piątek, 23 marca 2018 r.

Łęczna

Pierwszy krok do dziecięcej oparzeniówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2013, 16:09
Autor: (PP)

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej <br />
 (Maciej Kaczanowski)
Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej
(Maciej Kaczanowski)

Jak skutecznie leczyć oparzenia, jak wygląda system ratownictwa w Polsce i na Ukrainie – rozmawiali o tym lekarze z Łucka i z Łęcznej. W piątek zakończyła się dwudniowa konferencja, która ma wypracować wspólne standardy leczenia po obu stronach granicy.

Spotkanie lekarzy odbyło się pod hasłem "Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”. Uczestnicy konferencji zapoznali się z polskim i ukraińskim systemem ratownictwa.

– Najpierw musimy poznać i ustalić, jakie są procedury postępowania z osobami poparzonymi w obu krajach, czyli do-wiedzieć się, kto i jak leczy, a potem stworzyć jeden uniwersalny system ratownictwa na naszym pograniczu. Będzie on potem obowiązywał zarówno w szpitalu w Łucku, jak i u nas – wyjaśnia Krzysztof Bojarski, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Łęcznej.

W opracowaniu tego systemu biorą udział lekarze, a także strażacy i ratownicy medyczni.

– Chcemy, aby standardy leczenia oparzeń były jednakowe po obu stronach granicy. Celem tej konferencji było opracowanie mapy drogowej. Za rok spotkamy się na Ukrainie i sprawdzimy, co się udało zrobić – mówi Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Łęcznej.

O medycznych aspektach leczenia mówili lekarze ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń, któremu szefuje prof. Jerzy Strużyna.

– Wymiernym efektem tego transgranicznego programu będzie, oprócz standaryzacji procedur medycznych, powstanie oddziału oparzeniowego dla dzieci w naszym szpitalu. Takiego, jaki działa w Łucku – zapowiada dyrektor Rybak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!