wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

ARiMR. Zmiany w zasadach unijnej pomocy dla rolników

Dodano: 17 sierpnia 2016, 13:24

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listy rankingowe, które określają kolejność przysługiwania pomocy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Szykują się też zmiany dotyczące kryteriów.

Listy rankingowe dotyczą ostatniego naboru, który trwał od 31 marca do 29 kwietnia br. Rolnicy mogli ubiegać się m.in. o dofinansowanie do zakupu maszyn i urządzeń rolniczych, wyposażenie chlewni czy też obory jak też budowę czy modernizacja budynków inwentarskich, budowę przechowalni, suszarni czy też magazynowania. Do ARiMR wpłynęło w sumie ponad 30 tysięcy wniosków o przyznanie wsparcia.

Złożone wnioski zostały poddane ocenie punktowej. Pod uwagę brano m.in. zwiększenie liczby zwierząt w gospodarstwie, jak również to czy rolnik uczestniczy w unijnym systemie jakości. Pod uwagę brany był też wiek rolnika – czy ma mniej niż 40 lat. Na podstawie liczby przyznanych punktów określono kolejność przysługiwania pomocy.


– To jest wstępna ocena wniosków. Teraz będzie ocena formalna – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – Zmieni się też rozporządzenie dotyczące zasad przyznania dofinansowania. Zostanie m.in. wydłużony termin na rozpatrzenie wniosku z 8 do 10 miesięcy. To ukłon w stronę rolników.

Umożliwi to rolnikom uzupełnienie braków w złożonych przez nich wnioskach. Ma też pojawić się możliwość ponownego wezwania wnioskodawcy do usunięcia braków w dokumentach – także tych złożonych w 2016 r. Wnioski będzie można wysłać również pocztą.

Według nieoficjalnych informacji ze względu na bardzo duże zainteresowanie programem mają być zwiększone środki na ten cel.

Rozporządzenie w sprawie zmian w programie jest w trakcie akceptacji. Nie oznacza to jednak, że pracownicy ARiMR nie mają co robić. – Wysłaliśmy już około 40 pism do rolników, którzy znajdują się na najwyższych miejscach na listach rankingowych o uzupełnienie braków i poprawienie błędów – mówi Gałaszkiewicz.

– Liczymy, że zdecydowana większość rolników z naszego województwa, która jest na liście rankingowej otrzyma wsparcie – mówi dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR.

Gałaszkiewicz ma nadzieję, że pierwsze pieniądze w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” wpłynął na konta rolników jeszcze w tym roku. 

Czytaj więcej o: rolnictwo ARMiR
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego rolnik po 50+nie ma szans na zakup nowych maszyn,przecież emeryturę (jałmużna) jest dla rolnika po 51 latach pracy .czy sprawnośc zawodowa nie jest wystarczającym kryterium .
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe kiedy państwo polskie wyrówna krzywdy wyrządzone polskim przedwojennym rolnikom przez pazernych, leniwych, lewackich chłopów?
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzięki partactwu nie-rządów po-psl, Polska traci na oszustwach podatkowych aż 80 mld złotych rocznie. Ile można dotacji za to zrealizować? Zamiast 500+ mielibyśmy 1500+, a tak unia i jej liderzy się tylko napychają
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy oprócz ludzi z sekty psior ktoś jeszcze dostanie ! tow. gałaszkiewicz wie jak z tow. posłem zawiślakiem to podzielić !
Rozwiń
Gość
Gość (17 sierpnia 2016 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warto poznać, kto jest/był kim w zsl - pulsbiznesu.pb.pl/premium/2670345,99550,kto-jest-kim-w-zielonym-imperium
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!