piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Bełżyce: Gdzie jest miejsce dla "Zapory”?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2013, 18:04

To miejsce budzi kontrowersje (Łukasz Dudkowski)
To miejsce budzi kontrowersje (Łukasz Dudkowski)

Komitet budowy chce, żeby w mieście stanął naturalnej wielkości brązowy odlew postaci "Zapory”. Proponuje miejsce, gdzie przed laty znajdował się komunistyczny pomnik żołnierzy zwalczających "Zaporczyków”. Ale ta lokalizacja nie wszystkim się podoba

Zgodnie z ich propozycją pomnik mjr. Hieronima Dekutowskiego stanąłby w parku miejskim, w miejsce usuniętego pod koniec XX wieku komunistycznego monumentu.

Pod koniec sierpnia radni z Bełżyc mieli głosować nad tą kwestią. – Lokalizacja budzi kontrowersje i radni przełożyli decyzję na 25 września – wyjaśnia Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – W proponowanym miejscu kiedyś stało coś niechlubnego. Był tam pomnik żołnierzy KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego powołany do walki z polskim podziemiem niepodległościowym – red.). I dodaje: Moim zdaniem inicjatywa jest słuszna, ale lokalizacja do przedyskutowania. Nie tylko ze względu na te kontrowersje. Teren trzeba byłoby przebudować.

Inicjatorzy budowy pomnika przekonują, że postawienia pomnika w proponowanym miejscu byłoby "aktem historycznej sprawiedliwości”. – Komuniści oczerniali "Zaporczyków” nazywając ich zdrajcami narodu polskiego – przypomina Rafał Dobrowolski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory” przy Sto-warzyszeniu Żołnierzy AK-WiN w Bełżycach.

Gmina Bełżyce to teren bardzo silnie związany z działalnością "Zaporczyków” i samego "Zapory”. – To są również moje rodzinne strony – dodaje Dobrowolski, który należy do Grupy Historycznej Zgrupowania "Radosław” z Warszawy. Grupa w kwietniu zorganizowała w Bełżycach rajd historyczny śladami "Zaporczyków”. Były spotkania z kombatantami i widowiskowa inscenizację rozbrojenia posterunku MO w Bełżycach w 1945 r.

Ich inicjatywę popiera historyk prof. KUL Mieczysław Ryba. – Ustawienie tego pomnika byłoby pewnego rodzaju za-dośćuczynieniem – podkreśla prof. Ryba.

Pomnik "Zapory” miałby stanąć w Bełżycach najwcześniej jesienią przyszłego roku.

MJR HIERONIM DEKUTOWSKI (1918–1949)

Ps. "Zapora”, "Odra”, "Stary”, cichociemny, oficer Armii Krajowej, potem "WiN”, kawaler orderu "Virtuti Militari”. Zgrupowanie partyzanckie mjr. Dekutowskiego działało na terenie gminy Bełżyce. "Zaporczycy” wielokrotnie zdobyli i rozbroili posterunki Milicji Obywatelskiej w Bełżycach. W 1944 r. walczyli też z Niemcami pod Krężnicą Okrągłą, która była również miejscem bitew z komunistami w 1946 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
żołnierz z NSZ
Zbyszek
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 września 2013 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A JAKI Z CIEBIE TEGO TAM ZOLNIERZ Z NSZ?

Rozwiń
żołnierz z NSZ
żołnierz z NSZ (12 września 2013 o 06:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja bym skłaniał się aby ten pomnik tego tam zapory postawić na Białorusi obok pałacu Łukaszenki. 

Rozwiń
Zbyszek
Zbyszek (12 września 2013 o 04:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!


Wnioskuję, że z niego był taki sam " sprawiedliwy" jak sędziowie stalinowscy ? Że mordowali jedni drugich w " słusznej sprawie " ? Polak, który zabija Polaka ,obojętnie z jakiej opcji ,nie zasługuje na pomnik ! To zwykły bandyta !
Rozwiń
Zbychu
Zbychu (12 września 2013 o 03:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale jaja ! "Bohaterom" , którzy np kradli rolnikom kury i świnie stawiają pomniki ? O co tu chodzi ? Ach tak ! Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.... ,
Rozwiń
POgromca komuchów
POgromca komuchów (11 września 2013 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zciebie taki mecenas jak z Zapory bohater.

A co CYCU może było inaczej ?  w policji,sądach byli wszyscy z namaszczenia NKWD i takich jak twój dziadek z UBecji,takie sQrwysyństwo czerwone siedzi na tych urzędach do dzisiaj,nikt tego środowiska nie z lustrował , dobrze nie oczyścił i nie odkaził z sovieciej komuszki zakażnej !!!! Dzisiaj siedzą jeszcze sporadycznie ci sami przyspawani do stołków ale w większości to już są ich synowie i wnukowie ale ciągle tych samych katów i oprawców.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!