środa, 21 marca 2018 r.

Lubelskie

300 tys. złotych na przeprowadzkę dla powodzian z Wilkowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2010, 13:56
Autor: (jsz)

Powodzianie z Wilkowa mogą dostać od państwa do 300 tys. zł na budowę nowych domów. Warunek jest jeden. Trzeba stawiać je wyżej. Na działkach, którym nie grozi zalanie.

– Pieniądze już przekazujemy samorządom – zapewniał wczoraj w Lublinie Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji – Chodzi o kwoty od 100 do 300 tys. zł na rodzinę. W ten sposób państwo weźmie udział w przenoszeniu mieszkańców na bezpieczne tereny.

Według ministra z takiej formy pomocy skorzystało już 400 osób w całym kraju. Ale dla samorządowców i mieszkańców gminy Wilków, to nowość. Do tej pory oferowano im jedynie 100 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów. – Pierwszy raz o tym słyszę. Informacja o większej pomocy do nas nie dotarła – potwierdza Grzegorz Teresiński, wójt Wilkowa. – Widać zawiódł system przepływu informacji między urzędami.

Bo według wójta, stosownej informacji nie mieli także urzędnicy wojewody. – Jako przykład mogę podać rodzinę ze wsi Zarudki – dodaje Teresiński. – Zdecydowali się na przesiedlenie i prosili o pomoc w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Usłyszeli, że mogą dostać najwyżej 100 tys. zł.Co na to urzędnicy wojewody? – Projekt jest dopiero przygotowywany. Czekamy na szczegółowe wytyczne – mówi Rafał Przech z biura prasowego LUW. – Kiedy tylko do nas dotrą, poinformujemy lokalne samorządy.

Według wójta gotowość przeprowadzki zgłosiło zaledwie 20 rodzin z całej gminy. Ale nie wiedzieli, że mogą otrzymać nawet 300 tys. zł na start. Teraz chętnych może być znacznie więcej.

– Takie pieniądze powinny wystarczyć. Nawet, jeśli trzeba będzie kupić nową działkę, to i tak zostanie na niewielki dom – mówi Monika Piątek ze wsi Majdany. – Tylko z tym opuszczeniem swojego miejsca może być kłopot. A poza tym ceny działek w okolicy mogą mocno podskoczyć. Podobnie, jak stawki za roboty budowlane. Jak tylko opadła woda, poszybowały w górę.

O ile pieniądze na inwestycje się znalazły, to nadal nie wiadomo, z czego powodzianie mają się utrzymywać. Większość żyła z sadów i chmielników. Niemal wszystkie uprawy są zniszczone a ich odtworzenie potrwa kilka lat. Minister odsyła powodzian do pomocy społecznej. – Kilkaset złotych zasiłku nie załatwi sprawy – komentują samorządowcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ślepy
niezwilkowa
ślepy
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ślepy
ślepy (22 września 2010 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='niezwilkowa' date='22 wrzesień 2010 - 10:55 ' timestamp='1285145750' post='351118']
Holendrzy bardzo dużo terenów "ukradli" Morzu Północnemu .Czy oni także powinni się zbierać ?
Sprawa jest na tyle poważna i skomplikowana,że proste i naiwne czasami recepty internautów na jej rozwiązanie jako wirtualne nie przystają do rzeczywistości. Jednak Holendrzy zrobili to mądrze i nam Polakom pozostało tylko uczyć się od nich lub od innych.
[/quote]

a Amerykanie wylądowali na Księżycu - Morze Północne i Wisła to dwie nieporównywalne sytuacje, gdzie masz na Powiślu morze, żeby zastosować holenderskie doświadczenia i wynalazki? Moja recepta jest prosta ale na pewno nie naiwna, i na dodatek w dłuższej perspektywie jest dużo tańsza niż wieczna iluzja obecnej ?ochrony przeciwpowodziowej?. Koncepcja odcięcia Wisły wałami od terenów zalewowych (bez budowy gigantycznych polderów w górze rzeki) to czysty idiotyzm ? każdy uczciwy hydrolog Ci to przyzna, A teraz nie ma już gdzie budować tych polderów bo wszystko jest już zainwestowane i zabudowane. A bez tego to wały mogą być i wysokie do Księżyca, reasumując czas się zbierać stąd z zabudową i użytkować teren jedynie rolniczo.
ahoj Powiślanie
Rozwiń
niezwilkowa
niezwilkowa (22 września 2010 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ślepy' date='21 wrzesień 2010 - 21:29 ' timestamp='1285097350' post='350911']
... czas sie zbierać z terenu ukrodzionemu Wiśle ( wszystkim to wyjdzie na zdrowie , i podatnikom i Powiślanom)
ahoj Powiślanie
[/quote]
Holendrzy bardzo dużo terenów "ukradli" Morzu Północnemu .Czy oni także powinni się zbierać ?
Sprawa jest na tyle poważna i skomplikowana,że proste i naiwne czasami recepty internautów na jej rozwiązanie jako wirtualne nie przystają do rzeczywistości. Jednak Holendrzy zrobili to mądrze i nam Polakom pozostało tylko uczyć się od nich lub od innych.
Rozwiń
ślepy
ślepy (21 września 2010 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='darayavahuslbn' date='20 wrzesień 2010 - 15:05 ' timestamp='1284987923' post='350160']
Pogratulować głupoty jeżeli ktoś się na to nabierze ! Głupi Ci także, co wydają decyzje o pozwoleniu na budowe na terenach zalewowych a jeszcze głupsi Ci co na takich terenach się budują ! Kto za to wszystko zapłaci (nawet jeżeli taka kwotowo pomoc jest realana?) - oczywiście Podatnicy. Będziemy płacić za imbecyli, co za wczasu nie pomyśleli o wałach, za imbecyli urzędników co wydają decyzje o pozwoleniach na budowe oraz za tych co mieli parcie na budowe koło np. Wisły. Pogratulować wszystkim ! - BIEDY UMYSŁOWEJ.
[/quote]

najgłupsza to chyba była rada gminy, że uchwaliła taki plan miejscowego zagospodarowania, który zezwalał na budowanie wszystkiego i wszedzie, a przecież radę tworzą "najmądrzejsi" przedstawiciele powiślańskiej społeczności, to przecież plan miejscowy determinuje wszelkie póżniejsze decyzje ( np. pozwolenia na budowę), ale tego się nie widzi - najlepiej zwalić winę na rząd, melioracje , masonów, saperów, helikoptery i cyklistów, mam pytanie - czy radni nigdy nie stali na koronie wału i nie patrzyli na powiślańską "depresje"? wiara , że wały, (nawet najwspanialsze) ochronią Powiśle do dopiero przejaw biedy umysowej, czas sie zbierać z terenu ukrodzionemu Wiśle ( wszystkim to wyjdzie na zdrowie , i podatnikom i Powiślanom)
ahoj Powiślanie
Rozwiń
pyton
pyton (21 września 2010 o 10:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle tragedii przez nieudolnych. Głównym sprawcą jest Melioracja i żadne usprawiedliwienia ich nie pomogą. Będą mataczyć, kpić aby się utrzymać przy żłobie. To partia chłopska tam rządzi, chłopy w garniturach, których trza wypier***ić daleko stąd. Teresiński z nimi pił, niech teraz nie udaje niewiniątka, ale kredyty ma do spłacenia, to trzeba się tłumaczyć. Jak znowu wybiorą tego pana i PSL to trza brać kasę i wyjazd.
Rozwiń
Josef46
Josef46 (21 września 2010 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaczął się już koncert kłamstw.Miller już naobiecywał na południu Polski,a teraz przyjechał do Lublina.Dlaczego nie przekazaŁ stosownego dokumentu na dofinansowanie powodzian,tylko"powiedział"?.TUSK POWIEDZIAŁ,że brak jest 19 mld zŁ z 22 mld,ktore należy wypłacić!W Wilkowie jeszcze nie wypłacono wszystkich pieniędzy należnych po 6000 zł.Po przechodzi już wszelkie granice kłamstwa.Jak można sobie robić reklamę na ludzkim nieszczęściu???Cała ta paczka hazardzistów musi odejść,aby już nigdy nie zaśmiecać środowiska politycznego!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!