niedziela, 25 lutego 2018 r.

Łęczna

Łęczna: Podwyżki podatków. Za co trzeba będzie płacić więcej?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 grudnia 2011, 19:40
Autor: Paweł Puzio

Radni uchwalili nowe stawki podatków lokalnych. Właściciele psów zapłacą więcej, niż płacili, bo w przyszłym roku roczny podatek za czworonoga to 115 złotych. Ale najwyższa podwyżka czeka osoby płacące podatek rolny.

Właściciele Azorów i Misiów i tak mogą się cieszyć, bo podwyżka nie była drastyczną. O 15 złotych więcej niż w tym roku. – Podatek trzeba zapłacić do 30 czerwca 2012 roku – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Łęczna.

Natomiast zdecydowanie podwyższono podatek rolny. Radni uchwalili, że w przyszłym roku podatek rolny za hektar wyniesie 60 złotych – dodaje Grzegorz Kuczyński. W tym roku było to 35 złotych.

Stawki przyjęte przez Radę Miejską w Łęcznej w większości przypadków odbiegają od maksymalnej zaproponowanej przez ministra finansów. – Mając na uwadze potrzeby inwestycyjne i widełki podatkowe staraliśmy się wypośrodkować stawki – mówi Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej.

Mimo wszystko wiadomość o podwyższeniu stawek już wzbudza sporo kontrowersji. – Podatek za psa i tak już jest wysoki. Myślałem, że stówka to jest maksymalna stawka. Kto to zapłaci – mówi pan Jerzy z Łęcznej.

Wyższe podatki to efekt kryzysu i niekorzystnych zmian przepisów nakładających na samorządy coraz więcej obciążeń finansowych. Największym problemem dla budżetu Łęcznej jest oświata, która pochłania już blisko połowę środków samorządowych, a subwencje z państwowej kasy nie pokrywają nawet wypłat dla nauczycieli.

A gmina i miasto musi się rozwijać. W przyszłym roku nie należy się jednak spodziewać boomu inwestycyjnego, jaki był w 2011 roku, a jedynie wykańczania zadań dofinansowanych w ramach UE.

Podatki 2012

• Podatek od nieruchomości: budynki mieszkalne powyżej 2,2 metra jest 0,43 zł za metr, będzie 0,50 zł za mkw. • budynki służące działalności gospodarczej jest 18 zł, będzie 20,00 zł za mkw. • budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych jest 4,13 zł będzie 4,45 z za mkw. • od gruntu związanego z działalnością gospodarczą jest 0,23 będzie 0,30 za mkw. •
• Podatek leśny jest – 34,02 będzie 41,07 za hektar (wynika z komunikatu prezesa GUS z 20 października 2011).
• Od środków transportu (wybrane stawki): od autobusu poniżej 30 miejsc – jest 1220 zł, a będzie 1350 zł • od autobusu o liczbie równej lub wyższej niż 30 miejsc – jest 1569, a będzie 1750 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!