Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

13 maja 2015 r.
16:14

Wkrótce może ruszyć budowa sortowni śmieci w Wólce Rokickiej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A
(fot. AS / archiwum)
(fot. AS / archiwum)

Za kilka tygodni może ruszyć budowa nowej sortowni śmieci w Wólce Rokickiej. Trwa dopinanie ostatnich szczegółów umowy o zaangażowaniu Lublina w tę inwestycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lada dzień władze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej podpiszą umowę z miastem Lublin w sprawie finansowego udziału w budowie nowej sortowni śmieci w Wólce Rokickiej. 30 kwietnia lubelscy radni przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Instalacja ma kosztować blisko 49 milionów zł, z czego 35 mln będzie pochodzić z funduszy szwajcarskich pozyskanych przez ZKGZL. Z pozostałej kwoty zdecydowaną większość (10 milionów zł) wykłada samorząd Lublina, bo właśnie z tego miasta pochodzić ma 2/3 trafiających tu odpadów.

Lubelscy urzędnicy tłumaczą, że nie mieli lepszego wyjścia, niż zdecydować się na taki wydatek. Miasto nie posiada własnej instalacji do przetwarzania odpadów, są jedynie dwie prywatne, z których jedna (należąca do spółki SITA Wschód) najprawdopodobniej będzie mogła działać tylko do końca tego roku. – Zostanie jeden gracz na rynku i będzie dyktował ceny – tłumaczył radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Główny inwestor, czyli ZKGZL, 4 maja zakończył już postępowanie przetargowe i wyłonił wykonawcę sortowni w Wólce Rokickiej. Nowy zakład ma powstać w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. – Proces inwestycyjny ruszy zaraz po podpisaniu umowy z wykonawcą, być może 15 maja, jak nie będzie odwołań – mówi Radosław Szumiec, zastępca burmistrza Lubartowa, jednocześnie przewodniczący ZKGZL. – W porozumieniu z Lublinem chodzi nie tylko o pieniądze, ale także o zapewnienie dopływu śmieci do sortowni. Jej wydajność jest zaplanowana na 37 tysięcy ton odpadów rocznie. Może być jednak podniesiona, poprzez uruchomienie trzeciej zmiany lub rozbudowę zakładu – dodaje burmistrz.

Sortownia w Wólce Rokickiej powstaje na niespełna dwuhektarowej działce. W środku działki jest 30-arowa nieruchomość należąca do osoby prywatnej. – Trwają rozmowy z właścicielem tej działki. Bez względu na ich zakończenie budowa ruszy. Obiekt tak zaprojektowano, by 30-arowa działka nie przeszkadzała w realizowaniu i późniejszym funkcjonowaniu sortowni – dodaje burmistrz Szumiec.

Poza odzyskiwaniem szkła, puszek i metali sortownia będzie produkować energię elektryczną oraz paliwo do opalania pieców w cementowni. – Zgodnie z umową na dofinansowanie z funduszu szwajcarskiego inwestycja ma być zamknięta do końca 2016 roku – kończy burmistrz Szumiec.

drs

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 11:41
Spieracie się o coś, co tak naprawdę dotyczy was w stopniu znikomym. Bo nie rozumiem, co to dla was za różnica, gdzie trafią wyprodukowane przez was śmieci. Nad sensownością owej sortowni powinniśmy zastanawiać się my-mieszkańcy okolicznych wsi (m.in. Rokitno, Baranówka, Trzciniec, Łucka), o których istnieniu większość z was pewnie nie miała do tąd pojęcia... To na nasze otoczenie istnienie i funkcjonowanie sortowni wpłynie najbardziej. Co nie oznacza, że kibicujemy wywożeniu śmieci do lasu, ale to już temat na inną rozmowę. :)
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 12:25
Kolego DS Jak na razie nie podałeś żadnych konkretnych powodów dlaczego Lublin musi mieć sortownię. Jak zwykle, w takich przypadkach przytaczane są "argumenty" - cały cywilizowany świat tak robi oraz jeżeli masz swoje zdanie to zapewne swoje śmieci wyrzucasz do lasu lub podrzucasz sąsiadowi. Napisz konkretnie - po co nam ta cała sortownia, a nie uprawiasz demagogię. Czy rzeczywiście nie widzisz bezsensowności tej inwestycji? Trzeba się na coś zdecydować - albo wywozem i segregacją zajmuje się samorząd (tak jak dostarczaniem wody czy prądu) czy też robią to firmy prywatne. Po raz kolejny napiszę: sortownia miejska w tym momencie nie ma racji bytu, przede wszystkim dlatego że strumień odpadów nie będzie wystarczający do zapewnienia pracy sortowni, a będą tam trafiały odpady najgorszej jakości lub trudno zbywalne. OZ PS. jak do tej pory ustawa o zagospodarowaniu odpadów nie rozwiązała problemu śmieci w lesie
Kolego DS Jak na razie nie podałeś żadnych konkretnych powodów dlaczego Lublin musi mieć sortownię. Jak zwykle, w takich przypadkach przytaczane są "argumenty" - cały cywilizowany świat tak robi oraz jeżeli masz swoje zdanie to zapewne swoje śmieci wyrzucasz do lasu lub podrzucasz sąsiadowi. Napisz konkretnie - po co nam ta cała sortownia, a nie uprawiasz demagogię. Czy rzeczywiście nie widzisz bezsensowności tej inwestycji? Trzeba się na coś zdecydować - albo wywozem i segregacją zajmuje się samorząd (tak jak dostarczaniem wody cz... rozwiń
Avatar
ds / 14 maja 2015 o 11:05
 
Jest zastępcą
Imię i nazwisko:
Radosław Szumiec
Oświadczenia majątkowe:
Oświadczenie za rok 2013
Stanowisko: Zastępca Burmistrza
Avatar
ds / 14 maja 2015 o 11:01

Tak kolego tak właśnie funkcjonuje segregacja w całym cywilizowanym świecie e a z twoimi poglądami to znów proponujesz wysypywanie śmieci do lasu a może sąsiadowi na podwórko.

Nie ma cudownych dla wszystkich rozwiązań ale sortownia to chyba najlepsze wyjście i dla miejsca lokalizacji (miejsca pracy)  i dla dużych aglomeracji miejskich (Lublin)

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 06:24
To jest jedna wielka ŚCIEMA. Po pierwsze to firma chcąca wywozić śmieci musi wykazać odpowiedni poziom odzysku. Nie wiem dlaczego nikt o tym jakoś nie pamięta. Mamienie ludzi że firma X czy Y będzie jako jedyna miała sortownie i będzie dyktowała ceny jest nieporozumieniem. Aby być dopuszczonym do przetargu należy wykazać się dostępem do takiej instalacji. W Lublinie przez lata ugruntowało się że są dwie firmy ale wcale tak nie musi być i jakby przeprowadzono normalny przetarg w normalnym terminie na pewno zgłosiło by się więcej firm chcących wywozić śmieci z Lublina. Druga sprawa jest taka - jak decydenci chcą zapewnić odpowiedni strumień odpadów do sortowni? Nikt jakoś o tym nie myśli, miasto nie ma własnego zakładu wywozu, tak więc trzeba będzie jakoś "zmusić" firmy prywatne do wożenia śmieci do "miejskiej Sortowni". Kolejna sprawa to ta że jeżeli już to będą do tej sortowni trafiać odpady najmniej wartościowe, a spółki prywatne będą wiedziały jak zagospodarować te na których da się zarobić. Wg. mnie to kolejna "fontanna" na której mają zarobić ci co powinni no i kolejne stołki do obsadzenia. 49 milionów to maże nie dwieście ale ta sortownia jest nam zupełnie nie potrzebna i (chciałbym się mylić) nigdy w pełni wykorzystana. Nawet te 10 milionów które chcą dołożyć lubelscy radni można by wydać w lepszy sposób. Nie jestem malkontentem ale trochę obiłem się o branżę śmieciową i wiem co piszę.
To jest jedna wielka ŚCIEMA. Po pierwsze to firma chcąca wywozić śmieci musi wykazać odpowiedni poziom odzysku. Nie wiem dlaczego nikt o tym jakoś nie pamięta. Mamienie ludzi że firma X czy Y będzie jako jedyna miała sortownie i będzie dyktowała ceny jest nieporozumieniem. Aby być dopuszczonym do przetargu należy wykazać się dostępem do takiej instalacji. W Lublinie przez lata ugruntowało się że są dwie firmy ale wcale tak nie musi być i jakby przeprowadzono normalny przetarg w normalnym terminie na pewno zgłosiło by się więcej firm chcących... rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 21:43
zastanawiająca jest ta 30 arowa działka w środku parceli osoby prywatnej, coś mi tu śmierdzi
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 19:28
Szumiec to nie jest burmistrz:)
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 16:27
a co to bedzie za konkurencja dla komeko? kosztowo nigdy się nie opłaci wozic odpadu poza lublin. tak na marginesie jedna smieciarka która ma wozic smieci do rokitna zrobi 1 moze dwa kursy na dzien a komeko 5. to ile trzeba smieciarek aby wozic do wólki rokickiej. znowu bedzie lipa z inwestycji ze wzkledu na koszty transportu. a i czesc zdolnosci produkcyjnej z wólki załatwia tylko 1/5 lublina. jaka konkurencja dla komeko?
Avatar
Gość / 26 czerwca 2015 o 11:41
Spieracie się o coś, co tak naprawdę dotyczy was w stopniu znikomym. Bo nie rozumiem, co to dla was za różnica, gdzie trafią wyprodukowane przez was śmieci. Nad sensownością owej sortowni powinniśmy zastanawiać się my-mieszkańcy okolicznych wsi (m.in. Rokitno, Baranówka, Trzciniec, Łucka), o których istnieniu większość z was pewnie nie miała do tąd pojęcia... To na nasze otoczenie istnienie i funkcjonowanie sortowni wpłynie najbardziej. Co nie oznacza, że kibicujemy wywożeniu śmieci do lasu, ale to już temat na inną rozmowę. :)
Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 12:25
Kolego DS Jak na razie nie podałeś żadnych konkretnych powodów dlaczego Lublin musi mieć sortownię. Jak zwykle, w takich przypadkach przytaczane są "argumenty" - cały cywilizowany świat tak robi oraz jeżeli masz swoje zdanie to zapewne swoje śmieci wyrzucasz do lasu lub podrzucasz sąsiadowi. Napisz konkretnie - po co nam ta cała sortownia, a nie uprawiasz demagogię. Czy rzeczywiście nie widzisz bezsensowności tej inwestycji? Trzeba się na coś zdecydować - albo wywozem i segregacją zajmuje się samorząd (tak jak dostarczaniem wody czy prądu) czy też robią to firmy prywatne. Po raz kolejny napiszę: sortownia miejska w tym momencie nie ma racji bytu, przede wszystkim dlatego że strumień odpadów nie będzie wystarczający do zapewnienia pracy sortowni, a będą tam trafiały odpady najgorszej jakości lub trudno zbywalne. OZ PS. jak do tej pory ustawa o zagospodarowaniu odpadów nie rozwiązała problemu śmieci w lesie
Kolego DS Jak na razie nie podałeś żadnych konkretnych powodów dlaczego Lublin musi mieć sortownię. Jak zwykle, w takich przypadkach przytaczane są "argumenty" - cały cywilizowany świat tak robi oraz jeżeli masz swoje zdanie to zapewne swoje śmieci wyrzucasz do lasu lub podrzucasz sąsiadowi. Napisz konkretnie - po co nam ta cała sortownia, a nie uprawiasz demagogię. Czy rzeczywiście nie widzisz bezsensowności tej inwestycji? Trzeba się na coś zdecydować - albo wywozem i segregacją zajmuje się samorząd (tak jak dostarczaniem wody cz... rozwiń
Avatar
ds / 14 maja 2015 o 11:05
 
Jest zastępcą
Imię i nazwisko:
Radosław Szumiec
Oświadczenia majątkowe:
Oświadczenie za rok 2013
Stanowisko: Zastępca Burmistrza
Avatar
ds / 14 maja 2015 o 11:01

Tak kolego tak właśnie funkcjonuje segregacja w całym cywilizowanym świecie e a z twoimi poglądami to znów proponujesz wysypywanie śmieci do lasu a może sąsiadowi na podwórko.

Nie ma cudownych dla wszystkich rozwiązań ale sortownia to chyba najlepsze wyjście i dla miejsca lokalizacji (miejsca pracy)  i dla dużych aglomeracji miejskich (Lublin)

Avatar
Gość / 14 maja 2015 o 06:24
To jest jedna wielka ŚCIEMA. Po pierwsze to firma chcąca wywozić śmieci musi wykazać odpowiedni poziom odzysku. Nie wiem dlaczego nikt o tym jakoś nie pamięta. Mamienie ludzi że firma X czy Y będzie jako jedyna miała sortownie i będzie dyktowała ceny jest nieporozumieniem. Aby być dopuszczonym do przetargu należy wykazać się dostępem do takiej instalacji. W Lublinie przez lata ugruntowało się że są dwie firmy ale wcale tak nie musi być i jakby przeprowadzono normalny przetarg w normalnym terminie na pewno zgłosiło by się więcej firm chcących wywozić śmieci z Lublina. Druga sprawa jest taka - jak decydenci chcą zapewnić odpowiedni strumień odpadów do sortowni? Nikt jakoś o tym nie myśli, miasto nie ma własnego zakładu wywozu, tak więc trzeba będzie jakoś "zmusić" firmy prywatne do wożenia śmieci do "miejskiej Sortowni". Kolejna sprawa to ta że jeżeli już to będą do tej sortowni trafiać odpady najmniej wartościowe, a spółki prywatne będą wiedziały jak zagospodarować te na których da się zarobić. Wg. mnie to kolejna "fontanna" na której mają zarobić ci co powinni no i kolejne stołki do obsadzenia. 49 milionów to maże nie dwieście ale ta sortownia jest nam zupełnie nie potrzebna i (chciałbym się mylić) nigdy w pełni wykorzystana. Nawet te 10 milionów które chcą dołożyć lubelscy radni można by wydać w lepszy sposób. Nie jestem malkontentem ale trochę obiłem się o branżę śmieciową i wiem co piszę.
To jest jedna wielka ŚCIEMA. Po pierwsze to firma chcąca wywozić śmieci musi wykazać odpowiedni poziom odzysku. Nie wiem dlaczego nikt o tym jakoś nie pamięta. Mamienie ludzi że firma X czy Y będzie jako jedyna miała sortownie i będzie dyktowała ceny jest nieporozumieniem. Aby być dopuszczonym do przetargu należy wykazać się dostępem do takiej instalacji. W Lublinie przez lata ugruntowało się że są dwie firmy ale wcale tak nie musi być i jakby przeprowadzono normalny przetarg w normalnym terminie na pewno zgłosiło by się więcej firm chcących... rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 21:43
zastanawiająca jest ta 30 arowa działka w środku parceli osoby prywatnej, coś mi tu śmierdzi
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 19:28
Szumiec to nie jest burmistrz:)
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 16:27
a co to bedzie za konkurencja dla komeko? kosztowo nigdy się nie opłaci wozic odpadu poza lublin. tak na marginesie jedna smieciarka która ma wozic smieci do rokitna zrobi 1 moze dwa kursy na dzien a komeko 5. to ile trzeba smieciarek aby wozic do wólki rokickiej. znowu bedzie lipa z inwestycji ze wzkledu na koszty transportu. a i czesc zdolnosci produkcyjnej z wólki załatwia tylko 1/5 lublina. jaka konkurencja dla komeko?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

„Puławy” wycięte z zarządu Grupy Azoty

„Puławy” wycięte z zarządu Grupy Azoty 0 0

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek 2 9

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 56 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 7 2

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 4 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.

Mieszkanie na wynajem - co najczęściej odstrasza najemców?

Mieszkanie na wynajem - co najczęściej odstrasza najemców? 0 0

Kupno mieszkania w celu przeznaczenia całego metrażu na wynajem nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania większych sum pieniędzy. Jak zatem zaaranżować mieszkanie, by przynosiło dochód przez cały rok?

Kierowca z Ukrainy jechał ekspresówką pod prąd. Dziwnie się tłumaczył [wideo]
film

Kierowca z Ukrainy jechał ekspresówką pod prąd. Dziwnie się tłumaczył [wideo] 0 2

Kierowca busa jechał drogą ekspresową pod prąd. Obywatel Ukrainy tłumaczył, że tak go poprowadziła nawigacja w samochodzie

Chciał bez kluczyka odpalić ciągnik. Trafił do szpitala

Chciał bez kluczyka odpalić ciągnik. Trafił do szpitala 4 1

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj na terenie gminy Wierzbica w powiecie chełmskim

Poseł z pensją kasjerki w Biedronce? Ekspert wyjaśnia, dlaczego zbyt niskie pensje to ryzyko

Poseł z pensją kasjerki w Biedronce? Ekspert wyjaśnia, dlaczego zbyt niskie pensje to ryzyko 26 13

20-procentowe cięcie poselskich pensji to za mało - pokazuje badanie opinii publicznej. Połowa z nas uważa, że wystarczy 3,5 tys. zł na rękę. - Pieniądze to niezależność. Im mniej pieniędzy, tym niezależność polityków maleje - przestrzega ekspert

Ruszyła walka o Mundial

Ruszyła walka o Mundial 3 0

PIŁKA NOŻNA Reprezentacja Polski rozpoczęła pierwsze zgrupowanie przed mistrzostwami świata. W Juracie zabraknie Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka

Perła uwarzyła nowe piwo

Perła uwarzyła nowe piwo 0 5

Nowe piwo z lubelskich browarów Perła

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.