sobota, 17 marca 2018 r.

Lubartów

Czy w Lubartowie chcą budowy sortowni śmieci?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2011, 19:16

Protestującym pomysł przeprowadzenia ankiety w sprawie sortowni nie przypadł do gustu. <br />
Zastanawiają
Protestującym pomysł przeprowadzenia ankiety w sprawie sortowni nie przypadł do gustu.
Zastanawiają

Do mieszkańców Lubartowa trafi ankieta, w której wypowiedzą się, czy zgadzają się na budowę sortowni śmieci przy ul. Lipowej. Zapowiedział to na ostatniej sesji Rady Miasta Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Podczas wtorkowej sesji radni zajmowali się m.in. projektem uchwały w sprawie wycofania się miasta z budowy spornej inwestycji przy ul. Lipowej w Lubartowie. Uchwała została odrzucona. Jej inicjatorem był komitet protestacyjny, który sprzeciwia się budowie sortowni przy ul. Lipowej. Głosowanie podzieliło koalicję rządzącą Lubartowem: za uchwałą głosował Jan Ściseł ze Wspólnoty Lubartowskiej.

Burmistrz Lubartowa zdecydował o zasięgnięciu w tej sprawie opinii mieszkańców miasta.

– Do mieszkańców trafi ankieta, w której każdy będzie mógł się wypowiedzieć na temat budowy zakładu zagospodarowania odpadów – zapowiedział Bodziacki. – Zapytamy ich, jak dalej postępować w tej trudnej sprawie.

Burmistrz zapowiada, że w ankiecie zostaną poruszone konsekwencje zarówno budowy zakładu przy ul. Lipowej, jak i zrezygnowania z tego przedsięwzięcia. Ankiety osobiście dostarczą ankieterzy. Jakie zadadzą pytania – jeszcze nie wiadomo. Władze miasta zapowiadają, że jeśli mieszkańcy opowiedzą się przeciw, sortownia przy ul. Lipowej nie powstanie.

– Chcemy uszanować wolę większości – zapowiada burmistrz.


Budowę sortowni śmieci przy ul. Lipowej, ok. 250 metrów od domów, forsowały poprzednie władze Lubartowa. Część mieszkańców uważa, że to stanowczo za blisko domów, a nawet centrum Lubartowa. W pobliżu jest też cmentarz i ujęcie wody. Nowe twierdzą, że szukają dla inwestycji miejsca poza miastem, ale jednocześnie nie rezygnują z planów poprzedników.

Lubartów ma coraz większe szanse na otrzymanie ponad 40 mln zł z tzw. funduszu szwajcarskiego na budowę sortowni i rekultywację wysypisk śmieci. Do Szwajcarów trafiła dokumentacja, z której wynika, że inwestycja powstanie przy ul. Lipowej. Wkrótce ma zapaść ostateczna decyzja, czy te pieniądze trafią do Lubartowa.

– Mamy informacje z sekretariatu stanu Federacji Szwajcarii, że dokonano pozytywnej oceny rozwiązań technicznych inwestycji – poinformował na sesji burmistrz Bodziacki. – To jest jedyna szansa na pozyskanie wsparcia dla tego projektu.

Komitet protestacyjny zapowiadał wcześniej blokadę krajowej "19”. – Konsultuję z mieszkańcami, czy organizować taki protest – mówi Bogumiła Lisek-Jublewska z komitetu protestacyjnego. – Pomysł przeprowadzenia ankiety mi się nie podoba, nie wiemy, jak ona będzie wyglądała.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kolega, czyli głupi jasio
lubartowiaki
Josef46
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kolega, czyli głupi jasio
kolega, czyli głupi jasio (8 września 2011 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Joosef46, głupi jesteś i oby nie głupie były twoje dziatki. Baranie samoobronny, gdzieś ty nabywał wiedzy w tej sprawie? Poczytaj, pooglądaj, popytaj mądrzejszych od siebie i dopiero cichutko schowaj swój niereformowalny czerep gdzieś w kącie zapomnienia. Chcemy już o tobie zapomnieć
Rozwiń
lubartowiaki
lubartowiaki (8 września 2011 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ty się lepiej człowieku zastanów gdzie podrzucić jakąś nową tablicę..nie bruźdź nam tu swoją górnolotną ideologią. To my mamy być odpowiedzialniejsi za złą władzę i całe życie wąchać smrody w imię dozgonnej wdzięczności za okazaną pomoc? Nie, dziękuję
Rozwiń
Josef46
Josef46 (2 września 2011 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkańcy muszą się zastanowić:1/czy poprzeć komitet protestacyjny i płacić drożej za wywóz śmieci 2/czy budować na przygotowanym terenie z zabezpieczoną gotówką z niższą opłatą i zatrudnieniem iluś osób.Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii i rozwiązań lokalizacja na terenie miasta nie będzie szkodliwa ,ani uciążliwa.Rozumiem obawy mieszkających w pobliżu,ale lepszego rozwiązania nie ma,bo Lubartów produkuje tyle śmieci co 5 gmin. Zastosowanie spalania z produkcją energii elektrycznej i wyprowadzenie jej do oświetlenia ulic to by rozwiązywało problem wysokości kosztów.A to także jest możliwe!Tak czy owak z problemem musi się zmierzyć burmistrz z rada i wybrać mniejsze zło!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!