sobota, 17 lutego 2018 r.

Lubelskie

Absurd do kwadratu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2004, 18:20

Urząd Gminy we Włodawie już drugi raz domaga się od Stanisława Kryjaka, aby zapłacił... zero złotych podatku.
Na dodatek od ziemi, której jego rodzina nie ma już od 8 lat. Żeby podatnikowi było łatwiej, gmina poszła mu na rękę i rozłożyła zero
złotych i zero groszy na cztery, kwartalne raty

Kiedy Stanisław Kryjak przeczytał dostarczony przez pracownika gminy nakaz zapłaty podatku rolnego, nie mógł uwierzyć własnym oczom. - To jakaś bzdura! Po co tracić na coś takiego pieniądze?
Wszystko zaczęło się w 1995 roku. Syn Kryjaka kupił wtedy kawałek ziemi nad jeziorem Glinki. Zamierzał postawić tam domek letniskowy, ale zrezygnował. Rok później sprzedał grunt i wyprowadził się z domu ojca. Wszyscy zapomnieli o sprawie. Ale ponad rok temu, w styczniu, Kryjak-senior otrzymał z gminy pismo adresowane do syna i do niego. Gmina domagała się zero złotych i zero groszy podatku rolnego. - Nie zastanawiałam się wtedy nad tym i po prostu wyrzuciłem kwit - mówi Kryjak. - Ale minął rok i właśnie dostałem drugi, identyczny nakaz. Znowu mam zapłacić zero złotych podatku!
Dla Andrzeja Kratiuka, zastępcy wójta gminy Włodawa, sprawa jest jasna. - To pomyłka. Takie rzeczy się zdarzają. Tylko ten, kto nie pracuje, nie popełnia błędów.
Ile taka pomyłka kosztuje urząd? - 3,2 zł jeśli wysyłamy druk pocztą. Jeśli przez pracownika, tak jak było w tym przypadku, złotówkę. Tyle kosztuje doręczenie dokumentu do adresata. Nie chciałbym jednak, aby posądzono nas o niegospodarność. Takie rzeczy nie powinny się zdarzać.
O tym, że wysłanie zerowego nakazu było pomyłką, jest przekonana także pracownica działu podatkowego urzędu. - Program komputerowy działa w ten sposób, że ujmuje wszystkich podatników. Również tych, którzy już nie mają ziemi - wyjaśnia. - Dopiero po wydrukowaniu przeglądamy nakazy podatkowe i przekazujemy wójtowi do podpisu. Przy ponad dziewięciu tysiącach druków pomyłka może się zdarzyć.
Dlaczego urząd przypomniał sobie o ziemi po tylu latach? Na to pytanie nie dostaliśmy już odpowiedzi. Zastępca wójta obiecał jednak, że osobiście zajmie się sprawą i w przyszłym roku Kryjak na pewno już zerowego nakazu nie otrzyma. Joanna Sadowska
• Komentarz - strona 2
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!