sobota, 19 sierpnia 2017 r.

Łęczna

Radni obniżyli sobie wynagrodzenie, bo budżet powiatu może runąć

Dodano: 30 lipca 2017, 18:51
Autor: Paweł Puzio

15% - o tyle radni zmniejszyli swoje diety
15% - o tyle radni zmniejszyli swoje diety

Radni powiatu łęczyńskiego obniżyli swoje miesięczne diety o 250 złotych. Starosta Roman Cholewa poszedł jeszcze dalej i dokonał samoograniczenia swojej pensji o 800 złotych miesięcznie. Jednak to tylko kropla w morzu potrzeb budżetu Powiatu Łęczyńskiego, który bez drastycznych oszczędności może runąć

Budżet Powiatu Łęczyńskiego trzeszczy od lat w szwach. – Sytuacja finansowa powiatu jest bardzo poważna. Wydatki są coraz większe, a paradoksalnie dochody mniejsze. W tym momencie brakuje około 1 miliona złotych na oświatę. Niestety: w ostatnich latach uczniów ubywa, a co za tym idzie, subwencja z Ministerstwa Oświaty jest także niższa – mówi Grzegorz Kuczyński, radny powiatowy.

I to właśnie oświata jest główną przyczyną wciąż rosnącego deficytu powiatu. Sytuację drastycznie pogorszyła decyzja Ministerstwa Oświaty, które dopatrzyło się, że w minionych latach powiat pobrał blisko 3 mln złotych nienależnej subwencji oświatowej. Urzędnicy z Warszawy zażądali zwrotu tych pieniędzy, a powiat, po przegranej batalii prawnej, musi oddawać.

– Musimy podjąć szereg działań, aby znacznie ograniczyć wydatki budżetu – mówi Jan Baczyński vel Mróz, przewodniczący Rady Powiatu. Oszczędności obejmą wszystkich, od starostwa, przez organizacje i fundację, po oświatę. – Zamierzamy zredukować wydatki związane z dodatkami do płac, wydatkami na artykuły biurowe czy subwencjami dla organizacji i fundacji społecznych. W sumie planujemy zaoszczędzić ok. 2,9 miliona złotych.

Punktem zapalnym mogą stać się różnego rodzaju dodatki do pensji nauczycieli zatrudnianych przez powiat. Na razie nie wiadomo, kto i ile straci. – W tym momencie nie możemy określić, kogo będą dotyczyć ograniczenia. O tym będzie więcej wiadomo po rozmowach z związkami zawodowymi – dodaje przewodniczący.

Sami radni oszczędności zaczęli od siebie. – Na moją prośbę i wniosek radni zaczęli zaciskanie pasa od siebie. Diety spadły o około 15 proc, miesiąc do miesiąca, a pensja starosty zmalała z pochodnymi o około 800 złotych miesięcznie. Rocznie da to oszczędności rzędu minimum 60 tysięcy złotych rocznie – dodaje Kuczyński.

Starosta na ostatniej sesji złożył sam wniosek o ograniczenie swoich miesięcznych poborów. – Podjęta przez radnych uchwała to także duża zmiana w sposobie rozliczania nieobecności. Do tej pory wystarczyło ustne usprawiedliwienie u przewodniczącego. Od 1 sierpnia za taką nieobecność na sesji lub komisji będzie potrącane 20 proc. diety. Jedynym wyjątkiem od zapisu będzie śmierć i pogrzeb osoby z bliskiej rodziny, a także zwolnienie lekarskie – dodaje Kuczyński.

Trzeba pamiętać, że powiat wciąż spłaca dług związany z budową szpitala w Łęcznej.

QUIZ

Sprawdź, czy możesz zostać prawdziwym rolnikiem

Czytaj więcej o: Łęczna powiat łęczyński
yeti
grosik
Gość
(91) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

yeti
yeti (11 sierpnia 2017 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tyle prawdy napisał:
undefined napisał:
PRYMITYWNA PRO PA GAN DA !!!! PROPAGANDA!!!  - KAZDY PAMIETA PIERWSZA SESJE W 2014 - KOALICJA PO-PSL ZADECYDOWALA O PRZYZNANIU SOBIE PODWYZAK, CHOCIAZ NIC, DOSLOWNIE NIC NIE ZROBILI DLA SUWERENA. HANBA WAM!
Po pierwsze odblokuj CapsLk bo ci się zaciął. Po drugie w 2014r w obecnej kadencji odbyły się 2 sesje I-sza w celu ukonstytuowania władz powiatu,II-ga wybory komisji i inne zagadnienia dotyczące budżetu itp.obydwie w grudniu. Po trzecie w ciągu całej kadencji nie zajmowano się sprawami diet, do 22.czerwa 2017r. na sesji rozpoczęto dyskusję nt. OBNIŻENIA. Po czwarte w dniu 27.07.2017r przyjęto uchwałę o obniżeniu diet i zaostrzeniu warunków usprawiedliwiania nieobecności radnych na sesjach i komisjach. Po piąte tyle na ten temat Po szóste nie KŁAM bo to jest bardzo brzydka przywara.
 
Rozwiń
grosik
grosik (11 sierpnia 2017 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
zrobią sztucznie dwie sesje więcej - I SOBIE ODBIJA - komunistyczny aparat...
 Palnij się w" Łeb ",ilość sesji nie decyduje o wysokości ryczałtu.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwróć bo nie ładnie postąpiłeś.
Rozwiń
piachciwdu
piachciwdu (8 sierpnia 2017 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Abel napisał:
undefined napisał:
To nie kredyty. Pewien Radny brał pieniądze za komisje bezpieczeństwa wczale jej nie zwołując. Kleszcz jak chce kogoś possać szuka sobie ofiary, czasem musi się dobrze napracować by ją dopaśc.
wszyscy wiedzą, że tym radnym jest Grzegorz Kuczyński. Pieniądze za szefowanie komisji brał cały rok, a zwołał ją tylko raz w roku
 czytałem dziś jak głupio sie z tego tłumaczył. Zwróć pieniądze!
Rozwiń
GNYP
GNYP (8 sierpnia 2017 o 16:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
myślałem że TVPiS to propaganda, ale to co się dzieje na tym forum.... w jakiej formie ta redukcja diety? bo słyszałem że nie uchwały, żeby się nie okazało że jednak im się należy  mam jeszcze jeden pomysł na obniżkę wydatków starostwa, taki prawdziwy, zlikwidować czasopismo ziemi łęczyńskiej wydawany przez samorząd z jego bałwochwalczymi tekstami, to będzie coś!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (91)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!