Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 czerwca 2022 r.
12:52

Lipy na skwerze pójdą pod topór? Opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń

Autor: Zdjęcie autora aa
0 1 A A
(fot. Czytelnik)

Czy lipy rosnące na skwerze przy stacji kolejowej w Kraśniku zostaną wycięte? Nie chcą do tego dopuścić mieszkańcy. Niestety, dwie opinie dendrologiczne zlecone przez urzędników nie pozostawiają złudzeń. Na zły stan drzew wpływ mieli… ludzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Chciałbym prosić Dziennik o pomoc w obronie przed wycinką lip na skwerze przy stacji w Kraśniku” – napisał do nas pan Piotr. – „Kilka lat temu zostały im brutalnie przycięte korony (nie wiem, czy zgodnie z przepisami), a obecnie planowana jest ich całkowita wycinka. Jako wymówka podawane jest, że są martwe i puste w środku, podczas gdy widać, że pięknie się zielenią (do przesłanego do redakcji e-maila zostało dołączone zdjęcie – red.) Stanowią też formę ochrony przed ewentualnymi hałasami i pyłem z nowowybudowanej drogi ekspresowej przez Kraśnik.”

Z informacji przesłanej przez Urząd Miasta wynika, że przy dworcu PKP rośnie „dziewięć lip drobnolistnych, dwie wierzby płaczące, jeden modrzew europejski, trzy świerki, siedem grusz ozdobnych, jeden buk pospolity i dwie sosny”.

– Z uwagi na bardzo słaby stan i w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców zleciliśmy dwie niezależne ekspertyzy dendrologiczne. Na ich podstawie do wycinki wyznaczono 5 sztuk lip – zgodnie z zaleceniami w opiniach dendrologicznych, tj. z uwagi na zły stan zdrowotny i postępującą destrukcję – tłumaczy Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej. – Na podstawie obowiązujących przepisów wystąpiliśmy z wnioskiem o wycinkę tych drzew do starosty kraśnickiego i taką prawomocną decyzję zezwalającą na wycinkę do końca roku posiadamy.

Poprosiliśmy urząd o przesłanie wspomnianych opinii dendrologicznych. Dokumenty potwierdzają, że lipy, które rosną na obrzeżach skweru z Pomnikiem Kolejarzy „należy przewidzieć do wycinki”. „Pięć drzew lipy drobnolistnej objęte opinią to drzewa wykazujące znacznie obniżoną kondycję zdrowotną” – czytamy w pierwszej opinii wydanej (niedługo po rewitalizacji skweru we wrześniu 2020 r.) przez inż. Irenę Choroszyńską. „Drzewa te kilkanaście lat temu zostały „ogłowione” w celu obniżenia wysokości i ograniczenia rzutu korony”. Ekspertka ocenia, że „drastyczne cięcia przyczyniły się do infekcji grzybowych i bakteryjnych, czego następstwem było powstanie ubytków wgłębnych i kominowych pni drzew.” Jej zdaniem na zły stan zdrowotny drzew wpłynęły też „złe warunki atmosferyczne”. Choć nie tylko, bo prawdopodobnie podczas robót została uszkodzona lub usunięta część korzeni drzew. Co jest „niepożądanym efektem nieprawidłowych działań z zakresie ochrony drzew”.

Podobne stwierdzenia padają w drugiej opinii dendrologicznej, którą przygotował mgr inż. arch. kraj. Michał Józefczak (luty 2022 r.). W dokumencie czytamy, że „stan istniejących lip drobnolistnych jest skutkiem źle prowadzonych i nieregularnych zabiegów pielęgnacyjnych”. „Wykonane prace wpłynęły na wadliwą statykę i postępującą destrukcję drzew znajdujących się wokół skweru” – zwraca uwagę ekspert. Drzewa te „znajdują się w bliskiej odległości od drogi co uniemożliwia wykształcenie prawidłowego systemu korzeniowego”.

Decyzja, czy pięć lip zostanie wyciętych jeszcze nie zapadła. Wycinka nie została zlecona ze względu na „sygnały od mieszkańców oraz radnej Agnieszki Lenart”. – Mamy z jednej strony opinie mieszkańców, którzy nie chcą wycinki, a z drugiej ekspertyzy dotyczące bezpieczeństwa związane ze stanem tych drzew – podkreśla Łukasik. – Chcemy, żeby mieszkańcy zdawali sobie sprawę z tych okoliczności, zanim zostaną podjęte decyzje o wycince. Będziemy o tym rozmawiać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium