poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

100 mln zł na fotonikę w woj. lubelskim. Pieniądze dla naukowców i przedsiębiorców

Dodano: 23 czerwca 2017, 17:22
Autor: Kurier PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz samorząd woj. lubelskiego wspierają badania przemysłowe i rozwój technologii fotonicznych w regionie. Na projekty realizowane w ramach zawartego porozumienia przeznaczono 100 mln zł.

Pieniądze mają trafić do naukowców i przedsiębiorców, którzy będą realizowali projekty dotyczące m.in. technologii cyfryzacji nowej generacji, badania dotyczące czujników światłowodowych, a także prace poświęcone innowacyjnym źródłom światła.

Dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski zwrócił uwagę, że podpisane porozumienie jest bardzo dobrą egzemplifikacją zasady, że rozwój przedsiębiorczości jest zawsze lokalny. „To jest bardzo dobry przykład, w jaki sposób można uzyskać połączenie polityk regionalnych z politykami, które są realizowane na szczeblu krajowym” - podkreślił Chorowski.

Marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że dla reprezentowanego przez niego regionu bardzo istotne jest doścignięcie innych, wysoko rozwiniętych gospodarek na terenie Polski, ale również Europy.

Dyrektor NCBR zapowiedział również, że zamierza nawiązać podobną współpracę z innymi samorządami, a podpisanie porozumienia z woj. lubelskim, w jego ocenie, "będzie silnym katalizatorem" dla kolejnych województw.

Pierwsze konkursy w ramach podpisanej umowy „powinniśmy być w stanie ogłosić” jeszcze w tym roku – zapowiedział Chorowski.

Z informacji NCBR wynika, że 35 mln zł pochodzi ze środków centrum, kolejne 35 mln zł przeznacza samorząd. Natomiast wkład własny przedsiębiorców ma wynosić 30 mln zł. Porozumienie z woj. lubelskim zostało zawarte na 10 lat.

Czytaj więcej o: pieniądze nauka fotonika
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podzielą się chłopcy pseudonaukowcy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!