sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

46 cali górnika ocali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2006, 20:10
Autor: Dominik Smaga

Trzy wielkie monitory cyfrowe kupuje kopalnia w Bogdance. Po to, by na bieżąco wyświetlać górnikom informacje o liczbie wypadków przy pracy. Jeden taki monitor kosztuje od 8 do 20 tys. złotych. A od początku roku w kopalni nie było żadnego poważnego wypadku.

Kopalnia wysoko postawiła poprzeczkę. Monitory muszą być ciekłokrystaliczne o przekątnej 46 cali. Przetarg na ich zakup został już ogłoszony.
Po co w kopalni takie ekrany? Rzecznik Bogdanki nie wie. Z pytaniem odsyła do kopalnianego informatyka. – Będą wisiały w korytarzach, przez które codziennie przechodzi nasza załoga. Będziemy wyświetlać bieżące informacje o wypadkowości w naszej kopalni: gdzie ostatnio doszło do wypadku. Będzie też ranking poszczególnych oddziałów – mówi Zbigniew Łoś, specjalista od informatyki w kopalni Bogdanka.
Ekrany poprzez zakładową sieć internetową będą podłączone do komputera, który ma wysyłać obraz. Na początku będą to dwa slajdy. – Później może się jeszcze do tego doczepi kawałek filmu – dodaje Łoś.
W Bogdance wypadki przy pracy zdarzają się bardzo rzadko. – Sprawdziłem statystykę od początku roku. Wypadków śmiertelnych nie było, ciężkich i ciężkich zbiorowych też nie mieliśmy. A wypadków lekkich było 64 – wylicza Mirosław Taras, rzecznik kopalni w Bogdance. I zaznacza, że do „wypadków lekkich” zalicza się nawet złamanie palca.
• Czy do przekazania informacji o 64 wypadkach potrzeba wielkich monitorów na korytarzach?
– Nie wierzę, by monitory były potrzebne do tego, żeby wyświetlać na nich tę jedną liczbę. Ale widocznie ktoś taką decyzję podjął. Musiał wnioskować o taki zakup i uzyskać akceptację. A ktoś uznał to za zasadne – stwierdza Taras.
W katowickiej kopalni „Wujek” w tym roku zginęło już 4 górników. Ale monitorów tam nie mają i nie zamierzają ich kupować. – Nigdy się nawet nie zastanawialiśmy nad takim zakupem. Informacje o wypadkach przekazujemy górnikom bezpośrednio – mówi Andrzej Rączkowski, dyrektor działu organizacyjnego „Wujka”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!