środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

A to dopiero początek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2006, 18:35

Wreszcie jesteśmy w Europie. Teraz czekamy na kanalizację całej gminy – mówili w dniu oficjalnego oddania do użytku nowej oczyszczalni ścieków mieszkańcy Frampola.

Koncepcja budowy oczyszczalni powstała już pięć lat temu. Jednak nie odpowiadała ówczesnym władzom gminny. Do planów wrócono przed dwoma laty. Wtedy powstał projekt techniczny na budowę oczyszczalni i kanalizacji. W zeszłym roku samorząd Frampola rozpoczął starania o pieniądze na inwestycję. W połowie roku było już wiadomo, że pomoże Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pod koniec sierpnia 2005 przedsiębiorstwo Ekomel z Janowa Lubelskiego weszło na plac budowy. Odbiór odbył się w grudniu, w piątek było oficjalne otwarcie. – To dopiero początek. Przed nami jeszcze bardzo długa i wyboista droga w kierunku skanalizowania całej gminy – stwierdził burmistrz Tadeusz Niedźwiecki.
Mieszkańcy są również ostrożni w optymizmie.
– To dopiero oddanie. Czy oczyszczalnia będzie działać dobrze, czas pokaże. Trudno na razie się cieszyć lub nie, skoro jeszcze nie sprawdzono jej w praktyce. Wiadomo tylko, że w planach jest skanalizowanie całej gminy. I to chyba dobrze – powiedział nam Bolesław Miksza, sołtys z Teodorówki. – Ta inwestycja powinna już być zrobiona przynajmniej 20 lat temu. Wreszcie przyszedł burmistrz, który tego dokonał. Jesteśmy w Europie – stwierdził Wojciech Kowalik, radny Frampola.
Budowa oczyszczalni wraz z częścią kanalizacji i wodociągu na ul. Polnej kosztowała 2 mln 766 tys. zł. 75 proc. pieniędzy dał NFOŚiGW, 14 procent dołożył WFOŚiGW, brakujące 11 procent to pieniądze gminy. – Jeszcze przed rokiem nikt nie wierzył, że po 12 miesiącach będziemy obchodzić taką uroczystość. Wiele osób przyczyniło się do tego sukcesu – cieszył się burmistrz Niedźwiecki. W uroczystości otwarcia wzięli udział: Bogdan Gajos, główny księgowy NFOŚiGW w Warszawie i Zdzisław Strycharz, zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obaj otrzymali medale „Za zasługi dla gminy Frampol”. (gam)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!