Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 września 2013 r.
18:04
Edytuj ten wpis

Bełżyce: Gdzie jest miejsce dla "Zapory”?

0 21 A A
To miejsce budzi kontrowersje (Łukasz Dudkowski)
To miejsce budzi kontrowersje (Łukasz Dudkowski)

Komitet budowy chce, żeby w mieście stanął naturalnej wielkości brązowy odlew postaci "Zapory”. Proponuje miejsce, gdzie przed laty znajdował się komunistyczny pomnik żołnierzy zwalczających "Zaporczyków”. Ale ta lokalizacja nie wszystkim się podoba

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgodnie z ich propozycją pomnik mjr. Hieronima Dekutowskiego stanąłby w parku miejskim, w miejsce usuniętego pod koniec XX wieku komunistycznego monumentu.

Pod koniec sierpnia radni z Bełżyc mieli głosować nad tą kwestią. – Lokalizacja budzi kontrowersje i radni przełożyli decyzję na 25 września – wyjaśnia Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – W proponowanym miejscu kiedyś stało coś niechlubnego. Był tam pomnik żołnierzy KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego powołany do walki z polskim podziemiem niepodległościowym – red.). I dodaje: Moim zdaniem inicjatywa jest słuszna, ale lokalizacja do przedyskutowania. Nie tylko ze względu na te kontrowersje. Teren trzeba byłoby przebudować.

Inicjatorzy budowy pomnika przekonują, że postawienia pomnika w proponowanym miejscu byłoby "aktem historycznej sprawiedliwości”. – Komuniści oczerniali "Zaporczyków” nazywając ich zdrajcami narodu polskiego – przypomina Rafał Dobrowolski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory” przy Sto-warzyszeniu Żołnierzy AK-WiN w Bełżycach.

Gmina Bełżyce to teren bardzo silnie związany z działalnością "Zaporczyków” i samego "Zapory”. – To są również moje rodzinne strony – dodaje Dobrowolski, który należy do Grupy Historycznej Zgrupowania "Radosław” z Warszawy. Grupa w kwietniu zorganizowała w Bełżycach rajd historyczny śladami "Zaporczyków”. Były spotkania z kombatantami i widowiskowa inscenizację rozbrojenia posterunku MO w Bełżycach w 1945 r.

Ich inicjatywę popiera historyk prof. KUL Mieczysław Ryba. – Ustawienie tego pomnika byłoby pewnego rodzaju za-dośćuczynieniem – podkreśla prof. Ryba.

Pomnik "Zapory” miałby stanąć w Bełżycach najwcześniej jesienią przyszłego roku.





MJR HIERONIM DEKUTOWSKI (1918–1949)

Ps. "Zapora”, "Odra”, "Stary”, cichociemny, oficer Armii Krajowej, potem "WiN”, kawaler orderu "Virtuti Militari”. Zgrupowanie partyzanckie mjr. Dekutowskiego działało na terenie gminy Bełżyce. "Zaporczycy” wielokrotnie zdobyli i rozbroili posterunki Milicji Obywatelskiej w Bełżycach. W 1944 r. walczyli też z Niemcami pod Krężnicą Okrągłą, która była również miejscem bitew z komunistami w 1946 r.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 września 2013 o 09:32

A JAKI Z CIEBIE TEGO TAM ZOLNIERZ Z NSZ?

Avatar
żołnierz z NSZ / 12 września 2013 o 06:52

Ja bym skłaniał się aby ten pomnik tego tam zapory postawić na Białorusi obok pałacu Łukaszenki. 

Avatar
Zbyszek / 12 września 2013 o 04:06

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!


Wnioskuję, że z niego był taki sam " sprawiedliwy" jak sędziowie stalinowscy ? Że mordowali jedni drugich w " słusznej sprawie " ? Polak, który zabija Polaka ,obojętnie z jakiej opcji ,nie zasługuje na pomnik ! To zwykły bandyta !
Avatar
Zbychu / 12 września 2013 o 03:56
Ale jaja ! "Bohaterom" , którzy np kradli rolnikom kury i świnie stawiają pomniki ? O co tu chodzi ? Ach tak ! Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.... ,
Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 20:08

Zciebie taki mecenas jak z Zapory bohater.

A co CYCU może było inaczej ?  w policji,sądach byli wszyscy z namaszczenia NKWD i takich jak twój dziadek z UBecji,takie sQrwysyństwo czerwone siedzi na tych urzędach do dzisiaj,nikt tego środowiska nie z lustrował , dobrze nie oczyścił i nie odkaził z sovieciej komuszki zakażnej !!!! Dzisiaj siedzą jeszcze sporadycznie ci sami przyspawani do stołków ale w większości to już są ich synowie i wnukowie ale ciągle tych samych katów i oprawców.

A co CYCU może było inaczej ?  w policji,sądach byli wszyscy z namaszczenia NKWD i takich jak twój dziadek z UBecji,takie sQrwysyństwo czerwone siedzi na tych urzędach do dzisiaj,nikt tego środowiska nie z lustrował , dobrze nie oczyścił i nie odkaził z sovieciej komuszki zakażnej !!!! Dzisiaj siedzą jeszcze sporadycznie ci sami przyspawani do stołków ale w większości to już są ich synowie i wnukowie ale ciągle tych samych katów i oprawców.

rozwiń
Avatar
Gość / 11 września 2013 o 19:53

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!

Zciebie taki mecenas jak z Zapory bohater.

Avatar
mecenas / 11 września 2013 o 11:16

Co ty piszesz człowieku!

Zastanów się !

Zabijać ludzi tak bez sądu ?

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!

Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 10:54

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

O jakich klapkach Jasiu piszesz,jesteś takim ściemniaczem jak ci co dzisiaj tym krajem rządzą? Nasza OJCZYZNA, tak dawno od tamtych czasów nadal komuchem,konfidentem,zdrajcami i pachołkami Moskwy stoi,dlatego jest tak " dobrze " w tym kraju jak jest. Potrzebny taki Zapora,aby ten kraj oczyścić i aby powstał z kolan.

Avatar
Gość / 11 września 2013 o 10:33

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

rozwiń
Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 10:27

W piekle powinien się smażyć za zabicie tylu swoich rodaków bez sądu. Jedyny sprawiedliwy decydował kto ma żyć,a kto nie. Chłopów spracowanych wychłostał i spalił im dobytek. Nadaje się jak nic na patrona  prawicowych narwańców ziejących nienawiścią.

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

rozwiń
Avatar
Gość / 13 września 2013 o 09:32

A JAKI Z CIEBIE TEGO TAM ZOLNIERZ Z NSZ?

Avatar
żołnierz z NSZ / 12 września 2013 o 06:52

Ja bym skłaniał się aby ten pomnik tego tam zapory postawić na Białorusi obok pałacu Łukaszenki. 

Avatar
Zbyszek / 12 września 2013 o 04:06

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!


Wnioskuję, że z niego był taki sam " sprawiedliwy" jak sędziowie stalinowscy ? Że mordowali jedni drugich w " słusznej sprawie " ? Polak, który zabija Polaka ,obojętnie z jakiej opcji ,nie zasługuje na pomnik ! To zwykły bandyta !
Avatar
Zbychu / 12 września 2013 o 03:56
Ale jaja ! "Bohaterom" , którzy np kradli rolnikom kury i świnie stawiają pomniki ? O co tu chodzi ? Ach tak ! Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o.... ,
Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 20:08

Zciebie taki mecenas jak z Zapory bohater.

A co CYCU może było inaczej ?  w policji,sądach byli wszyscy z namaszczenia NKWD i takich jak twój dziadek z UBecji,takie sQrwysyństwo czerwone siedzi na tych urzędach do dzisiaj,nikt tego środowiska nie z lustrował , dobrze nie oczyścił i nie odkaził z sovieciej komuszki zakażnej !!!! Dzisiaj siedzą jeszcze sporadycznie ci sami przyspawani do stołków ale w większości to już są ich synowie i wnukowie ale ciągle tych samych katów i oprawców.

A co CYCU może było inaczej ?  w policji,sądach byli wszyscy z namaszczenia NKWD i takich jak twój dziadek z UBecji,takie sQrwysyństwo czerwone siedzi na tych urzędach do dzisiaj,nikt tego środowiska nie z lustrował , dobrze nie oczyścił i nie odkaził z sovieciej komuszki zakażnej !!!! Dzisiaj siedzą jeszcze sporadycznie ci sami przyspawani do stołków ale w większości to już są ich synowie i wnukowie ale ciągle tych samych katów i oprawców.

rozwiń
Avatar
Gość / 11 września 2013 o 19:53

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!

Zciebie taki mecenas jak z Zapory bohater.

Avatar
mecenas / 11 września 2013 o 11:16

Co ty piszesz człowieku!

Zastanów się !

Zabijać ludzi tak bez sądu ?

Wtedy pajacu w sądach siedzieli i orzekali tacy sami z którymi ten dzielny człowiek walczył i nie pajacuj więcej,tylko czytaj i ucz się historii tej prawdziwej a nie tej którą cię karmiono do tej pory !!!!

Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 10:54

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

O jakich klapkach Jasiu piszesz,jesteś takim ściemniaczem jak ci co dzisiaj tym krajem rządzą? Nasza OJCZYZNA, tak dawno od tamtych czasów nadal komuchem,konfidentem,zdrajcami i pachołkami Moskwy stoi,dlatego jest tak " dobrze " w tym kraju jak jest. Potrzebny taki Zapora,aby ten kraj oczyścić i aby powstał z kolan.

Avatar
Gość / 11 września 2013 o 10:33

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

Tacy ludzie są ,ty jesteś przykładem człowieka z klapkami na oczach.

rozwiń
Avatar
POgromca komuchów / 11 września 2013 o 10:27

W piekle powinien się smażyć za zabicie tylu swoich rodaków bez sądu. Jedyny sprawiedliwy decydował kto ma żyć,a kto nie. Chłopów spracowanych wychłostał i spalił im dobytek. Nadaje się jak nic na patrona  prawicowych narwańców ziejących nienawiścią.

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

Palił zdrajców,konfidentów i współpracowników,najpierw szwabów,potem sovietów i wielka mu chwała za TO. Przydał by się dzisiaj do zwalczania komucho-konfidentów w naszej Ojczyżnie,aby Polska znowu była Polską i wstała w końcu z kolan i zaczęła coś znaczyć w jednoczącej się Europie. Wtedy CYCU te sądy były wszystkie takie same jak ci zdrajcy których palił !!!  Czy dzisiaj jest inaczej ??? A no jest inaczej,bo takich ludzi jak ZAPORA już nie ma !!!!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 1 1

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 0 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 26 15

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 12

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 1

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 1 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!