Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

2 sierpnia 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Poświęć swój czas i pomóż Hubertowi choremu na autyzm

108 13 A A

Rodzice chorego na autyzm dziecięcy 5-letniego Huberta z Łęcznej apelują o pomoc dla swojego syna. I nie chodzi wcale o pieniądze, a o zabawę. Wystarczy poświęcić chłopcu po półtorej godziny w tygodniu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hubert od roku jest leczony metodą "3i”. To skrót od słów: intensywna-indywidualna-interaktywna. Polega ona przede wszystkim na zabawie. Do tego potrzebni są wolontariusze, którzy poświęcą chłopcu po półtorej godziny w tygodniu. Terapia zajmuje 42 godziny w tygodniu, potrzeba więc 28 ochotników. Ważne jest, by spotkania odbywały się regularnie.

- Chodzi o to, by bawić się z Hubertem w specjalnie przygotowanym pokoju. Są w nim po dwa zestawy takich samych zabawek, bo metoda polega na odzwierciedlaniu zachowań dziecka. Jeśli rysuje ono po ścianie kredką, to też trzeba rysować. Najwyżej ją później odmaluję - mówi z uśmiechem Grzegorz Mazur, ojciec pięciolatka.

- Najważniejsze, że są już efekty. Z Hubertem jest coraz większy kontakt, zaczyna więcej mówić, interesuje się otoczeniem i nie ucieka od ludzi. Nie jest mu już straszne wyjście na dwór, nie boi się deszczu czy śniegu. W tym roku kąpał się już nawet w jeziorze, a kiedyś tak nie było - dodaje pani Grażyna, mama chłopca.

O metodzie "3i” państwo Mazurowie dowiedzieli się dość przypadkowo w ubiegłym roku. Hubert korzystał z pomocy Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej. Tam zaproponowano im, by poszukali dla syna przedszkola integracyjnego.

- W ten sposób trafiliśmy do lubelskiej Fundacji Alpha, która pomaga dzieciom z autyzmem. Tam usłyszeliśmy o tej metodzie. Spróbowaliśmy i jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi pani Grażyna.

Metoda "3i” wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W Europie najpierw została rozpowszechniona we Francji. W Polsce jest wykorzystywana od czterech lat.

- Wprost dotyka autyzmu. Przez to, że jest wielu wolontariuszy, dziecko doświadcza relacji społecznych na różne sposoby - mówi dr Anna Prokopiak, prezes Fundacji Alpha i adiunkt w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej UMCS. - Pracuję z dziećmi autystycznymi od lat i muszę przyznać, że nigdy nie udało mi się osiągnąć tak dobrych efektów, jak z tą terapią - dodaje.

Wolontariusze poza zabawą z dzieckiem raz w miesiącu biorą udział w spotkaniach organizacyjnych. Osoby chętne do pomocy Hubertowi mogą kontaktować się z jego mamą pod numerem telefonu 506 167 682.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
folkatka / 6 września 2014 o 16:15

ludzie nie marnujcie kasy na takie głupoty!!!!! co mnie obchodzi ze dziecko ma autym to nie powód zeby mu rozrywki zapewniać!!!!! w polsce pieniadze są przeznaczane na glupoty i to jeszcze w moim województwie. jak dziecko jest chore to trzeba je wziać do szpitala i niech przymusowo leży!!!! a nie dawać mu rozrykę.




Dopiero teraz zauważyłam ten wątek. Gdyby nie te posty pod spodem, bez wahania bym go usunęła. Chociażby dlatego, ze mogą to przeczytać jego bliscy. To, co napisałeś, jest okrutne i bezduszne.



Dopiero teraz zauważyłam ten wątek. Gdyby nie te posty pod spodem, bez wahania bym go usunęła. Chociażby dlatego, ze mogą to przeczytać jego bliscy. To, co napisałeś, jest okrutne i bezduszne. rozwiń
Avatar
Wolontariusz / 6 września 2014 o 11:18

Siedzenie z dzieckiem w domu , To dziecko trzeba  uczyć tego świata !!  , a nie wprowadzać mu schematy Zamknięty w pokoju  z tego co wiem jak ma " dobry " dzień to  " pracuje " a jak nie to to nawet przez te 1,5  godz. nie da sie dotknąc , metoda ogranicza mu kontakt z rówieśnikami i normalne funkcjonowanie  jak wyjście do szkoły , przedszkola itd , ale każdy jak sie uczepi czegoś to wierzy w cuda .uczcie dziecka świata  , bo swiat do niego się nie przystosuje , on musi  sie przystosować !

Widziałaś kiedyś lwa w cyrku? Najpierw jego trener musiał wejsć w relacje z nim, żeby potem poprowadzić go do ludzi i nauczyć się ich nie bać. Proste prawda? Tak samo jest z dziećmi autystycznymi - oswajamy go, potem wprowadzamy w Nasz świat

Widziałaś kiedyś lwa w cyrku? Najpierw jego trener musiał wejsć w relacje z nim, żeby potem poprowadzić go do ludzi i nauczyć się ich nie bać. Proste prawda? Tak samo jest z dziećmi autystycznymi - oswajamy go, potem wprowadzamy w Nasz świat

rozwiń
Avatar
Wolontariusz / 6 września 2014 o 11:13

aga, jesli Twoje dziecko jest chore to tak, przyjde do niego za darmo, jeśli chcesz sobie tylko odpocząć podrzuć teściowej :)) Nie rozumiem podejścia osób, które się tu wypowiedziały... Kobieta prosi o pomoc, cel jest szczytny, dość szybko jak na dziecko z autyzmem osiągany. Postawa aktywnych Wolontariuszy powinna być promowana, a nie tłamszona durnymi tekstami. Tak na prawdę dzieci z autyzmem jest sporo, dzięki tej terapii mają szanse na normalne funkcjonowanie, a dobrze wyprowadzony autystyk to też komfort dla społeczeństwa, bo jest mniejsza szansa, że wyleci przed maske samochodu albo zniszczy za głośno działający sprzęt nalezący do Was, ale właśnie w tej chwili dziecku przeszkadzające. A dziecko rośnie, sił nabiera, w Waszym społeczeństwei będzie żyło, gdy skończy 25 lat i nie będzie żadnej placówki, gdzie można ,go upchnąć. Z Twoim dzieckiem aga bedzie obcowało. Mylicie się, jeśli myślicie, że metoda jest wątpliwa. Ktoś ją już wcześniej wypróbował, skoro nabiera rozgłosu. Więc darujcie sobie durne komentarze. I ruszcie tylki sprzed telewizora, kompa i innych dopieszczaczy i zróbcie coś dobrego. Dającego stukroć więcej satysfakcji niż lizanie monitora

aga, jesli Twoje dziecko jest chore to tak, przyjde do niego za darmo, jeśli chcesz sobie tylko odpocząć podrzuć teściowej :)) Nie rozumiem podejścia osób, które się tu wypowiedziały... Kobieta prosi o pomoc, cel jest szczytny, dość szybko jak na dziecko z autyzmem osiągany. Postawa aktywnych Wolontariuszy powinna być promowana, a nie tłamszona durnymi tekstami. Tak na prawdę dzieci z autyzmem jest sporo, dzięki tej terapii mają szanse na normalne funkcjonowanie, a dobrze wyprowadzony autystyk to też komfort dla społeczeństwa, bo jest mni... rozwiń

Avatar
aga / 4 sierpnia 2014 o 07:56

lkj   -- a do mojego synka tez bys  przyszła/ przyszedł za darmo  ? 

Avatar
lkj / 3 sierpnia 2014 o 21:16

Chodzę do Huberta już pół roku i widzę dużą poprawę więc nie sądzę  aby ta metoda była zła, a co do pieniędzy robimy to za darmo, nawet musimy dokładać na bilety, ale warto pomagać:)

Avatar
AS XXX / 3 sierpnia 2014 o 14:09

Hymmm  dziwne  czemu jak chodziny  do alphy , to nam nie mówią aby zabrać dzieciaka  zamknąc w pokoju  i naganiać  wolnotariuszy  ?

taka sama  metoda jak w poradnaich ,fundacjach z tym że dziecko jest bardziej odizolowane ?

i to ma być dobre ?

Avatar
buzz off / 2 sierpnia 2014 o 20:23

ludzie nie marnujcie kasy na takie głupoty!!!!! co mnie obchodzi ze dziecko ma autym to nie powód zeby mu rozrywki zapewniać!!!!! w polsce pieniadze są przeznaczane na glupoty i to jeszcze w moim województwie. jak dziecko jest chore to trzeba je wziać do szpitala i niech przymusowo leży!!!! a nie dawać mu rozrykę.

Człowieku weż no przeczytaj co napisałeś! Wstyd! Skąd wy się bierzecie "mondrale". Szambo gdzieś wylało?

Avatar
Joanna / 2 sierpnia 2014 o 19:22

Siedzenie z dzieckiem w domu , To dziecko trzeba  uczyć tego świata !!  , a nie wprowadzać mu schematy Zamknięty w pokoju  z tego co wiem jak ma " dobry " dzień to  " pracuje " a jak nie to to nawet przez te 1,5  godz. nie da sie dotknąc , metoda ogranicza mu kontakt z rówieśnikami i normalne funkcjonowanie  jak wyjście do szkoły , przedszkola itd , ale każdy jak sie uczepi czegoś to wierzy w cuda .uczcie dziecka świata  , bo swiat do niego się nie przystosuje , on musi  sie przystosować !

Avatar
olka / 2 sierpnia 2014 o 19:16

Ta metoda nie jest dobra

Avatar
kfg / 2 sierpnia 2014 o 14:11

No tak, wolontariusze są za pieniądze, a szpital byłby za darmo- tok rozumowania= inteligencja kurczęcia.

Avatar
folkatka / 6 września 2014 o 16:15

ludzie nie marnujcie kasy na takie głupoty!!!!! co mnie obchodzi ze dziecko ma autym to nie powód zeby mu rozrywki zapewniać!!!!! w polsce pieniadze są przeznaczane na glupoty i to jeszcze w moim województwie. jak dziecko jest chore to trzeba je wziać do szpitala i niech przymusowo leży!!!! a nie dawać mu rozrykę.




Dopiero teraz zauważyłam ten wątek. Gdyby nie te posty pod spodem, bez wahania bym go usunęła. Chociażby dlatego, ze mogą to przeczytać jego bliscy. To, co napisałeś, jest okrutne i bezduszne.



Dopiero teraz zauważyłam ten wątek. Gdyby nie te posty pod spodem, bez wahania bym go usunęła. Chociażby dlatego, ze mogą to przeczytać jego bliscy. To, co napisałeś, jest okrutne i bezduszne. rozwiń
Avatar
Wolontariusz / 6 września 2014 o 11:18

Siedzenie z dzieckiem w domu , To dziecko trzeba  uczyć tego świata !!  , a nie wprowadzać mu schematy Zamknięty w pokoju  z tego co wiem jak ma " dobry " dzień to  " pracuje " a jak nie to to nawet przez te 1,5  godz. nie da sie dotknąc , metoda ogranicza mu kontakt z rówieśnikami i normalne funkcjonowanie  jak wyjście do szkoły , przedszkola itd , ale każdy jak sie uczepi czegoś to wierzy w cuda .uczcie dziecka świata  , bo swiat do niego się nie przystosuje , on musi  sie przystosować !

Widziałaś kiedyś lwa w cyrku? Najpierw jego trener musiał wejsć w relacje z nim, żeby potem poprowadzić go do ludzi i nauczyć się ich nie bać. Proste prawda? Tak samo jest z dziećmi autystycznymi - oswajamy go, potem wprowadzamy w Nasz świat

Widziałaś kiedyś lwa w cyrku? Najpierw jego trener musiał wejsć w relacje z nim, żeby potem poprowadzić go do ludzi i nauczyć się ich nie bać. Proste prawda? Tak samo jest z dziećmi autystycznymi - oswajamy go, potem wprowadzamy w Nasz świat

rozwiń
Avatar
Wolontariusz / 6 września 2014 o 11:13

aga, jesli Twoje dziecko jest chore to tak, przyjde do niego za darmo, jeśli chcesz sobie tylko odpocząć podrzuć teściowej :)) Nie rozumiem podejścia osób, które się tu wypowiedziały... Kobieta prosi o pomoc, cel jest szczytny, dość szybko jak na dziecko z autyzmem osiągany. Postawa aktywnych Wolontariuszy powinna być promowana, a nie tłamszona durnymi tekstami. Tak na prawdę dzieci z autyzmem jest sporo, dzięki tej terapii mają szanse na normalne funkcjonowanie, a dobrze wyprowadzony autystyk to też komfort dla społeczeństwa, bo jest mniejsza szansa, że wyleci przed maske samochodu albo zniszczy za głośno działający sprzęt nalezący do Was, ale właśnie w tej chwili dziecku przeszkadzające. A dziecko rośnie, sił nabiera, w Waszym społeczeństwei będzie żyło, gdy skończy 25 lat i nie będzie żadnej placówki, gdzie można ,go upchnąć. Z Twoim dzieckiem aga bedzie obcowało. Mylicie się, jeśli myślicie, że metoda jest wątpliwa. Ktoś ją już wcześniej wypróbował, skoro nabiera rozgłosu. Więc darujcie sobie durne komentarze. I ruszcie tylki sprzed telewizora, kompa i innych dopieszczaczy i zróbcie coś dobrego. Dającego stukroć więcej satysfakcji niż lizanie monitora

aga, jesli Twoje dziecko jest chore to tak, przyjde do niego za darmo, jeśli chcesz sobie tylko odpocząć podrzuć teściowej :)) Nie rozumiem podejścia osób, które się tu wypowiedziały... Kobieta prosi o pomoc, cel jest szczytny, dość szybko jak na dziecko z autyzmem osiągany. Postawa aktywnych Wolontariuszy powinna być promowana, a nie tłamszona durnymi tekstami. Tak na prawdę dzieci z autyzmem jest sporo, dzięki tej terapii mają szanse na normalne funkcjonowanie, a dobrze wyprowadzony autystyk to też komfort dla społeczeństwa, bo jest mni... rozwiń

Avatar
aga / 4 sierpnia 2014 o 07:56

lkj   -- a do mojego synka tez bys  przyszła/ przyszedł za darmo  ? 

Avatar
lkj / 3 sierpnia 2014 o 21:16

Chodzę do Huberta już pół roku i widzę dużą poprawę więc nie sądzę  aby ta metoda była zła, a co do pieniędzy robimy to za darmo, nawet musimy dokładać na bilety, ale warto pomagać:)

Avatar
AS XXX / 3 sierpnia 2014 o 14:09

Hymmm  dziwne  czemu jak chodziny  do alphy , to nam nie mówią aby zabrać dzieciaka  zamknąc w pokoju  i naganiać  wolnotariuszy  ?

taka sama  metoda jak w poradnaich ,fundacjach z tym że dziecko jest bardziej odizolowane ?

i to ma być dobre ?

Avatar
buzz off / 2 sierpnia 2014 o 20:23

ludzie nie marnujcie kasy na takie głupoty!!!!! co mnie obchodzi ze dziecko ma autym to nie powód zeby mu rozrywki zapewniać!!!!! w polsce pieniadze są przeznaczane na glupoty i to jeszcze w moim województwie. jak dziecko jest chore to trzeba je wziać do szpitala i niech przymusowo leży!!!! a nie dawać mu rozrykę.

Człowieku weż no przeczytaj co napisałeś! Wstyd! Skąd wy się bierzecie "mondrale". Szambo gdzieś wylało?

Avatar
Joanna / 2 sierpnia 2014 o 19:22

Siedzenie z dzieckiem w domu , To dziecko trzeba  uczyć tego świata !!  , a nie wprowadzać mu schematy Zamknięty w pokoju  z tego co wiem jak ma " dobry " dzień to  " pracuje " a jak nie to to nawet przez te 1,5  godz. nie da sie dotknąc , metoda ogranicza mu kontakt z rówieśnikami i normalne funkcjonowanie  jak wyjście do szkoły , przedszkola itd , ale każdy jak sie uczepi czegoś to wierzy w cuda .uczcie dziecka świata  , bo swiat do niego się nie przystosuje , on musi  sie przystosować !

Avatar
olka / 2 sierpnia 2014 o 19:16

Ta metoda nie jest dobra

Avatar
kfg / 2 sierpnia 2014 o 14:11

No tak, wolontariusze są za pieniądze, a szpital byłby za darmo- tok rozumowania= inteligencja kurczęcia.

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 2 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 2 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 0 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 20 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 79 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 8 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!