czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lubelskie

25 tysięcy zł. za internowanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2008, 19:16

Jerzy Zacharow jest jednym z pierwszych działaczy opozycji solidarnościowej, który dostanie 25 tys. zł odszkodowania.

Tak zdecydował sąd i wyrok jest już prawomocny.

- To równowartość dwóch emerytur Kiszczaka i Jaruzelskiego - mówi 60-letni Jerzy Zacharow. - Moja żona, która jeździła po więzieniach, straciła więcej pieniędzy. To jej należy się to odszkodowanie.

W 1981 r. Zacharow był przewodniczącym NSZZ "Solidarność” w zamojskim Kombinacie Budowlanym. Bezpieka aresztowała go w nocy z 13 na 14 grudnia i wywiozła do więzienia w Krasnymstawie. Potem zaliczył jeszcze Włodawę i Kwidzyn. Za kratkami przesiedział 360 dni.

- Byliśmy gorzej traktowani niż więźniowie kryminalni - wspomina. - Po zwolnieniu znowu zamknęli mnie na dwa dni w Zamościu. Takich "niespodzianek” było później jeszcze kilkanaście.

W podziemiu działał do 1989 r. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą, w poprzedniej kadencji zasiadał w zamojskiej Radzie Miasta.

Odszkodowań za kilkumiesięczne więzienie domagają się głównie działacze opozycji antykomunistycznej. Według przepisów, które weszły z życie pod koniec ub. roku sąd może im przyznać maksymalnie po 25 tys. zł. Wcześniej Skarb Państwa płacił odszkodowania przede wszystkim za represje stalinowskie, do roku 1956. Teraz mogą się o to starać prześladowani do 1989 roku. Najprostszą drogę prawną do pieniędzy mają internowani. Mogą od razu występować o odszkodowanie, bo decyzje o internowaniu są nieważne z mocy prawa.

Według IPN, w stanie wojennym na Lubelszczyźnie PRL-owskie władze aresztowały 350 osób. - Do wczoraj wydaliśmy jeszcze dwa orzeczenia przyznające poszkodowanym 15 i 25 tys. zł, ale nie są jeszcze prawomocne - informuje Jerzy Rusin, rzecznik SO w Zamościu, do którego wpłynęło 21 wniosków. - To dla nas sprawy priorytetowe. Jeżeli wnioskodawcy zgłaszają się z kompletem dokumentów, niezwłocznie wyznaczamy termin rozprawy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
1941
adam o
levus solidarite
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

1941
1941 (16 maja 2009 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
całe szczęście że jest kilku sprawiedliwych,co d..pę trzymali w piernatach to teraz mają odwagę krytykować.
Rozwiń
adam o
adam o (25 marca 2008 o 12:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oprócz głowy wszystko w porządku?
Rozwiń
levus solidarite
levus solidarite (24 marca 2008 o 08:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WSzystkie nieroby i lewusy zapisywali się do "S",strajkowali,nie pracowali i domagali się za bumelkę zapłaty.Potem te nieroby wybrali się na wielkich związkowców i za "spokój" podpisywali z pracowadcami ciche porozumienie,w zamian za co otrzymywali bardzo wysokie wynagrodzenia.Z czasem ci "wielcy działacze związkowi" nie mając wielkiego przygotowania,przejęli kierowanie dużymi zakładami pracy,przeszli do pracy w spółkach skarbu panstwa,do rad nadzorczych......
Niektórzy byli wojewodami i tam jeszcze takimi innymi popychadlami.
Osoby,dla których nie wystarczyło etatów (albo nie zdążono utworzyć),dzisiaj otrzymują "odszkodowania za internowanie".A wszyscy intermnowani mieli lepiej lak ludzie przebywający na wolności!Otrzymywali jedzenie,papierosy,od czasu do czasu alkohol.No i nic nie robili.Inni musieli ciężko pracować na utrzymanie rodziny i tych internowanych.
le największą tragedią jest to,że dawnych nierobów (a którzy utworzyli "związki" dla własnej ochrony),dzisiaj się nagradz i z takich ludzi robi się wielkich bohaterów.
WIem,ile w stanie wojennym (i już po) u takich działaczy przelało się wódki.Ile tacy "dzialacze" zyskali za swoją "dzialalność"Oni nie strajkowali tylko za nich strajkowali ludzie.A późnij taki jeden z drugim wypinał pierś do odznaczeń.
Tfuj!
Rozwiń
Komunista
Komunista (24 marca 2008 o 04:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech piekło pochłonie tą tępą bandę, która “walczyła” przeciwko najlepszemu systemowi
społecznemu wykoncypowanemu do tej pory dla dobra KAŻDEGO człowieka!!!
Ale zanim się to stanie niech ta upośledzona, podła hołota odbiera wraz ze swoimi rodzinami
zapłatę za swoje obłąkane akcje krzywdzące tą niewinną garstkę mądrych, szlachetnych i uczciwych
ludzi.
Rozwiń
Obserwator
Obserwator (23 marca 2008 o 23:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To i tak tylko 1/20 średniej odprawy odwoływanym niejednokrotnie za nieudolność różnych "menedzerów".
Żałujecie człowiekowi który siedział, za wolność wypowiedzi i wolny rynek?
Ciekawe czy protestowaliście wtedy gdy gigantyczne odprawy otrzymywali ci którzy zatrzymywali i internowali walczących również o Wasze prawa?
Szkoda, że podając kwotę zasądzonego odszkodowania dziennikarz nie pokusił się o podanie wysokości odpraw tych którzy podpisywali decyzję o interneowaniu i o tym czym dzisiaj się zajmują i jakiej wysokości dochody generują.
Odwagi zabrakło?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!