czwartek, 22 marca 2018 r.

Łęczna

Zbiory muzealne z Łęcznej trafią do Lublina?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 stycznia 2014, 15:00
Autor: Paweł Puzio

Po zmianie właściciela budynku synagogi zbiory muzealne będą musiały zostać przeniesione. Gdzie? O tym dyskutują urzędnicy. A synagogę będzie można zwiedzać w ramach projektu "Szlak Chasydzki.

Pod koniec ub. roku Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich zwróciła budynek po synagodze Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. - Wnioskował o to Zarząd Województwa Lubelskiego, dotychczasowy właściciel budynku i funkcjonującego w nim muzeum. Potem synagoga przejdzie na własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego - mówi Marcin Bartosiewicz z FODZ w Warszawie. - Jeśli Muzeum Regionalne w Łęcznej (oddział Muzeum Lubelskiego - red.) chce kontynuować działalność, to oczywiście nie widzimy żadnych przeszkód. Propozycja udostępnienia została już oficjalnie złożona. Budynek synagogi jest w bardzo złym stanie. - Niestety, propozycja fundacji nie jest możliwa do przyjęcia. Nie możemy inwestować w remont obiektu, który nie jest naszą własnością. Dalsze przechowywanie cennych zbiorów w tym lokum nie byłoby bezpieczne. Mamy czas do końca roku na zagospodarowanie 14 tys. eksponatów, w tym ok. 400 cennych judaików - mówi Beata Górka, rzecznik marszałka województwa lubelskiego. Tymczasem burmistrz Łęcznej napisał list do marszałka z prośbą o bezpłatne przekazanie gminie zbiorów. - Chcemy je przejąć, ale bez załogi. Na utrzymywanie sześciu etatów nie mamy pieniędzy. Spora część z blisko 14 tys. eksponatów dostarczyli muzeum mieszkańcy Łęcznej i okolic. Zależy nam, aby to dziedzictwo zostało w naszym mieście - mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik Ratusza. - Zarząd Województwa rozmawia z burmistrzem Łęcznej na temat przyszłości muzeum - mówi Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego. Przekazanie samych eksponatów nie wchodzi w grę. - Prawo zabrania nam przekazywania zbiorów muzealnych samorządom. Zbiory mogą być jedynie oddane do innego muzeum - dodaje dyrektor Nasalski. Jeżeli rozmowy nie skończą się powodzeniem, to eksponaty z Łęcznej przyjadą do Lublina. Ratusz rozważa jeszcze jedno rozwiązanie. - Myślimy o ekspozycji muzealnej w ramach Centrum Kultury. Nowego lokum nie mamy - dodaje Kuczyński. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zamierza udostępniać synagogę zwiedzającym, w ramach projektu "Szlak Chasydzki”. - Będziemy wzorować jej działalność, na ile będzie to możliwe, na funkcjonującym w Zamościu "Centrum Synagoga” - dodaje Bartosiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łęczna muzeum synagoga
oczyszczac
hi-fi
aqq
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oczyszczac
oczyszczac (25 kwietnia 2015 o 13:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla ciebie drukowanie kalendarzy może i jest pożyteczne, ale dla większości z nas są one gówno warte.

gowno też kosztuje w oczyszczalni!?

Rozwiń
hi-fi
hi-fi (24 kwietnia 2015 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jeżeli piszesz o tych kalendarzach co gmina rozdawała ostatnio to nie masz racji. Kalendarze były ze zdjeciami historycznymi Łęcznej i dla mnie jest to bardzo interesujące. Na muzeum to parę tysięcy to kropla, a dobrze że ludzie dostali coś pożytecznego. Wole, że na to są wydawane pieniądze a nie na wyjazd delegacji do chin na wymianę doświadczeń jak bywa w innych miastach.

Dla ciebie drukowanie kalendarzy może i jest pożyteczne, ale dla większości z nas są one gówno warte.

Rozwiń
aqq
aqq (23 kwietnia 2015 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam nadzieję, że miasto znajdzie szybko nowy budynek nawet na tymczasową siedzibę muzeum.

Koniuszy miejski jest przeciwnikiem muzeum wiec nic nie znajdzie

Rozwiń
Bartosz
Bartosz (23 kwietnia 2015 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam nadzieję, że miasto znajdzie szybko nowy budynek nawet na tymczasową siedzibę muzeum.

Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2014 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Za to ty zawsze będziesz przegrany.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!