środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Bełżyce: Gmina ukarana za wodę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2011, 20:23
Autor: (drs)

Urzędnicy uznali, że gmina nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw wody i będąc w prakty
Urzędnicy uznali, że gmina nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw wody i będąc w prakty

Prawie 2,5 tys. złotych kary musi zapłacić gmina Bełżyce za nadużycia w umowach dotyczących dostaw wody z gminnego wodociągu. Karę nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urzędnicy uznali, że gmina nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dostaw wody i będąc w praktyce monopolistą narzuca odbiorcom uciążliwe warunki umów. Sprawa dotyczy warunków stosowanych przez Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dostarczający wodę dla miasta Bełżyce.

W umowach znajdował się m.in. zapis częściowo zwalniający dostawcę z odpowiedzialności
za szkody powstałe w związku ze wstrzymaniem lub ograniczeniem usług, przyznający mu prawo do odcięcia dostawcy nieprawidłowo korzystającego z sieci.

Takiej sytuacji nie przewidywała tymczasem ustawa regulująca zaopatrzenie w wodę, do której zakład jest zobowiązany się stosować. Co więcej, umowy przewidywały, że odbiorca pozbawiony w taki sposób wody musiałby przed wznowieniem dostaw uiścić ZGKiM dodatkowe opłaty. To w ocenie UOKiK również było nielegalne, bo nie można brać pieniędzy za skutki swoich bezprawnych działań.

Dostawca wody w umowach w znacznym stopniu przerzucał też na swoich odbiorców odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia sieci. ZGKiM w trakcie postępowania zmienił ten zapis, jednak nowy również budzi wątpliwości: "W zmienionym postanowieniu z góry przyjęto, że odbiorca ponosi wyłączną winę za szkodę powstałą w urządzeniach lub przyłączach należących do zakładu” – czytamy w decyzji UOKiK.

Kara dotyczy również stosowania przez ZGKiM zapisów wyłączających jego odpowiedzialność za przerwy w dostawach wody w bardzo wielu przypadkach. Zdaniem UOKiK – zbyt wielu.

Gmina częściowo odstąpiła od stosowania zakwestionowanych praktyk, w pozostałych przypadkach UOKiK nakazał ich niezwłoczne zaniechanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!