piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Mam do wydania aż 1,15 miliarda euro w 5 lat! Na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście podpisano Regionalny Program Operacyjny dla Lubelszczyzny.

Pieniądze z Unii pójdą na budowę lotniska w Świdniku, drogi, stadion, kanalizację i mnóstwo innych rzeczy.
Negocjacje z Komisją Europejską trwały kilka miesięcy i właśnie się zakończyły. - Udała się rzecz niezmiernie ważna - cieszy się Jarosław Zdrojkowski, marszałek województwa, który zadzwonił do nas wczoraj w drodze powrotnej z Warszawy. - Czekamy jeszcze na kilka informacji z ministerstwa i rozpoczynamy dzielenie pieniędzy.
Lubelszczyzna dostanie w ramach programu, bagatela, 1,15 mld euro (ponad 4,3 mld zł). Wśród najważniejszych inwestycji, jakie będą realizowane za te pieniądze, jest budowa lotniska w Świdniku, dokończenie Teatru w Budowie (czyli utworzenie Centrum Spotkania Kultur), stworzenie Systemu Informacji Przestrzennej Lubelszczyzny (internetowa baza danych o regionie: od miejsc pod inwestycje, przez zabytki, po bazę turystyczną) wreszcie modernizacja stadionu miejskiego przy al. Zygmuntowskich w Lublinie.

Pozostałe pieniądze dostaną zwycięzcy konkursów ogłoszonych przez Urząd Marszałkowski. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze konkursy ruszą w grudniu - zapowiada Patrycja Wolińska, zastępca dyrektora w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego UM. Konkursy będą dotyczyły m.in. budowy dróg powiatowych i gminnych, sieci wodno-kanalizacyjnych oraz dziedzictwa kulturowego.
Jest jednak łyżka dziegciu. Część inwestycji dostanie mniejsze wsparcie z RPO, bo podpadają pod przepisy o pomocy publicznej. - Jeśli przedsięwzięcia będą przynosiły zysk, czyli przychody przewyższą koszty, wtedy dofinansowanie do projektu z RPO wyniesie 50 procent - dodaje Wolińska. Tymczasem generalnie wsparcie z programu wynosi 85 procent. Problem może być np. z Teatrem w Budowie i stadionem przy al. Zygmuntowskich w Lublinie.
Na RPO dobrych informacji nie koniec. Na Zamku Królewskim pięciu marszałków, w tym lubelski, podpisało porozumienie w sprawie budowy szerokopasmowego dostępu do Internetu (projekt "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej”). Efekt: do końca 2013 roku z szybkiego Internetu ma korzystać 90 procent mieszkańców naszego województwa.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
piotr
Lenin
Grosik
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

piotr
piotr (3 października 2007 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety Pan Marszałek nie zgodził się na wpisanie do RPO, żadnych inwestycji kolejowych zgłaszanych przez Polskie Linie Kolejowe i Przewozy Regionalne. Szkoda.
Rozwiń
Lenin
Lenin (3 października 2007 o 09:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście chodzi tu o pana Grabczuka
Rozwiń
Grosik
Grosik (3 października 2007 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I pomyslec tylko, ze gdyby nie UE i nadchodzace wybory to dalej byloby jak bylo
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!