sobota, 24 marca 2018 r.

Łęczna

Radni obniżyli sobie wynagrodzenie, bo budżet powiatu może runąć

Dodano: 30 lipca 2017, 18:51
Autor: Paweł Puzio

15% - o tyle radni zmniejszyli swoje diety
15% - o tyle radni zmniejszyli swoje diety

Radni powiatu łęczyńskiego obniżyli swoje miesięczne diety o 250 złotych. Starosta Roman Cholewa poszedł jeszcze dalej i dokonał samoograniczenia swojej pensji o 800 złotych miesięcznie. Jednak to tylko kropla w morzu potrzeb budżetu Powiatu Łęczyńskiego, który bez drastycznych oszczędności może runąć

Budżet Powiatu Łęczyńskiego trzeszczy od lat w szwach. – Sytuacja finansowa powiatu jest bardzo poważna. Wydatki są coraz większe, a paradoksalnie dochody mniejsze. W tym momencie brakuje około 1 miliona złotych na oświatę. Niestety: w ostatnich latach uczniów ubywa, a co za tym idzie, subwencja z Ministerstwa Oświaty jest także niższa – mówi Grzegorz Kuczyński, radny powiatowy.

I to właśnie oświata jest główną przyczyną wciąż rosnącego deficytu powiatu. Sytuację drastycznie pogorszyła decyzja Ministerstwa Oświaty, które dopatrzyło się, że w minionych latach powiat pobrał blisko 3 mln złotych nienależnej subwencji oświatowej. Urzędnicy z Warszawy zażądali zwrotu tych pieniędzy, a powiat, po przegranej batalii prawnej, musi oddawać.

– Musimy podjąć szereg działań, aby znacznie ograniczyć wydatki budżetu – mówi Jan Baczyński vel Mróz, przewodniczący Rady Powiatu. Oszczędności obejmą wszystkich, od starostwa, przez organizacje i fundację, po oświatę. – Zamierzamy zredukować wydatki związane z dodatkami do płac, wydatkami na artykuły biurowe czy subwencjami dla organizacji i fundacji społecznych. W sumie planujemy zaoszczędzić ok. 2,9 miliona złotych.

Punktem zapalnym mogą stać się różnego rodzaju dodatki do pensji nauczycieli zatrudnianych przez powiat. Na razie nie wiadomo, kto i ile straci. – W tym momencie nie możemy określić, kogo będą dotyczyć ograniczenia. O tym będzie więcej wiadomo po rozmowach z związkami zawodowymi – dodaje przewodniczący.

Sami radni oszczędności zaczęli od siebie. – Na moją prośbę i wniosek radni zaczęli zaciskanie pasa od siebie. Diety spadły o około 15 proc, miesiąc do miesiąca, a pensja starosty zmalała z pochodnymi o około 800 złotych miesięcznie. Rocznie da to oszczędności rzędu minimum 60 tysięcy złotych rocznie – dodaje Kuczyński.

Starosta na ostatniej sesji złożył sam wniosek o ograniczenie swoich miesięcznych poborów. – Podjęta przez radnych uchwała to także duża zmiana w sposobie rozliczania nieobecności. Do tej pory wystarczyło ustne usprawiedliwienie u przewodniczącego. Od 1 sierpnia za taką nieobecność na sesji lub komisji będzie potrącane 20 proc. diety. Jedynym wyjątkiem od zapisu będzie śmierć i pogrzeb osoby z bliskiej rodziny, a także zwolnienie lekarskie – dodaje Kuczyński.

Trzeba pamiętać, że powiat wciąż spłaca dług związany z budową szpitala w Łęcznej.

QUIZ

Sprawdź, czy możesz zostać prawdziwym rolnikiem

Czytaj więcej o: Łęczna powiat łęczyński
Talia
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(98) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Talia
Talia (17 lutego 2018 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I włąśnie o to chodzi, teraz już wiadomo że powiat przetrwa bez komisarza, jest wyrok w sprawie subwencji 
Rozwiń
Gość
Gość (8 października 2017 o 17:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to ile brakuje 1mln czy 1.2mln? urosło od 30 lipca?
Rozwiń
Gość
Gość (24 września 2017 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hehe napisał:
porządny Łęczniak napisał:
gminny napisał:
niepis napisał:
  Innego zdania jest pan  piszący    bzdury o bankrutującym powiecie w nr.31 na 2 stronie Wspólnoty Łęczyńskiej spadł z nieba i nie wie że min. konsolidacja kredytów w latach 2011-2014 doprowadziła do tego i wiele innych czynnikow:niż demograficzny znacznie obniżyła się liczba uczniów w szkołach,przejęcie liceum od miasta Łęczna bo miało być ZLIKWIDOWANE,wykonane w latach 2015-2016-2017 inwestycje oczekiwane przez mieszkańców powiatu.Wspomina o "Wspólnej Sprawie",a przecież zaistniał startując z tej listy na radnego miejskiego razem z burmistrzem,zapomniał że jako PRZEWODNICZĄCY Młodzieżówki SLD  w Łęcznej zostal P-cym tej partii i od tego czasu jest koniec SLD w Łęcznej.Na powitaniu Pana Prezydenta w Łęcznej byl w SZPALERZE "MINISTRANTÓW" witających,/uważaj Zarządzie PiS/- NA TEGO OSOBNIKA.
W samo sedno!
trafione
10/10
 Do pełnej wizji należy dodać cztery nazwisko (oprócz tego jednego o którym powyżej) wszyscy mają wspólnego Ojca - Teodora - Pan K. Pan P. Pan S. ot odpowiedzialni a bajzel .... Tak to Pan Teodor chiał władzy absolutnej, tworząc "młodzież", które narobiła to co narobiła
Rozwiń
Dłużnik RP
Dłużnik RP (24 września 2017 o 16:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
grosik napisał:
undefined napisał:
"Mamy 6 miliardów nadwyżki, mimo wydatku ponad 23 mld na program 500plus, więc co działo się przedtem z pieniędzmi? ZSL-PO co qrw zrobiliscie z naszymi pieniedzmi?
I mamy NA OSŁODĘ ponad BILION,ale długu- jeszcze nigdy w historii Polski tak szybko dług n ie RÓSŁ.
 chcesz tym usprawiedliwić długi powiatu??? spirala zadłużenia zaczyna się od samago dołu czyli samorządu i jego nietrafionych i nikomu niepotrzebnych inwestycji
Rozwiń
grosik
grosik (24 września 2017 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
"Mamy 6 miliardów nadwyżki, mimo wydatku ponad 23 mld na program 500plus, więc co działo się przedtem z pieniędzmi? ZSL-PO co qrw zrobiliscie z naszymi pieniedzmi?
 I mamy NA OSŁODĘ ponad BILION,ale długu- jeszcze nigdy w historii Polski tak szybko dług n ie RÓSŁ.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (98)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!