płacić dwukrotnie większe ceny za produkty objęte porozumieniem. Wpłynęło to więc na koszty ich funkcjonowania, czyli pośrednio również na cenę sprzedawanego przez nie węgla – dodaje Cieloch.

Na uczestników zmowy UOKiK nałożył kary w łącznej wysokości 18 milionów złotych. Największą, 13 mln zł na spółkę Minova Ekochem, firma A.Weber ma zapłacić 2,8 mln złotych, zaś Schaum-Chemie Mikołów 2,2 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, ukarani mogą się od niej odwołać.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kiko
Nikola
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kiko
kiko (21 grudnia 2013 o 20:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie co wu to Pier.... za przeproszeniem. Zobaczcie ile rodzin dzięki właśnie tym spółkom ma co do gara włożyc... RGB to jest po prostu to co było kiedyś tzn. było kilka spółek więcej a teraz powstała jedna działająca na tej samej zasadzie tylko że mówią 100% udziału LW

Rozwiń
Nikola
Nikola (20 grudnia 2013 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale mi to zmowa, cały czas trwa zmowa przez działające 3 spółki (rodziny) na bogdance raz startują razem raz osobno jakoś dziwnie nikt tego nie widzi moze tym UOKIK się zainteresuje, jak w ten sposób okradają spółkę, bardzo dobrze ze pojawiła sie RGB ile można paść prywatne kieszenie ci prezesi już nie wiedzą co mają z kasą wyprawiać budując kolejne restauracje i etc.. które są sztucznie utrzymywane by tylko wypompowywać kasę ze spółek (a tym samym z Bogdanki).PIEKNY UKŁAD MAM NA BOGDANCE...

TE kleje to pikuś przy przetargach na odstawę, chodniki itp...śmiechu warte

Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2013 o 10:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawa aplikacja umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Wejdź na strone: http://fw.pl/satelita
Następnie wypełnij obydwa pola i kliknij "szukaj numer"
a zobaczysz gdzie jest i co robi.
Dokładność pomiaru do 1m.

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2013 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bogdanka sobie poradziła. Założyła spółkę w której płacą ludziom 10zł/godz brutto za ciężką pracę pod ziemią i dają dwie pary rękawic na cały miesiąc :). Koszty się szybko zmniejszyły. Taki to najlepszy pracodawca na Lubelszczyźnie

ty tam jesteś zesłany na przymusowe roboty ??

nie słyszałem żeby tam kogoś siłą trzymali w robocie.

Rozwiń
krzoy
krzoy (18 grudnia 2013 o 18:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

do "Kolacja": Znam kilka osób którzy pracują tam i nikt nie narzeka więc twoja informacja wyssana jest z palca i dowodzi że im zazdrościsz....

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!