Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

16 listopada 2008 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Walczy z kopalnią o remont domu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 3 A A

Pani Zofia ma żal do kopalni, że po przeprowadzonym przez nią remoncie w domu jest zimno. Bogdanka twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką budowlaną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zofia Mazurek z Nadrybia Dwór mieszka 400 metrów od kopalni. Bogdanka ma w tej miejscowości jeden z trzech swoich szybów.

- Od kilku lat walczyłam z kopalnią o usuniecie szkód górniczych. Dom popękał w wyniku podziemnych wybuchów. W końcu 31 grudnia 2007 roku Sąd Rejonowy w Lublinie nakazał górnikom remont mojej posesji - opowiada pani Zofia.

Chodziło m.in. o usunięcie pęknięć, ponowne osadzenie okien oraz położenie nowych tynków. Sąd dał firmie trzy miesiące na doprowadzenie domu do poprzedniego stanu. Remont się odbył ale 68-letnia kobieta ma wielki żal do kopalni. Uważa, że prace zostały wykonane bardzo niechlujnie i że teraz jest gorzej niż przed remontem.

- Budowlańcy niby naprawili tynki, ale przy okazji zerwali stare ocieplenie, czyli słomiane maty ułożone wewnątrz domu - pokazuje 68-letnia wdowa. - Źle osadzili mi stare okna, choć kupiłam nowe i prosiłam, aby właśnie te zamontowali. Przed remontem w domu było cieplutko, teraz jest zimno jak w psiarni.

Tymczasem Lubelski Węgiel twierdzi, że wszystko jest w porządku. - Kopalnia, zgodnie z wyrokiem sądu, dokonała wszystkich napraw w domu pani Zofii Mazurek. Usunięto wszelkie szkody, położono nowe tynki. W trakcie prac remontowych ekipa budowlana usunęła archaiczne ocieplenie z mat słomianych, położone wewnątrz budynku. Inaczej nie można było naprawić uszkodzeń wskazanych przez sąd w wyroku. Pierwotne ocieplenie z mat zostało wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną. Kopalnia nie ma obowiązku dokonywać termomodernizacji budynku pani Mazurek - tłumaczy Grzegorz Gawroński, rzecznik Lubelskiego Węgla.

Wdowa nie daje za wygraną. - Skoro nie chcą mi zrobić ocieplenia, to niech położą stare maty. Poza tym budynek w dalszym ciągu pęka. Wiele razy zwracałam się do kopalni o załatwienie sprawy, lecz ta mnie wciąż ignoruje - dodaje kobieta.

- Nie można liczyć, że wyremontujemy dom pani Mazurek tylko dlatego, że jej zdaniem wszelkie usterki są efektem szkód górniczych. Mamy opinię biegłego budowlanego, że dom został niewłaściwie ocieplony, co skutkuje przemarzaniem ścian, a w efekcie ich pękaniem - ripostuje rzecznik.

- Jeżeli jednak właścicielka posesji uważa, że prace zostały wykonane niewłaściwie, to prosimy o ponowny kontakt. Specjalna komórka ds. szkód górniczych jeszcze raz przyjrzy się sprawie.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kwiatuszek / 6 grudnia 2008 o 13:59
Z tego co się orientuję, to Kopalnia wyrządziła szkody nie tylko u tej kobiety, ale prawie w całej okolicy. Teren się zapada, zbiera się woda w zapadlinach, a w jeziorach znika woda. Tak piękna okolica, dziewiczy krajobraz, mnóstwo zwierząt a i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują tą okolice. To woła o pomste do nieba, bo ileż można prosić o uwagę w tym temacie? Dyskusja powinna się wreszcie oprzeć o czyny, bo skoro w ciągu kilku lat tak to postępuje, to co będzie w przyszłości? Może coś w kierunku zabezpieczeń, i przede wszystkim bezpieczeństwa. A remonty? nie podlegają dyskusji, bo kto zepsuł zobowiązany jest do naprawy. Nie mówimy o wybudowaniu mega willi z basenem, tylko przyzwoitych warunkach do życia.
Z tego co się orientuję, to Kopalnia wyrządziła szkody nie tylko u tej kobiety, ale prawie w całej okolicy. Teren się zapada, zbiera się woda w zapadlinach, a w jeziorach znika woda. Tak piękna okolica, dziewiczy krajobraz, mnóstwo zwierząt a i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują tą okolice. To woła o pomste do nieba, bo ileż można prosić o uwagę w tym temacie? Dyskusja powinna się wreszcie oprzeć o czyny, bo skoro w ciągu kilku lat tak to postępuje, to co będzie w przyszłości? Może coś w kierunku zabezpieczeń, i przede wszystkim bez... rozwiń
Avatar
motylek / 23 listopada 2008 o 15:55
to bardzo smutne, że tak dobrze prosperująca kopalnia zapomina, iż swoją wielkość zawdzięcza po części właśnie takim prostym ludziom jak ta starsza kobieta, która jak inni nabywają od niej węgiel..... miejmy jednak nadzieję, że Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.....
Avatar
123 / 17 listopada 2008 o 11:00
Bogaty....kontra ...bieda !!!!! Wynik jest z góry wiadomy....tylko czy pogoń za zyskiem jest usprawiedliwieniem do czynienia szkód????? Niedługo cała wieś i okolice zaczną się zapadać.....to "rabunkowa" i niekontrolowana eksplatacja doprowadza do zniszczeń nie tylko wsi ale i środowiska!!!!
"Jednostka się nie liczy...gdy w grę wchodzą miliony zysków"....tylko jakim kosztem otoczenia i środowiska????? Czy Zarząd i jego członkowie mają działki w okolicach działalności kopalnii........wątpię!!!!!
Bogaty....kontra ...bieda !!!!! Wynik jest z góry wiadomy....tylko czy pogoń za zyskiem jest usprawiedliwieniem do czynienia szkód????? Niedługo cała wieś i okolice zaczną się zapadać.....to "rabunkowa" i niekontrolowana eksplatacja doprowadza do zniszczeń nie tylko wsi ale i środowiska!!!!
"Jednostka się nie liczy...gdy w grę wchodzą miliony zysków"....tylko jakim kosztem otoczenia i środowiska????? Czy Zarząd i jego członkowie mają działki w okolicach działalności kopalnii........ rozwiń
Avatar
Kwiatuszek / 6 grudnia 2008 o 13:59
Z tego co się orientuję, to Kopalnia wyrządziła szkody nie tylko u tej kobiety, ale prawie w całej okolicy. Teren się zapada, zbiera się woda w zapadlinach, a w jeziorach znika woda. Tak piękna okolica, dziewiczy krajobraz, mnóstwo zwierząt a i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują tą okolice. To woła o pomste do nieba, bo ileż można prosić o uwagę w tym temacie? Dyskusja powinna się wreszcie oprzeć o czyny, bo skoro w ciągu kilku lat tak to postępuje, to co będzie w przyszłości? Może coś w kierunku zabezpieczeń, i przede wszystkim bezpieczeństwa. A remonty? nie podlegają dyskusji, bo kto zepsuł zobowiązany jest do naprawy. Nie mówimy o wybudowaniu mega willi z basenem, tylko przyzwoitych warunkach do życia.
Z tego co się orientuję, to Kopalnia wyrządziła szkody nie tylko u tej kobiety, ale prawie w całej okolicy. Teren się zapada, zbiera się woda w zapadlinach, a w jeziorach znika woda. Tak piękna okolica, dziewiczy krajobraz, mnóstwo zwierząt a i przede wszystkim ludzi, którzy zamieszkują tą okolice. To woła o pomste do nieba, bo ileż można prosić o uwagę w tym temacie? Dyskusja powinna się wreszcie oprzeć o czyny, bo skoro w ciągu kilku lat tak to postępuje, to co będzie w przyszłości? Może coś w kierunku zabezpieczeń, i przede wszystkim bez... rozwiń
Avatar
motylek / 23 listopada 2008 o 15:55
to bardzo smutne, że tak dobrze prosperująca kopalnia zapomina, iż swoją wielkość zawdzięcza po części właśnie takim prostym ludziom jak ta starsza kobieta, która jak inni nabywają od niej węgiel..... miejmy jednak nadzieję, że Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.....
Avatar
123 / 17 listopada 2008 o 11:00
Bogaty....kontra ...bieda !!!!! Wynik jest z góry wiadomy....tylko czy pogoń za zyskiem jest usprawiedliwieniem do czynienia szkód????? Niedługo cała wieś i okolice zaczną się zapadać.....to "rabunkowa" i niekontrolowana eksplatacja doprowadza do zniszczeń nie tylko wsi ale i środowiska!!!!
"Jednostka się nie liczy...gdy w grę wchodzą miliony zysków"....tylko jakim kosztem otoczenia i środowiska????? Czy Zarząd i jego członkowie mają działki w okolicach działalności kopalnii........wątpię!!!!!
Bogaty....kontra ...bieda !!!!! Wynik jest z góry wiadomy....tylko czy pogoń za zyskiem jest usprawiedliwieniem do czynienia szkód????? Niedługo cała wieś i okolice zaczną się zapadać.....to "rabunkowa" i niekontrolowana eksplatacja doprowadza do zniszczeń nie tylko wsi ale i środowiska!!!!
"Jednostka się nie liczy...gdy w grę wchodzą miliony zysków"....tylko jakim kosztem otoczenia i środowiska????? Czy Zarząd i jego członkowie mają działki w okolicach działalności kopalnii........ rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 0 0

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 0 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 6 0

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 13 1

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 34 6

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 16 1

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 25 10

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 34 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 328 11

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 7 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 11

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!