Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

16 lipca 2023 r.
13:11

Lubartów: Będą rozmawiać o szpitalu. Komitet murem za dyrektorem

0 A A
Pierwsza pikieta w obronie odwołanego dyrektora nie musi być ostatnią. Nowy komitet, jaki utworzono w tym tygodniu, rozważa organizację kolejnej demonstracji przed siedzibą władz powiatu
Pierwsza pikieta w obronie odwołanego dyrektora nie musi być ostatnią. Nowy komitet, jaki utworzono w tym tygodniu, rozważa organizację kolejnej demonstracji przed siedzibą władz powiatu (fot. M. Nagietowicz)

Przy SP ZOZ w Lubartowie zawiązał się komitet, który rozważa złożenie petycji lub uchwały obywatelskiej o odwołanie zarządu powiatu oraz przywrócenie na stanowisko dyrektora Mirosława Makarewicza. O przyszłości szpitala wkrótce porozmawiają radni miejscy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital powiatowy w Lubartowie od lat boryka się z wysokim zadłużeniem, które wynosi ok. 80 mln zł i stale rośnie. Część tej sumy to wynik przeprowadzonych w ostatnich latach poważnych inwestycji. Zdaniem personelu SP ZOZ modernizacja oddziałów, budowa centrum diagnostyki, czy remont tlenowni - były koniecznością.

Grabarze i ratownicy

Zarząd powiatu lubartowskiego oczekuje jednak postępu nie tylko w obszarze technicznym, ale także finansowym. Tymczasem tegoroczne wyniki i prognozy na kolejne miesiące nie napawają optymizmem. W Lubartowie coraz częściej mówi się o możliwej prywatyzacji podmiotu, który zatrudnia ok. 600 pracowników, ogłoszenia jego upadłości oraz redukcji ilości oddziałów. Jednocześnie trwa polityczna walka o to, kto zostanie uznany za grabarza SP ZOZ-u, a kto za jego ratownika.

Pod koniec czerwca zarząd powiatu niespodziewanie odwołał dyrektora szpitala, Mirosława Makarewicza, ratując tym samym większość w radzie niezbędną do uzyskania absolutorium i wotum zaufania dla siebie. Stery nad SP ZOZ na kilka tygodni powierzono odchodzącej wkrótce na emeryturę dr Marzenie Kijewskiej. Tymczasem konkurs na wicedyrektora do spraw medycznych z powodu braku ofert zakończył się fiaskiem. Rekrutacji na nowego szefa jednostki jeszcze nie ogłoszono.

Petycja odrzucona. Zabrakło adresu

Odwołanie Makarewicza nie spotkało się z zadowoleniem szpitalnego personelu. Po raz pierwszy w historii, pracownicy SP ZOZ zorganizowali pikietę w obronie odwołanego dyrektora i zebrali podpisy pod petycją o jego przywrócenie na stanowisko. Podpisana przez około 200 osób petycja, którą złożyli do starostwa, prawnicy powiatu uznali za nieważną.

- Ten dokument nie spełniał warunków petycji, bo nie posiadał danych adresowych jego autora - wyjaśnia Krzysztof Dudziński, rzecznik powiatu lubartowskiego. List, zamiast na obrady komisji skarg i wniosków, trafi zatem do niszczarki.

Istnieje jednak druga petycja w tej samej sprawie, pod którą zebrano niemal 1,5 tysiąca podpisów. Ten dokument przedstawiciele personelu zostawili u wojewody. O pomoc poprosili też przedstawicieli władz centralnych. W czwartek najbardziej aktywna grupa pracowników szpitala utworzyła specjalny komitet, który ma reprezentować interesy załogi.

Personel szpitala traci zaufanie do starosty

- Rozważamy złożenie kolejnej petycji lub uchwały obywatelskiej o odwołanie zarządu powiatu. Rozmawiamy również na temat organizacji kolejnej pikiety przed starostwem, tym razem na większą skalę. Wybieramy się na zaplanowane na poniedziałek i środę nadzwyczajne sesje powiatu i miasta Lubartów. Będziemy chcieli przedstawić swoje argumenty w obronie dyrektora oraz przyszłości SP ZOZ - mówi Teodor Czubacki, radny miejski, pielęgniarz oraz jeden z członków komitetu.

- Nie możemy dopuścić do upadłości największego zakładu pracy w mieście. Wierzymy w to, że nie jest jeszcze za późno, a zarząd powiatu może naprawić błąd, który popełnił odwołując dyrektora bez konsultacji z pracownikami. Niestety dotychczas nikt z nami nie rozmawiał - dodaje nasz rozmówca.

Sesje, głosowania, rozmowy

Przypominamy, że już w poniedziałek, 17 lipca, podczas nadzwyczajnej sesji, radni powiatu pochylą się nad wnioskiem kluby PSL o odwołanie z funkcji przewodniczącego rady, Jerzego Zwolińskiego. Z kolei w środę, 19 lipca, planowana jest nadzwyczajna sesja rady miasta, która ma być poświęcona dyskusji na temat SP ZOZ. Do udziału w niej zaproszeni mają zostać władze powiatu oraz personel szpitala. - Jako radni chcemy przyjąć wspólne stanowisko, które zostanie dostarczone do starostwa - zapowiada Czubacki.

Wygląda więc na to, że kolejne tygodnie w Lubartowie mogą być wyjątkowo gorące. Zmienić może się przewodniczący rady powiatu, a przy poważniejszej politycznej burzy - nawet jego zarząd ze starostą Tomaszem Marzędą na czele. Nadal nie wiemy również tego, czy Mirosław Makarewicz ma szansę wrócić na stanowisko dyrektora, a jeśli nie - kto zostanie jego następcą. Najważniejsze pytanie nie dotyczy jednak konkretnych nazwisk, a tego, czy lubartowski SP ZOZ przetrwa jako samodzielny i publiczny podmiot.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki.

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Pewnie niektórzy rzucali już na coś na ruszt wcześniej, ale to właśnie majówka tradycyjnie zaczyna sezon grillowy w Polsce. Co będzie lepsze: mięso czy warzywa? To dobre i to dobre, a w kolejce na grilla są jeszcze ryby, owoce i sery. O ulubione dania z grilla zapytaliśmy kiedyś Jeana Bosa, który przez wiele lat pracował jako szef kuchni na dworze króla Belgów.

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Nie tylko w radiowozach, nie tylko pieszo, ale również rowerami przemierzają teren policjanci z Zamościa i Zwierzyńca. Takie patrole po zimowej przerwie zostały wznowione we wtorek.

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Długi majowy weekend to czas wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Nad bezpieczeństwem tych, którzy dzisiaj albo w kolejnych dniach ruszą w trasę, czuwać będą policjanci. Już teraz apelują o rozwagę i rozsądek. Bo o wypadek nietrudno. Tylko we wtorek w regionie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków.

Majówka 2024. Wszystkie obiekty RPN otwarte dla turystów

Majówka 2024. Wszystkie obiekty RPN otwarte dla turystów

Niektórzy podczas majówki odpoczywają, a inni pracują. Na tych, którzy mają wolne i chcą ruszyć w plener na swoich stanowiskach czekać będą pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Bo tutaj sezon turystyczny w długi majowy weekend nabiera rozpędu.

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka
1 maja 2024, 11:00

Majówka 2024. Gdzie jechać z dziećmi? Park Żywiołów w Archipelagu Roztocze czeka

Pięć dni i moc atrakcji dla najmłodszych. Ale starsi również powinni się świetnie bawić podczas majówki w Parku Żywiołów Archipelagu Roztocze w Budach (gm. Krynice).

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

ZOO gotowe na tłumy gości: dodatkowa kasa, więcej miejsc na parkingach

Długi majowy weekend to czas, kiedy Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu notuje rekordowe zainteresowanie i przyjmuje wyjątkowo wielu gości. Najpewniej będzie tak i teraz. W ZOO są na to przygotowani.

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Majówka w muzeum? Świetny pomysł, ale nie wszystkie są otwarte

Długi majowy weekend to dla muzealników z reguły wzmożony ruch, bo turystów przybywa wszędzie. Dlatego większość placówek tego typu jest na czas majówki otwarta. Ale nie wszystkie. Gdzie nie ma sensu się wybiarać?

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Kolejne roszady w prokuraturach. Teraz zmieniają się zastępcy

Już nie Jarosław Rosołek i nie Magdalena Welenczyk-Kita są zastępcami prokuratorów rejonowych w Zamościu i Hrubieszowie. Od wczoraj funkcje te pełnią inne osoby.

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Żeberka już zimne. LPEC podsumowało okres grzewczy

Od 1 maja lubelski system ciepłowniczy przechodzi na tzw. tryb letni. Oznacza to, że od dziś aż do jesieni, całe miasto będzie zasilała tylko jedna elektrociepłownia, zapewniając głównie ciepłą wodę w kranach.

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

To koniec sportu w Puławach? Kluby z końcem czerwca tracą głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium