Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2024 r.
13:27

Miejskie ciepło dociera do 4 tys. budynków. W 2023 roku padł rekord

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
0 A A

Już ponad 4 tysiące budynków w Lublinie korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez LPEC. Liczba przyłączanych obiektów stale rośnie. W ubiegłym roku padł rekord.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 2023 r. do sieci włączono 65 nowych budynków, o łącznej mocy zamówionej wynoszącej 23,5 MW i powierzchni ponad 270 tys. m kw.

– To rekordowy wynik, nienotowany od co najmniej trzydziestu lat. Dodatkowo, dla kolejnych 117 obiektów wydano dokumenty określające warunki przyłączenia do sieci – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC i dodaje, że wśród nowo przyłączonych obiektów dominują wielorodzinne budynki mieszkaniowe, stanowiąc prawie 83% wszystkich nowych przyłączeń pod względem mocy cieplnej. – Pozostałe przyłączenia obejmują budynki użyteczności publicznej oraz obiekty usługowe. Warto zaznaczyć, że inwestorzy decydujący się na przyłączenie do sieci ciepłowniczej to nie tylko właściciele nowo budowanych obiektów, ale również ci, którzy zrezygnowali z indywidualnych źródeł ogrzewania. W sumie 18 budynków, korzystających dotychczas z kotłowni gazowych lub pieców na paliwo stałe, dołączyło do sieci ciepłowniczej – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek.

Do sieci ciepłowniczej włączone zostały budynki zlokalizowane w różnych częściach miasta, między innymi przy ulicach: Baśniowej, Chopina, Długiej, Długosza, Fieldorfa, Granicznej, Herberta, Jantarowej, Jasnej, Jemiołuszki, Jutrzenki, Koralowej, Królowej Jadwigi, Kryształowej, Kwarcowej, Lesława Pagi, Orlej, Północnej, Rogera, Różanej, Serdecznej, Sielankowej, Skalskiego, Spółdzielczości Pracy, Staszica, Szeligowskiego, Szpinalskiego, Środkowej, Granata, Wieniawskej, Wolińskiego, Wyścigowej oraz Zielone Wzgórze. Nie zabrakło także obiektów użyteczności publicznej m.in. z ciepła systemowego korzysta Dworzec Metropolitarny.

Najwięcej przyłączeń mierzonych zamówioną mocą cieplną zrealizowano w dzielnicach: Czechów Południowy, Węglin Południowy, Wieniawa, Wrotków oraz Śródmieście.

- Decyzja o wyborze ciepła systemowego przez inwestorów opiera się na kilku czynnikach, takich jak: wygoda, ekologia i ekonomia. Istotnym argumentem dla inwestorów jest również bardzo wysoka efektywność energetyczna ciepła z lubelskiego systemu ciepłowniczego oraz jego parametry ekologiczne, które przekładają się na bardzo dobre wyniki audytów energetycznych budynków w zakresie zapotrzebowania na energię pierwotną. Rozwój systemu ciepłowniczego oraz poprawa dostępności do ciepła systemowego stanowią priorytetowe założenia strategiczne Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w kontekście założeń transformacji energetycznej w kraju– podkreśla Marek Goluch, prezes zarządu LPEC.

Zgodnie z polityką energetyczną Polski, od 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych, jak również przemysłu, usług, obiektów komercyjnych i biurowych mają być pokrywane przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła ciepła.

Rozwój rynku ciepła systemowego w Lublinie jest możliwy dzięki zakończeniu największego w historii programu inwestycyjnego, od 2017 roku do 2023, współfinansowanego ze środków unijnych. Program obejmował trzy projekty rozbudowy i modernizacji lubelskiego systemu ciepłowniczego, co zaowocowało powstaniem 24 kilometrów nowych rurociągów ciepłowniczych oraz kompleksową modernizacją 23 kilometrów istniejących. Dodatkowo zlikwidowano 10 przestarzałych węzłów grupowych. Powstało 178 nowych węzłów indywidualnych. Wartość całego programu wyniosła 152 miliony złotych, z czego prawie 74 miliony pochodziło ze środków unijnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty