poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubartów

Kozłówka. Konstanty Zamoyski byłby dumny

  Edytuj ten wpis

Brama po konserwacji lśni złotem. (ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W KOZŁÓWCE)
Brama po konserwacji lśni złotem. (ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY W KOZŁÓWCE)

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie ogrodzenia i bramy głównej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Kozłówce. Całkowity koszt projektu to ponad 400 tysięcy złotych.

Przeprowadzenie prac było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Ochrona zabytków” oraz dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Zadania podjęli się doświadczeni specjaliści z firmy z Męciny koło Limanowej. Zniszczone elementy piaskowca, z którego zostało wykonane ogrodzenie wymagały dezynfekcji, oczyszczenia, wypełnienia ubytków, a nawet zrekonstruowania niektórych brakujących fragmentów.

Należało także wzmocnić pęknięcia muru, naprawić tynki, wykonać izolację przeciwwilgociową i opaskę odwadniającą. Prowadzone prace dotyczyły również konserwacji elementów żelaznych i żeliwnych ogrodzenia.

Ogrodzenie frontowe Kozłówka zawdzięcza Konstantemu Zamoyskiemu. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że elementy metalowe bramy wykonała w latach 80. XIX wieku Fabryka Wyrobów Metalowych Władysław Gostyński i Spółka z Warszawy. Produkty tej firmy słynęły z wysokich walorów artystycznych i doskonałego wykonania. Elementy metalowe ogrodzenia prawdopodobnie powstały w lubelskiej Fabryce Machin i Odlewni Żelaza M. Wolski i Spółka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!