Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 listopada 2011 r.
20:09
Edytuj ten wpis

Baner zatrzyma S17? Protesty przeciwko wywłaszczeniom pod ekspresówkę

0 31 A A

Czy wojewoda lubelski rażąco narusza prawo? – taki banner stanął wczoraj w pobliżu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. To protest właścicieli dwóch nieruchomości położonych na przyszłej obwodnicy Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dwoje właścicieli nieruchomości leżących na trasie planowanej budowy obwodnicy Lublina i części 68-kilometrowego fragmentu S17 protestuje przeciwko – jak twierdzą – łamaniu prawa przez LUW.

– Chodzi o poszanowanie podstawowych praw właścicielskich – mówią zainteresowani. – W 2008 roku Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie wszczęła procedurę związaną z przejęciem naszych gruntów. Nie zgadzaliśmy się z wycenami zaproponowanymi przez drogowców. A pod koniec września nagle dowiedzieliśmy się, że będziemy objęci zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Zdaniem protestujących, korzystniejsza dla nich procedura wywłaszczeniowa nie została zakończona, gdyż toczą się w tej sprawie procesy sądowe. – Dlatego nie można stosować ZRID – twierdzą.
Co na to urzędnicy wojewody? – GDDKiA złożyła wniosek o umorzenie postępowania wywłaszczeniowego i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzję wydaliśmy w oparciu o tzw. specustawę drogową – twierdzi Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody lubelskiego.

Teraz – w przeciwieństwie do procedury wywłaszczeniowej – nie ma negocjacji finansowych z właścicielem. Na mocy specustawy nieruchomość przechodzi na rzecz Skarbu Państwa i można zaczynać budowę.

Ponadto, w procedurze wywłaszczeniowej wszystkie przejmowane grunty były wyceniane jako działki budowlane. W ZRID są już rozróżniane na budowlane i rolne. To zaniża wyceny.

– Inicjator tego protestu otrzymał kilka szacunkowych wycen nieruchomości. Nie zgadzał się na żadną z nich. W tej samej sprawie nie mogą toczyć się dwa postępowania: wywłaszczeniowe i ZRID – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA Lublin.

LUW potwierdza, że dwie osoby skorzystały z przysługującego im prawa do odwołania się od decyzji umarzającej postępowanie wywłaszczeniowe do ministra infrastruktury. W jednym przypadku minister utrzymał decyzję wojewody, w drugim postępowanie wciąż się toczy.

– Ze względu na ważny interes społeczny i gospodarczy wojewoda podejmuje działania w celu umożliwienia rozpoczęcia budowy – dodaje Tatara.
Innego zdania jest dr Michał Jackowski z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Grzybkowski & Guzek z Poznania.

- Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zabraniają prowadzenia dwóch postępowań w tej samej sprawie. Decyzja wydana z naruszeniem tej zasady jest obarczona poważną wadą i powinna zostać unieważniona. Postępowanie o pozwolenie na budowę czy też postępowanie wywłaszczeniowe oraz postępowanie w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej są to jedynie nominalnie odrębne postępowania, dotyczące odrębnego przedmiotu. Jednak w obu przypadkach to postępowania, których celem jest doprowadzenie do wywłaszczenia nieruchomość i posadowienia na niej drogi publicznej. Równoległe prowadzenie tych postępowań rodzi ogromne wątpliwości i, jak się wydaje, spore ryzyko, iż zostanie wydana decyzja nieważna – powiedział nam prawnik z Poznania.

- Opisana sytuacja po raz kolejny stawia ogromny znak zapytania wobec tzw. specustawy drogowej. Niedopuszczalna i sprzeczna z zasadą zaufania obywatela do państwa jest bowiem sytuacja, gdy organy władzy wykorzystują prawo wobec obywatela, aby zamknąć mu drogę do dochodzenia sprawiedliwego odszkodowania. Opisany przykład wskazuje, że zasadne mogą być liczne wątpliwości co do konstytucyjności tej ustawy, odnoszące się do bardzo długiego trybu ustalania i wypłaty odszkodowań (gdy nieruchomość przechodzi na państwo z mocy prawa już w dniu gdy decyzja staje się ostateczna), czy do niedostatecznego zapewnienia gwarancji proceduralnych dla pokrzywdzonego obywatela” - dodaje dr Michał Jackowski.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że akcję przeciwko LUW popiera poseł Henryk Smolarz (PSL). Gdy podejmowano decyzję, urzędem kierowała jego partyjna koleżanka Genowefa Tokarska. Teraz oboje są posłami.

– Nie wiedziałem o tej akcji – mówi Henryk Smolarz. Ale dodaje, że rozumie protest. Obwodnica ma przeciąć jego nieruchomości. – Od lat czekam na decyzję wywłaszczeniową. Cena proponowana przez drogowców nie była korzystna. Choć procedura wywłaszczeniowa nie została zakończona, wszczęto nową – dziwi się Smolarz.

Prawnicy są zdania, że ta decyzja może wstrzymać budowę tego odcinka S 17.


Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 listopada 2011 o 11:57
Car był łaskawszy dla swoich poddanych.Za wywłaszczenie za zgodą właściciela płacić godnie,a nie rugować za cenę nie odpowiednią w imię wyższych wartości społecznych i państwowych.To brzmi ładnie w pijarze,a właściciela robi się w balona,bo rząd tak każe.
Avatar
XX / 21 listopada 2011 o 19:50
[quote name='boges' timestamp='1321471027' post='559112']
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
[/quote]
A Ty masz jakieś pojecie w sprawie? Ja właśnie jestem w trakcie procedury wywłaszczeniowej, jakbyś był na moim miejscu to inaczej byś beczał. Nie ma jeszcze prawomocnej decyzji ZRiD (bo została oprotestowana)a GDKKiA robi co chce. Dla 5% premii wydajesz nieruchomość, bo "specustawa" jest po to żeby obywatela udupić obowiązkami, a urzędasy mają w d..pie prawo. Wniosek o ZRiD dla 3 odcinka złożony 23 maja, wojewodzina miała ustawowy termin 90 dni na wydanie decyzji i co ? wydała ZRID 21 października. Wydajesz nieruchomość, nie wiedząc jakie dostaniesz odszkodowanie i kiedy je dostaniesz. Więc MORDA W KUBEŁ I NIE BULGOTAĆ.
[quote name='boges' timestamp='1321471027' post='559112']
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
[/quote]
A Ty masz jakieś pojecie w sprawie? Ja właśnie jestem w trakcie procedury wywłaszczeniowej, jakbyś był na moim miejscu to inacze... rozwiń
Avatar
SA / 21 listopada 2011 o 19:17
[quote name='ja@' timestamp='1321445509' post='558964']
Paula pieprz y sz jak PO parzona przez PAA likota. Na wypłątę sie czeka ale jak masz decyzje to ja dostaniesz, jak ci sie cos nie podoba to proces cywilny - jesli masz racje jeszcze cos dostaniesz, co do spraw kreydtu mysle ze decyzja o wycenie i wypacie dla banku jest najelszpym dowodem na wypalacalnosc wiec pieniacze niech juz ida do domu i ten baner niech zabiora
[/quote]
Moherze,
po co zabierasz głos w sprawach, o których nie masz pojęcia?
Masz jakieś pojęcie ile trwa taka sprawa z powództwa cywilnego? Jeśli dochodzisz swoich praw w postępowaniu sądowym, to żaden bank nie udzieli kredytu na ten cel. Chcesz, żeby bank przyjął na zabezpieczenie cesję z decyzji administracyjnej? Urząd Wojewódzki potwierdzi, że przyjął do wiadomości cesję i zobowiąże się do przekazywania środków na rachunek wskazany przez Bank? Przecież ludzie nie mają czasami innych oszczędności i skąd wezmą na udział własny w kredycie?
Jełopie morda w kubeł w kwestii wywłaszczenia- nie masz pojęcia, to nie bij piany na forum.
[quote name='ja@' timestamp='1321445509' post='558964']
Paula pieprz y sz jak PO parzona przez PAA likota. Na wypłątę sie czeka ale jak masz decyzje to ja dostaniesz, jak ci sie cos nie podoba to proces cywilny - jesli masz racje jeszcze cos dostaniesz, co do spraw kreydtu mysle ze decyzja o wycenie i wypacie dla banku jest najelszpym dowodem na wypalacalnosc wiec pieniacze niech juz ida do domu i ten baner niech zabiora
[/quote]
Moherze,
po co zabierasz głos w sprawach, o których nie masz... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2011 o 12:14
Morda w kubeł,prawo do dupy i wszystko trzyma się kupy.Nie podskakuj chłopie,ja urzędnik mam krawat, biały kołnierzyk i silną prywatną wolę i parobkom podskakiwać nie pozwolę.
Avatar
Krzysztof / 16 listopada 2011 o 23:30
Jackowski się myli. To nie są dwa postępowania w tej samej sprawie. Sprawy dotyczą jedynie tego samego terenu i przejęcia terenu za odszkodowaniem. Jednak ZRiD (zgoda na realizację inwestycji drogowej) dotyczy przede wszystkim realizacji drogi. Wywłaszczenie jednej działki jest tylko częścią i to niewielką całej decyzji. Poza tym nowy tryb obejmuje całość i uniemożliwia zaistnienie absurdalnego faktu, gdy wywłaszczono 99% działek, a 1% nie wywłaszczono i nie można zrealizować inwestycji mimo wykupienia 99% terenu.
Avatar
janek / 16 listopada 2011 o 23:03
Tak czy siak dużo się mówi o interesie publicznym o wyższych celach i potrzebach budowy - wszystko ok, wiekszosc tych ludzi nie neguje tego, tylko ze juz jako bezposrednio dotknieci ponoszeniem tego obowiazku chca dostac sluszne odszkodowanie,rzeczywiscie odpowiadajace wartosci utraconych nieruchomosci i nie widze w tym nic dziwnego. Wiekszosc osob ktore tu sie wypowiadaly zapewne nie sa w ogole w sposob bezposredni dotknieci sprawa. Skoro tak krzyczycie o gornolotnych haslach interesu publicznego to moze tez sie wlaczycie w jego realizacje? dorzuccie ludziom roznice o jaka zmniejsza sie ich odszkodowania w stosunku do rzeczywistej wartosci gruntow czy budynkow, przeciez to oni w sposob rzeczywisty sa dotknieci ponoszeniem tego "celu spolecznego", nie pomozecie? przy ilosci ludnosci w naszym wojewodztwie to beda groszowe sprawy. Przeciez to cel społeczny, niech spoleczenstwo sie zaangazuje a nie sie pieni i wyglasza banalne osądy.
Tak czy siak dużo się mówi o interesie publicznym o wyższych celach i potrzebach budowy - wszystko ok, wiekszosc tych ludzi nie neguje tego, tylko ze juz jako bezposrednio dotknieci ponoszeniem tego obowiazku chca dostac sluszne odszkodowanie,rzeczywiscie odpowiadajace wartosci utraconych nieruchomosci i nie widze w tym nic dziwnego. Wiekszosc osob ktore tu sie wypowiadaly zapewne nie sa w ogole w sposob bezposredni dotknieci sprawa. Skoro tak krzyczycie o gornolotnych haslach interesu publicznego to moze tez sie wlaczycie w jego realizacje?... rozwiń
Avatar
xyz / 16 listopada 2011 o 20:57
Cyt.: "Innego zdania jest dr Michał Jackowski z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Grzybkowski & Guzek z Poznania.

- Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zabraniają prowadzenia dwóch postępowań w tej samej sprawie. Decyzja wydana z naruszeniem tej zasady jest obarczona poważną wadą i powinna zostać unieważniona."

Pan Adwokat przed udzieleniem wywiadu powinien zajrzeć do kodeksu postępowania administracyjnego. Wie, że w k.p.a. coś tam było na ten temat ale nie do końca pamięta.
Sprawę reguluje art. 156. § 1. pkt 3 k.p.a. zgodnie z którym organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną. naruszeniem prawa nie jest więc, jak sugeruje pan Adwokat, prowadzenie 2 postępowań w jednej sprawie ale wydanie 2 decyzji w tej samej sprawie, w dodatku muszą być to decyzje rozstrzygające "co do istoty sprawy".

Jak rozumiem Wojewoda umorzył postępowanie wywłaszczeniowe właśnie po to żeby nie było 2 decyzji merytorycznych w tej samej sprawie.
Więc wszystko jest w jak najlepszym prządku i nie można w żadnym wypadku mówić o rażącym naruszeniu prawa.
Cyt.: "Innego zdania jest dr Michał Jackowski z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Grzybkowski & Guzek z Poznania.

- Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zabraniają prowadzenia dwóch postępowań w tej samej sprawie. Decyzja wydana z naruszeniem tej zasady jest obarczona poważną wadą i powinna zostać unieważniona."

Pan Adwokat przed udzieleniem wywiadu powinien zajrzeć do kodeksu postępowania administracyjnego. Wie, że w k.p.a. coś tam było na ten temat ale nie do końca pamięta.
Sprawę reg... rozwiń
Avatar
Cynamonka / 16 listopada 2011 o 20:28
Gdyby ktoś raczył czytać uważnie wszystkie wypowiedzi to by zauważył, iż słowa - MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ - miały w mojej wypowiedzi ironiczny wydźwięk i zostały przepisane z wcześniejszej wypowiedz jakiegoś inteligentna.
Co do stanu mojej wiedzy - nie będę dyskutować z kimś, kto nie umie czytać ze zrozumieniem, bo to bez sensu - nie warto dyskutować z idiotą, bo sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem - niestety.
Pozdrawiam najserdeczniej ;]
Avatar
boges / 16 listopada 2011 o 20:17
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
Avatar
Cynamonka / 16 listopada 2011 o 19:35
Zebrało się stado baranów i beczy. Gdyby ci ludzie dostawali godne pieniądze za swoje własności to nie robiliby problemów. Najlepiej by było jakby ludzie, którzy nie byli w takiej sytuacji nie zabierali głosu - ot po prostu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
Ludzie, jesteście nienormalni. Ale cóż, jak ktoś się nie zna, to tak jest.
Avatar
Gość / 22 listopada 2011 o 11:57
Car był łaskawszy dla swoich poddanych.Za wywłaszczenie za zgodą właściciela płacić godnie,a nie rugować za cenę nie odpowiednią w imię wyższych wartości społecznych i państwowych.To brzmi ładnie w pijarze,a właściciela robi się w balona,bo rząd tak każe.
Avatar
XX / 21 listopada 2011 o 19:50
[quote name='boges' timestamp='1321471027' post='559112']
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
[/quote]
A Ty masz jakieś pojecie w sprawie? Ja właśnie jestem w trakcie procedury wywłaszczeniowej, jakbyś był na moim miejscu to inaczej byś beczał. Nie ma jeszcze prawomocnej decyzji ZRiD (bo została oprotestowana)a GDKKiA robi co chce. Dla 5% premii wydajesz nieruchomość, bo "specustawa" jest po to żeby obywatela udupić obowiązkami, a urzędasy mają w d..pie prawo. Wniosek o ZRiD dla 3 odcinka złożony 23 maja, wojewodzina miała ustawowy termin 90 dni na wydanie decyzji i co ? wydała ZRID 21 października. Wydajesz nieruchomość, nie wiedząc jakie dostaniesz odszkodowanie i kiedy je dostaniesz. Więc MORDA W KUBEŁ I NIE BULGOTAĆ.
[quote name='boges' timestamp='1321471027' post='559112']
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
[/quote]
A Ty masz jakieś pojecie w sprawie? Ja właśnie jestem w trakcie procedury wywłaszczeniowej, jakbyś był na moim miejscu to inacze... rozwiń
Avatar
SA / 21 listopada 2011 o 19:17
[quote name='ja@' timestamp='1321445509' post='558964']
Paula pieprz y sz jak PO parzona przez PAA likota. Na wypłątę sie czeka ale jak masz decyzje to ja dostaniesz, jak ci sie cos nie podoba to proces cywilny - jesli masz racje jeszcze cos dostaniesz, co do spraw kreydtu mysle ze decyzja o wycenie i wypacie dla banku jest najelszpym dowodem na wypalacalnosc wiec pieniacze niech juz ida do domu i ten baner niech zabiora
[/quote]
Moherze,
po co zabierasz głos w sprawach, o których nie masz pojęcia?
Masz jakieś pojęcie ile trwa taka sprawa z powództwa cywilnego? Jeśli dochodzisz swoich praw w postępowaniu sądowym, to żaden bank nie udzieli kredytu na ten cel. Chcesz, żeby bank przyjął na zabezpieczenie cesję z decyzji administracyjnej? Urząd Wojewódzki potwierdzi, że przyjął do wiadomości cesję i zobowiąże się do przekazywania środków na rachunek wskazany przez Bank? Przecież ludzie nie mają czasami innych oszczędności i skąd wezmą na udział własny w kredycie?
Jełopie morda w kubeł w kwestii wywłaszczenia- nie masz pojęcia, to nie bij piany na forum.
[quote name='ja@' timestamp='1321445509' post='558964']
Paula pieprz y sz jak PO parzona przez PAA likota. Na wypłątę sie czeka ale jak masz decyzje to ja dostaniesz, jak ci sie cos nie podoba to proces cywilny - jesli masz racje jeszcze cos dostaniesz, co do spraw kreydtu mysle ze decyzja o wycenie i wypacie dla banku jest najelszpym dowodem na wypalacalnosc wiec pieniacze niech juz ida do domu i ten baner niech zabiora
[/quote]
Moherze,
po co zabierasz głos w sprawach, o których nie masz... rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2011 o 12:14
Morda w kubeł,prawo do dupy i wszystko trzyma się kupy.Nie podskakuj chłopie,ja urzędnik mam krawat, biały kołnierzyk i silną prywatną wolę i parobkom podskakiwać nie pozwolę.
Avatar
Krzysztof / 16 listopada 2011 o 23:30
Jackowski się myli. To nie są dwa postępowania w tej samej sprawie. Sprawy dotyczą jedynie tego samego terenu i przejęcia terenu za odszkodowaniem. Jednak ZRiD (zgoda na realizację inwestycji drogowej) dotyczy przede wszystkim realizacji drogi. Wywłaszczenie jednej działki jest tylko częścią i to niewielką całej decyzji. Poza tym nowy tryb obejmuje całość i uniemożliwia zaistnienie absurdalnego faktu, gdy wywłaszczono 99% działek, a 1% nie wywłaszczono i nie można zrealizować inwestycji mimo wykupienia 99% terenu.
Avatar
janek / 16 listopada 2011 o 23:03
Tak czy siak dużo się mówi o interesie publicznym o wyższych celach i potrzebach budowy - wszystko ok, wiekszosc tych ludzi nie neguje tego, tylko ze juz jako bezposrednio dotknieci ponoszeniem tego obowiazku chca dostac sluszne odszkodowanie,rzeczywiscie odpowiadajace wartosci utraconych nieruchomosci i nie widze w tym nic dziwnego. Wiekszosc osob ktore tu sie wypowiadaly zapewne nie sa w ogole w sposob bezposredni dotknieci sprawa. Skoro tak krzyczycie o gornolotnych haslach interesu publicznego to moze tez sie wlaczycie w jego realizacje? dorzuccie ludziom roznice o jaka zmniejsza sie ich odszkodowania w stosunku do rzeczywistej wartosci gruntow czy budynkow, przeciez to oni w sposob rzeczywisty sa dotknieci ponoszeniem tego "celu spolecznego", nie pomozecie? przy ilosci ludnosci w naszym wojewodztwie to beda groszowe sprawy. Przeciez to cel społeczny, niech spoleczenstwo sie zaangazuje a nie sie pieni i wyglasza banalne osądy.
Tak czy siak dużo się mówi o interesie publicznym o wyższych celach i potrzebach budowy - wszystko ok, wiekszosc tych ludzi nie neguje tego, tylko ze juz jako bezposrednio dotknieci ponoszeniem tego obowiazku chca dostac sluszne odszkodowanie,rzeczywiscie odpowiadajace wartosci utraconych nieruchomosci i nie widze w tym nic dziwnego. Wiekszosc osob ktore tu sie wypowiadaly zapewne nie sa w ogole w sposob bezposredni dotknieci sprawa. Skoro tak krzyczycie o gornolotnych haslach interesu publicznego to moze tez sie wlaczycie w jego realizacje?... rozwiń
Avatar
xyz / 16 listopada 2011 o 20:57
Cyt.: "Innego zdania jest dr Michał Jackowski z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Grzybkowski & Guzek z Poznania.

- Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zabraniają prowadzenia dwóch postępowań w tej samej sprawie. Decyzja wydana z naruszeniem tej zasady jest obarczona poważną wadą i powinna zostać unieważniona."

Pan Adwokat przed udzieleniem wywiadu powinien zajrzeć do kodeksu postępowania administracyjnego. Wie, że w k.p.a. coś tam było na ten temat ale nie do końca pamięta.
Sprawę reguluje art. 156. § 1. pkt 3 k.p.a. zgodnie z którym organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną. naruszeniem prawa nie jest więc, jak sugeruje pan Adwokat, prowadzenie 2 postępowań w jednej sprawie ale wydanie 2 decyzji w tej samej sprawie, w dodatku muszą być to decyzje rozstrzygające "co do istoty sprawy".

Jak rozumiem Wojewoda umorzył postępowanie wywłaszczeniowe właśnie po to żeby nie było 2 decyzji merytorycznych w tej samej sprawie.
Więc wszystko jest w jak najlepszym prządku i nie można w żadnym wypadku mówić o rażącym naruszeniu prawa.
Cyt.: "Innego zdania jest dr Michał Jackowski z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Grzybkowski & Guzek z Poznania.

- Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego zabraniają prowadzenia dwóch postępowań w tej samej sprawie. Decyzja wydana z naruszeniem tej zasady jest obarczona poważną wadą i powinna zostać unieważniona."

Pan Adwokat przed udzieleniem wywiadu powinien zajrzeć do kodeksu postępowania administracyjnego. Wie, że w k.p.a. coś tam było na ten temat ale nie do końca pamięta.
Sprawę reg... rozwiń
Avatar
Cynamonka / 16 listopada 2011 o 20:28
Gdyby ktoś raczył czytać uważnie wszystkie wypowiedzi to by zauważył, iż słowa - MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ - miały w mojej wypowiedzi ironiczny wydźwięk i zostały przepisane z wcześniejszej wypowiedz jakiegoś inteligentna.
Co do stanu mojej wiedzy - nie będę dyskutować z kimś, kto nie umie czytać ze zrozumieniem, bo to bez sensu - nie warto dyskutować z idiotą, bo sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem - niestety.
Pozdrawiam najserdeczniej ;]
Avatar
boges / 16 listopada 2011 o 20:17
@Cynamonka
A jakie Ty masz pojęcie o sprawie? Znasz kwoty jakia zaproponowano tym włąscicielom. Nie masz pojecie czy faktycznie są one zaniżone czy też może panowie się skrzykneli i postanowili w zarobić na wywłaszczeniu. Ja tego nie wiem i Ty też. Więc odpowiem po twojemu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
Avatar
Cynamonka / 16 listopada 2011 o 19:35
Zebrało się stado baranów i beczy. Gdyby ci ludzie dostawali godne pieniądze za swoje własności to nie robiliby problemów. Najlepiej by było jakby ludzie, którzy nie byli w takiej sytuacji nie zabierali głosu - ot po prostu MORDA W KUBEŁ I NA SYBERIĘ.
Ludzie, jesteście nienormalni. Ale cóż, jak ktoś się nie zna, to tak jest.
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi

Kolejne pielęgniarki na zwolnieniach lekarskich. W SPSK4 odwołują planowe zabiegi 4 0

Praca jak na ostrym dyżurze i przełożone na inne terminy planowe zabiegi. W szpitalu klinicznym przy ul. Jaczewskiego w Lublinie ok. 40 procent pielęgniarek anestezjologicznych i instrumentariuszek od dzisiaj jest na zwolnieniu lekarskim. Podobna sytuacja jest też w innych szpitalach.

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak

Budowlani Lublin – Ogniwo Sopot 16:34. Była walka, ale punktów brak 0 0

W zaległym spotkaniu Budowlani Lublin przegrali z Ogniwem Sopot 16:34

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców

Poseł z Białej Podlaskiej rzecznikiem przedsiębiorców 0 2

To już oficjalna wiadomość: Adam Abramowicz z Białej Podlaskiej został Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców i zrzekł się mandatu poselskiego oraz członkostwa w PiS. – Tego wymagało to stanowisko – mówi były już poseł

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie
30 czerwca 2018, 10:00

Be Active Tour. Ewa Chodakowska w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 30 czerwca w ramach trasy Be Active Tour do Lublina zawita znana propagatorka aktywnego stylu życia - Ewa Chodakowska. Gwiazda poprowadzi warsztaty na Arenie Lublin w godz. 10-17.30.

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia]
galeria

Agropokazy: Rolnicy bawili się w Końskowoli, zagrał Papa D. [zdjęcia] 0 0

Były nowoczesne maszyny rolnicze, pokazy cięcia drzew, wystawy zwierząt hodowlanych, nagrody dla najlepszych rolników, a także dziesiątki kramów, wesołe miasteczko i koncerty zespołów muzycznych. Tegoroczne Agropokazy już za nami.

Lublin podzielił pieniądze na imprezy. Kto dostał najwięcej?

Lublin podzielił pieniądze na imprezy. Kto dostał najwięcej? 0 0

Prawie 340 tys. zł rozdzieliły władze Lublina na dotacje do wydarzeń kulturalnych. Ponad połowę puli zgarnęli organizatorzy dwóch festiwali. Wśród tych, którzy dostali okrągłe zero, jest Niepubliczna Biblioteka Fantastyczna im. Stanisława Lema i festiwal operowy na lubelskim Zamku

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek

Międzyrzec Podlaski: Powstanie nowe przedszkole i żłobek 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie nowe przedszkole i żłobek. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na projekt budowlany. Obiekty mają powstać przy osiedlu wielorodzinnym Brzeska –Wyszyńskiego, które wciąż się rozbudowuje.

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach

Lublin: Festiwal organowy w kościele na Czubach 0 0

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II to główne tematy XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Cykl koncertów w kościele p.w. Św. Rodziny rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do połowy października.

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak
30 czerwca 2018, 0:00

Dni Włodawy 2018: Koncert Beaty Kozidrak 2 1

Co Gdzie Kiedy. W dniach 30 czerwca - 1 lipca we Włodawie na Placu Targowym przy ul. Lubelskiej odbędzie się wielkie święto miasta - Dni Włodawy 2018. Obchody uświetni występ Beaty Kozidrak!

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie
9 listopada 2018, 19:00

Koncert Garou na jublieusz w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W tym roku słynny Garou obchodzi jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji Kanadyjczyk rusza w trasę koncertową po Polsce, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert odbędzie się 9 listopada o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Jak podróżować bezpiecznie? Akcja na dworcu w Lublinie [zdjęcia] 1 1

O zasadach bezpiecznego podróżowania przypominano na dworcu autobusowym w Lublinie. Dwugodzinną akcję z okazji rozpoczęcia wakacji zorganizowała zarządzająca obiektem spółka Lubelskie Dworce.

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK
25 czerwca 2018, 21:00

Spektakl „Zły” na Wirydarzu CK 1 0

W poniedziałek, wtorek i środę na Wirydarzu Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) spektakl, który swoją premierę miał już dziewięć lat temu, ale nadal cieszy się wielkim uznaniem nie tylko lubelskiej publiczności.

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani
galeria

Wchodzili w nocy do mieszkań, byli bezwzględni dla ofiar. Czterej Ukraińcy zatrzymani 42 9

Nocą wchodzili do mieszkań, wiązali swoje ofiary i okradali z kosztowności. Policjanci zatrzymali czterech Ukraińców.

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin

Leszek Bartnicki odchodzi z Motoru Lublin 0 8

PIŁKARSKA III LIGA Leszek Bartnicki żegna się ze stanowiskiem prezesa Motoru Lublin. To efekt kolejnego nieudanego sezonu żółto-biało-niebieskich zakończonego kolejnym brakiem awansu do wyższej klasy rozgrywkowej

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA]

Zmiany w parafiach w woj. lubelskim. Gdzie będą nowi proboszczowie? [LISTA] 21 10

Proboszcz z Markuszowa (powiat puławski) pokieruje parafią w Fajsławicach (powiat krasnostawski). Zaś w podlubelskich Niemcach po przejściu na emeryturę ks. kan. Krzysztofa Galewskiego nowym gospodarzem parafii będzie ks. dr Mirosław Skałban. W niedzielę wierni parafii archidiecezji lubelskiej poznali szczegóły podjętych przez abpa Stanisława Budzika decyzji personalnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.