piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Azbest straszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2007, 10:03
Autor: Rafał Panas

Usuwanie i unieszkodliwianie rakotwórczego azbestu szło na Lubelszczyźnie jak po grudzie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. - Nie jest źle - zapewnia Urząd Marszałkowski.

Kontrolerzy sprawdzili województwo mazowieckie i lubelskie czyli regiony w których wykorzystywano dwa razy więcej azbestu niż w innych województwach (w naszym regionie jest szacunkowo 2,2 mln ton). Pod lupę poszły działania Urzędu Marszałkowskiego, starostwa powiatowego w Chełmie oraz gmin Biłgoraj i Dorohusk w latach 2003-2005.

Okazało się, że lubelski sejmik województwa przegłosował w listopadzie 2005 roku program usuwania azbestu. Sęk w tym, że ilość niebezpiecznego materiału oszacowano na podstawie pełnych informacji tylko z 42 procent gmin. Choć plan został przyjęty to w budżecie województwa 2003-2005 nie zapisano pieniędzy na realizację szkoleń, wykorzystano tylko środki z kasy państwa.

Urząd Marszałkowski nie prowadził w latach 2002-2003 bazy z informacjami o wytwarzaniu i gospodarowaniu azbestem choć miał taki obowiązek. Podczas kontroli NIK baza była uzupełniana. Bazy w Biłgoraju i Dorohusku były niepełne, a w starostwie powiatowym w Chełmie w ogóle jej nie było. Gminy nie zbierały od mieszkańców informacji o używanym przez nich azbeście.

Według kontrolerów żadne ze 126 wysypisk odpadów komunalnych na terenie lubelskiego nie miało wydzielonej części na rakotwórczy materiał. W latach 2003-2005 nielegalnie składowano azbest na pięciu wysypiskach.

Urząd Marszałkowski przekonuje, że nie jest źle. - Jako jedyni w kraju wykonaliśmy program usuwania azbestu. To pierwszy krok. Dane były niepełne, bo nie możemy zmusić gmin żeby inwentaryzowały eternit i przesyłały nam informacje. Baza informacyjna będzie aktualizowana na bieżąco - tłumaczy Zygmunt Babkiewicz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska w UM. Dodaje, że gminy likwidujące azbest mogą liczyć na bardzo korzystną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!