czwartek, 19 października 2017 r.

Lubelskie

Abonament RTV trzeba (jeszcze) płacić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2010, 13:07
Autor: Marek Kliza

Emeryci, renciści i osoby bezrobotne nie są jeszcze "z urzędu" zwolnione z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

– Jestem emerytką. Pod koniec zeszłego roku głośno było o tym, że emeryci i renciści nie będą już płacić abonamentu za radio i telewizor. Czy to prawo już obowiązuje? – pytała w telefonicznej rozmowie pani Zofia z Kraśnika. – Pytam, bo chciałam załatwić tę sprawę, by mieć ją na rok z głowy, a nie wiem, czy mam abonament płacić, czy już jestem z tego obowiązku zwolniona.

Niestety, dla naszej Czytelniczki i innych zainteresowanych osób będących w podobnej sytuacji mamy złą wiadomość. Na razie muszą abonament płacić.

Z tego, że będą zwolnieni z opłacania abonamentu RTV, emeryci i renciści ucieszyli się 4 listopada zeszłego roku. Po rozpatrzeniu wniosku prezydenta Lecha Kaczyńskiego Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektórzy emeryci, renciści i bezrobotni nie będą już musieli płacić abonamentu.

Radość zainteresowanych, że zostanie im w kieszeni prawie 200 zł rocznie, była jednak przedwczesna: nowe przepisy dotąd nie weszły w życie.

– Problem w tym, że nie ma rozporządzeń wykonawczych – tłumaczy Elżbieta Mroczkowska, rzecznik prasowy Dyrekcji Okręgu Poczty Polskiej w Lublinie. – Powinna je wydać Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Kiedy je wyda? – W tym kwartale – dowiedzieliśmy w KRRiT.

Wszystko jest więc po staremu – tak, jak było w minionym roku. Emeryci, renciści, osoby bezrobotne, uprawnione do świadczeń z pomocy społecznej, do zasiłku albo świadczenia przedemerytalnego, którym Trybunał Konstytucyjny narobił tyle nadziei, nadal muszą płacić za posiadanie odbiornika radiowego, telewizyjnego lub obu tych urządzeń.

Podkreślamy: posiadanie. Wnoszenie opłat abonamentowych na rzecz sieci telewizji kablowych z tego obowiązku nie zwalnia. To zupełnie inna należność, w której abonament RTV nie jest zawarty.

Nie muszą natomiast płacić abonamentu RTV osoby, które ukończyły 75 lat, znacznie niepełnosprawne i całkowicie niezdolne do pracy. Aby takie zwolnienie uzyskać, trzeba przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia i oświadczenie o nie pozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tego zwolnienia.

Abonamentu nie trzeba będzie wtedy płacić od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
andrea
ZAKODOWAĆ
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

andrea
andrea (14 stycznia 2010 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to jest z prawem w Polsce? Art. 190 Konstytucji mówi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą, są ostateczne i wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. W sprawie abonamentu Orzeczenie Trybunału zostało ogłoszone 4 listopada 2009 roku. Dlaczego więc mam ponosić koszta z powodu opieszałości urzędników i płacić abonament jeszcze w 2010. Czy Rada Radiofonii i Telewizji jest ponad Konstytucją?
Rozwiń
ZAKODOWAĆ
ZAKODOWAĆ (11 stycznia 2010 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZAKODOWAĆ TĄ BADZIEWNĄ TELEWIZJĘ. DLACZEGO ZMUSZA SIĘ LUDZI DO PŁACENIA ZA COŚ CZEGO SIĘ NIE OGLĄDA. KTO ZECHCE OGLĄDAĆ ZAPŁACI I BEDZIE OGLĄDAŁ DO WOLI.JA PŁACĘ ZA INNĄ PLATFORMĘ I WCALE NIE MUSZĘ OGLĄDAĆ TVP.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!