wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Albo segregujesz śmieci, albo dostaniesz po kieszeni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2012, 19:27

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

11 zł miesięcznie zapłaci każdy mieszkaniec Świdnika za wywóz śmieci segregowanych. Kraśnik wciąż debatuje nad stawkami opłat – jak większość gmin w regionie.

To będzie zupełnie nowy system – zaznacza Andrzej Radek, zastępca burmistrza Świdnika. – Mam nadzieję, że zmiany nie będą dotkliwe dla mieszkańców, którzy będą musieli być bardziej odpowiedzialni za segregację odpadów.

Obecnie to mieszkańcy i zarządcy domów sami zlecają wywóz śmieci. Jednak od 1 lipca 2013 r. wchodzą w życie nowe przepisy. Właścicielem odpadów będą gminy. One też będą organizować ich odbiór, za który zapłacą mieszkańcy. Stawki muszą być ustalone do końca tego roku. Gminy mają również wybrać jeden ze sposobów naliczania opłat: od liczby mieszkańców, od powierzchni domu, od gospodarstwa, od zużycia wody.

Radni miejscy ze Świdnika zajęli się już pakietem uchwał „śmieciowych”. Przyjęli m.in. regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Ustalili też opłaty. Kiedy śmieci będą segregowane będzie to miesięcznie 11 zł za osobę. Kiedy takiej segregacji nie będzie opłata wzrośnie do 14 zł za osobę.

Natomiast w Kraśniku wciąż nie wiadomo, jak drogie będą śmieci. W ubiegłym tygodniu radnym nie udało się dojść do porozumienia, choć było to kolejne już podejście do tego tematu.

Najwięcej wątpliwości budził projekt nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku w Kraśniku. – Dokument jest przygotowany w sposób niezwykle zawiły i w sumie nie wiem, dlaczego nie skorzystano z doświadczeń innych gmin – mówi radny Tadeusz Członka (KWW Lewica, Razem dla Kraśnika i Powiatu).

W ustaleniu opłat nie pomogło również to, że władze miasta zaproponowały obniżenie stawki za wywóz segregowanych śmieci z 12,50 zł do 8,50 zł za osobę miesięcznie i z 20 zł do 17 zł, kiedy śmieci nie są segregowane.

Ile zapłacą w regionie

• W Trzebieszowie (powiat łukowski) segregujący mogą zapłacić miesięcznie tylko 3 zł od osoby, a pozostali 9 zł.
• Gmina Wysokie (pow. lubelski) – w przypadku zbiórki selektywnej każde gospodarstwo będzie płacić miesięcznie 25 zł. A kiedy śmieci będą zmieszane – 45 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec Krasnika
tow.
Marian z J.L.
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec Krasnika
mieszkaniec Krasnika (4 grudnia 2012 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mieście Kraśnik regulamin tworzony jest przez niejakiego Dzugaja. Człowiek ten nie ma pojęcia co robi, co więcej nie ma doświadczenia a rżnie wielkiego znawcę. Koszty takiej niewiedzy mogą ponieść mieszkańcy Kraśnika. Radni w Kraśniku po prostu przejrzeli na oczy i zorientowali się, że projekt regulaminu to kompletny gniot, który może zaszkodzić wszystkim.

Tutaj więcej informacji:

[url="http://www.ktv.com.pl/glowna/?f=1726#skip_content"]http://www.ktv.com.p...26#skip_content[/url]
Rozwiń
tow.
tow. (3 grudnia 2012 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla Członik to wydaje się wszystko być niezrozumiałe. Natomiast ten wybitny znawca gospodargi odpadami komunalnymi jest jednym z wielu lobbystów Wojtaszka. Kończy się chłopcy kasa .
Rozwiń
Marian z J.L.
Marian z J.L. (3 grudnia 2012 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color=#b22222][size=6]Można w łatwy i tani sposób prowadzić odzysk odpadów - ale niemal żadnej grupy trzymającej władzę to nie interesuje aby było tanio i dobrze - [url="https://www.youtube.com/watch?v=SyanJqVknK0"]patrzeć tutaj[/url] i słuchać co mówi minister środowiska - [url="https://www.youtube.com/watch?v=ygC9jCDlUrM"]tutaj[/url][/size][/color]
Rozwiń
boguś
boguś (3 grudnia 2012 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wywóz segregowanych śmieci powinien być co najmniej 2 razy tańszy niż śmieci "standardowych". Taka różnica kosztów na pewno zachęciłaby do segregowania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!