Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2023 r.
19:49

Lubelska kranówka jest bezpieczna i zdatna do picia

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
0 A A
(fot. UM Lublin)

Mieszkańcy Lublina z niepokojem spoglądają na Rzeszów, gdzie już siedem osób poniosło śmierć w wyniku zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Na Podkarpaciu w szpitalach leczonych jest obecnie ponad 100 osób. Źródłem zakażeń, co wydają się potwierdzać wywiady epidemiologiczne prowadzone przez służby sanitarne jest rzeszowska sieć wodociągowa. – Lubelska kranówka jest bezpieczna i zdatna do picia – zapewnia Urząd Miasta w Lublinie i dodaje, że jakość wody w naszej sieci jest stale monitorowana i nadzorowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy świadomość, że aktualna sytuacja skażenia wody na Podkarpaciu bakterią z rodzaju legionella i doniesienia medialne w tej sprawie mogą budzić niepewność i niepokój, szczególnie u osób starszych i schorowanych. Należy jednak podkreślić, że Lublin posiada całkiem inne ujęcie wody i sieć wodociągową niż Rzeszów. Dlatego chcę uspokoić i zapewnić mieszkańców i mieszkanki Lublina, że lubelska sieć wodociągowa jest bezpieczna i poddawana stałej kontroli, a prowadzony monitoring potwierdza wysoką jakość wody, jako naturalnej, czystej i zdrowej. Centralne Laboratorium miejskiej spółki MPWiK każdego dnia pobiera próbki wody wodociągowej, w których wykonywane są badania określonych parametrów. Obszar prowadzonych badań oraz ich częstotliwość gwarantuje odbiorcom naszej wody jej bezpieczeństwo i potwierdza wysoką jakość – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Co ważne, MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie wodę w całości pozyskuje z ujęć podziemnych, nie są to ujęcia powierzchniowe. Obecnie eksploatuje 66 studni głębinowych o głębokości od 40 do 120 m. Temperatura pobieranej wody w ciągu całego roku oscyluje około 9°C, natomiast tej kierowanej do sieci miejskiej nie przekracza 11°C. Woda ta posiada korzystne cechy jakościowe: przezroczystość, bezbarwność i naturalne zmineralizowanie.

Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia jest prowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U.2017, poz. 2294) i programem monitoringu kontroli wewnętrznej zaakceptowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Program ten obejmuje wykonanie w pojedynczych próbkach łącznie blisko 70 parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Próbki wody wodociągowej są pobierane cyklicznie, ze wszystkich ujęć oraz punktów kontrolnych zlokalizowanych na całej długości sieci wodociągowej z częstotliwością wielokrotnie wyższą od wartości wskazanej w rozporządzeniu.

Ze względu na rozległy system wodociągowy, jednym z procesów podnoszących bezpieczeństwo wody jest prowadzenie w sposób ciągły procesu jej dezynfekcji chlorem gazowym lub podchlorynem sodu mającym za zadanie utrzymać czystość mikrobiologiczną oraz zapobiegać zakażeniom wtórnym. Dodatkowo na wybranych stacjach wodociągowych oraz studniach głębinowych prowadzony jest proces dezynfekcji wody promieniowaniem UV.

Centralne Laboratorium MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie prowadzące bieżący monitoring kontroli wewnętrznej jakości wody, od 2002 roku posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji i prowadzi badania analityczne, do których realizacji wykorzystuje metody referencyjne oraz nowoczesne i zaawansowane wyposażenie laboratoryjne. Standardy dotyczące ochrony przed zagrożeniem bakteriologicznym zapewnia również spółka LPEC. Woda zasilająca lubelski system ciepłowniczy ma minimum 70°C, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Fontanny miejskie, kurtyny wodne i zdroje oraz poidełka również są stale serwisowane i dezynfekowane, co zapewnia bezpieczne ich użytkowanie. Procedurą kontroli objęte są również baseny szkolne, pod kątem infrastruktury technicznej i wodno-kanalizacyjnej. Każdorazowo przed rozpoczęciem roku szkolnego i ponownym uruchomieniem obiektu, są one sprawdzane pod kątem jakości wody. Dokument potwierdzający te czynności jest wymagany przez Sanepid i organ prowadzący, czyli Miasto Lublin.

Pod ścisłym nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie są także wszystkie obiekty basenowe zarządzane przez MOSiR. Oprócz badań i kontroli prowadzonych w obiektach wodnych przez Sanepid, Spółka bada wodę pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości. Woda we wszystkich miejskich basenach jest badana regularnie, co najmniej raz w miesiącu, a w przypadku części obiektów, np. niektórych niecek basenowych, nawet co tydzień. Wszystko to jest regulowane odpowiednimi przepisami, które są ściśle przestrzegane. We wszystkich obiektach basenowych zarządzanych przez MOSiR woda jest w ciągłym ruchu, co wynika m.in. z konieczności jej filtracji, oczyszczania czy dozowania składników wpływających na jakość wody.

Bezpiecznie mogą się czuć również pasażerowie komunikacji miejskiej. 270 pojazdów lubelskiego MPK wyposażonych jest już w urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych. Stanowi to obecnie ponad 80% całego taboru miejskiego przewoźnika, który wysyłany jest do obsługi pasażerów na liniach komunikacyjnych. Urządzenia wykorzystują promieniowanie o najszerszym spektrum biobójczym – lampy UV-C. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są bakterie, wirusy oraz grzyby i pleśnie. Lampy UV-C są zamontowane w klimatyzatorach. Stanowią one skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Metoda dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem lamp UV-C została zapoczątkowana w Lublinie w marcu 2021 r. i miała związek z pandemią koronawirusa. Rozwiązanie funkcjonuje we wszystkich pojazdach lubelskiego MPK wyposażonych w klimatyzację. Dodatkowo, służby MPK Lublin na bieżąco dbają o konserwację klimatyzacji w pojazdach, która jest cyklicznie czyszczona i poddawana obowiązkowym serwisom.

Źrodlo: lublin.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty