niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Adamów: Halę ogrzeją podziemne źródła i promienie słoneczne

  Edytuj ten wpis

Takiej hali nie ma jeszcze nikt w Polsce. W Adamowie niedaleko Łukowa powstanie obiekt, którego nie trzeba będzie opalać. Dzieci grające w piłkę i widzów ogrzeją promienie słońca i podziemne źródła.

– Już dawno myśleliśmy o budowie hali sportowo-widowiskowej. Ale nie sztuka ją postawić, ale sztuka później utrzymać. Przy tradycyjnych rozwiązaniach popłakalibyśmy się płacąc za ogrzewanie i utrzymanie – tłumaczy Sławomir Skwarek, wójt Adamowa. Dlatego za namową firmy Widomscy.com postanowił skorzystać z tzw. technologii budownictwa pasywnego, popularnej w Niemczech, a u nas niemal nieznanej.

– To technologia, która pasywnie wykorzystuje energię słoneczną – mówi Marcin Stelmach z biura Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach, które przygotowało projekt hali. To znaczy, że hala jest tak zaprojektowana i usytuowana, żeby nagrzewała się wykorzystując promienie słoneczne, bez użycia ogniw słonecznych.

Dłuższy bok hali będzie od strony południa. Okna i zasłony umożliwią jak najlepsze wykorzystanie słońca w krótkie zimowe dni, a w lecie zapobiegną przegrzaniu. A specjalna wentylacja pozwoli odzyskać 90 proc. ciepła, które w tradycyjnym budynku ucieka w powietrze. Halę dogrzeją pompy cieplne wykorzystujące podziemne źródła wody.

– Koszt budowy oszacowaliśmy na ok. 8,5 mln zł, ale jest szansa na zaoszczędzenie pieniędzy – mówi wójt Skwarek. Złożył wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jeśli nie dostanie dotacji to zbuduje obiekt z pieniędzy gminy, ale etapami. – Postawienie tradycyjnej hali jest tańsze o kilkanaście proc., ale ta różnica zwróci się w 15 lat dzięki oszczędnościom z ogrzewania – tłumaczy Stelmach.

Trybuny hali pomieszczą ok. 200 osób. Salę będzie można podzielić kurtynami na trzy części. W budynku stanie ściana wspinaczkowa, dzieci zagrają w piłkę ręczną, a na mieszkańców będzie czekała sala rehabilitacyjna. Odpowiednia akustyka umożliwi organizację koncertów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
z Adamowa
Gość
językoznawca
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

z Adamowa
z Adamowa (25 listopada 2009 o 18:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pewnie, najlepiej pić piwo pod sklepem i narzekać :-)
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2009 o 23:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
Wybory za pasem więc wujt bierze się "za robotę" pogratulować. Tylko nie wiem czy jest ktos kto ponownie nabierze się na ladne słowka i obiecanki-cacanki. A miało byc tak kolorowo...

Tak tak wójtowi teraz blisko do Platformy to i cudami się zaraził a mieszkańcy Adamowa niedługo zaproszą Kabaret pod Wydrwigroszem i wspólnie zanucą Skwarek marzi, żeby bylo milo,. Skwarek marzi żeby sie spelnilo Skwarek marzi by Adamowskie ludzie Skwarek marzi taplali sie w cudzie
Rozwiń
językoznawca
językoznawca (2 października 2009 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"wujt" to nie literówka, a ignorancja piszącego, literówką byłoby "wojt"; gdy ktoś chce zrobić coś fajnego, to zawsze znajdzie się analfabeta, któremu wszystko nie pasuje )))
Rozwiń
~gość~
~gość~ (2 października 2009 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam za literówkę. Miało byc oczywiście "wójt".
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2009 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wybory za pasem więc wujt bierze się "za robotę" pogratulować. Tylko nie wiem czy jest ktos kto ponownie nabierze się na ladne słowka i obiecanki-cacanki. A miało byc tak kolorowo...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!