piątek, 23 marca 2018 r.

Łęczna

Próbują walczyć z Bogdanką ceną. Prezes kopalni pisze do UOKiK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2015, 20:00
Autor: p.p.

Trwa spór na linii Bogdanka, Katowicki Holding Węglowy a Kompania Węglowa. Zdaniem dwóch pierwszych, Kompania sprzedaje węgiel z hałd po cenach niższych niż koszty produkcji.

Obie spółki, Bogdanka i Katowicki Holding, wystosowały w tej sprawie pisma do nadzorującego branżę górniczą ministra skarbu. Prezes LW Bogdanka Zbigniew Stopa zawiadomił także o swych podejrzeniach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Proponowane obecnie rozwiązania naprawcze dla górnictwa biorą pod uwagę tylko jeden podmiot na rynku - właśnie Kompanię Węglową. Spodziewająca się wsparcia publicznego KW sprzedaje obecnie węgiel poniżej kosztów jego wytworzenia, co uderza w pozostałe podmioty na rynku, w tym Bogdankę - komentuje prezes Stopa.

Kompania Węglowa broni się przed tymi zarzutami. - Wszystkie transakcje, które zawarliśmy z naszymi kontrahentami, są rynkowe. Kompania konsekwentnie realizuje w ten sposób program naprawczy.

Jednym z jego elementów jest aktywna polityka handlowa oraz sprzedaż części zapasów znajdujących się na zwałach - czytamy w komunikacie.

Sprawa sprzedaży węgla po cenie niższej od kosztów nie jest nowym pomysłem. Były prezes Mirosław Taras kilka miesięcy temu oświadczył, że jeśli zajdzie taka konieczność, to Kompania będzie realizować taki scenariusz.

Gra jednak nie idzie tylko o pozbycie się węgla ze składowisk KW. - W programie naprawczym należy brać pod uwagę całe polskie górnictwo, w przeciwnym razie jego skutki dla branży mogą być katastrofalne, łącznie z utratą miejsc pracy w kopalniach działających znacznie efektywniej niż Kompania Węglowa - dodaje Zbigniew Stopa.
  Edytuj ten wpis
celner
RAFAŁ
medprac....
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

celner
celner (5 marca 2015 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nikt chyba nie rozumie że jest potrzeba zgnębienia a później zamkniecia Bogdanki.

Najpierw była próba połączenia z elektrownia która jest zadłużona. Gdyby udało im się to była by sytuacja dziś taka jak na śląsku.

Nie udało sie : próba wybudowania konkurencyjnej kopalni(czyt obcy, duży kapitał) plus podcinanie nóg różnymi sposobami (sprzedaż węgla po niższych cenach) i mamy następna kopalnie do likwidacji.

Rozwiń
RAFAŁ
RAFAŁ (5 marca 2015 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Prezesie popieramy w 100%. Tylko szkoda ze jest to walenie głową w mór. Bo wszystkie te urzędasy i tak mają nas w dupie. Tutaj trzeba zrobić od razu tak jak napisał już jeden z poprzedników i walić od razu do Brukseli. Trzeba zrobić wszystko żeby nie dać się pogrążyć bo przez problemy Kompanii Węglowej całe górnictwo węgla kamiennego w Polsce kuleje, a oni doprowadzą do tego że nam się nie będzie opłacało wydobycie chociaż już jest ciężko. NIK tu nic nie pomoże bo tam też sami oszuści i złodzieje.

Rozwiń
medprac....
medprac.... (4 marca 2015 o 23:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prezes Bogdanki powinien pominąć mądrali z Warszawy i od razu zwrócić się do Brukseli z prośbą o zdyscyplinowanie naszych ministrów i rządu w ogóle. Dwa plus dwa musi zawsze równać się cztery. W innym wypadku mamy poważny problem. Rząd (nie bez akceptacji społecznej) uległ szantażowi i naciskom. Zresztą i u nas głośne były słowa poparcia dla nierobów. Teraz okazuje się, iż  "empatyczni" związkowcy stworzyli zagrożenie miejsc pracy dla własnych kolegów ...  Nie ukrywam swoistej dozy radości z takiego bardzo przewidywalnego obrotu sprawy. Może teraz sami lubelscy górnicy nauczą się bardziej ekonomicznego postrzegania otaczającej nasz rzeczywistości ... Redukcja na poziomie 8-12% nie byłaby wielka tragedią, a na pewno doskonałą szkołą życia! I niech nie liczą na niczym nieuzasadnione L4.

Rozwiń
leon
leon (4 marca 2015 o 23:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jak zwykle, dzieki śląskowi LW Bogdanka dostanie po d...

a my na dole w lubelskim zagłebiu razy 2.

Rozwiń
ayo
ayo (4 marca 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy to prawda, że Elektrownia Kozienice (spółka państwowa) musiała zerwać kontrakt z LW Bogdanka na dostawy węgla, i zapłacić kopalni za to odszkodowanie (czyli podatnicy) ponieważ Kopaczka obiecała protestującym górnikom, że zalegający węgiel od JSW kupią spółki państwowe?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!