poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lubelskie

Bogdanka i Zakłady Azotowe "Puławy" będą współpracować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2008, 13:51

Zakłady Azotowe Puławy i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały dziś umowę o strategicznej współpracy. Jej efektem ma być pierwsza w Polsce instalacja do produkcji gazu z węgla.

Z inicjatywą podpisania umowy, która połączy interesy dwóch największych spółek na Lubelszczyźnie wyszedł poseł Włodzimierz Karpiński. Najważniejszy cel umowy to budowa instalacji zgazowania węgla. Jej "patronami” zostali dwaj wiceministrowie skarbu: Krzysztof Żuk i Jan Bury.

- Bardzo dobrze, że dwie tak duże firmy dogadały się w tej sprawie. To dla Bogdanki szansa na stabilna sprzedaż węgla, a dla Zakładów Azotowych alternatywa dla dostaw gazu ze Wschodu - mówił wczoraj w Lublinie Jan Bury, wiceminister skarbu.

Minister podkreślił, że szefowie obu spółek wykazali się dużą polityczną odwagą angażując się w czasach kryzysu w nowe przedsięwzięcia o charakterze regionalnym.

- Ale z tego partnerstwa będą same korzyści - dodał Krzysztof Żuk. - Jedną z najważniejszych to tzw. efekt mnożnikowy, czyli miejsca pracy w firmach kooperacyjnych.

Instalacja będzie kosztować 3 mld zł. Ma być nowe gotowa na przełomie 2013/2014 roku.

- W grudniu dostaniemy studium wykonalności tego przedsięwzięcia, a w przyszłym roku będziemy szukać finansowania - mówi Paweł Jarczewski, prezes Zakładów Azotowych "Puławy”. - Koszty wydają się ogromne, ale przyszłe korzyści je zrekompensują.

- To będzie pierwsza w Polsce instalacja zgazowania węgla. I, co najważniejsze, po raz pierwszy pod regionalną inwestycją podpisuje się ministerstwo skarbu - podkreśla Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

ZA Puławy zużywają rocznie ok. 900 mln m sześc. gazu. W tej chwili jedynym jego dostawcą jest PGNiG. Gaz pozyskany nową drogą znalazłby zastosowanie m.in. przy uruchamianych liniach produkcyjnych. - Gazu i ropy naftowej nie ma już dużo na świecie. Musimy wspólnie myśleć o stworzeniu własnego potencjału energetycznego - dodaje Jarczewski.

Bogdanka dostarcza ZA 450 tys. ton węgla rocznie. Przystąpienie do inwestycji wiązałoby się ze zwiększeniem dostaw nawet do 1,200 mln ton węgla.
Poza budową instalacji zgazowania węgla umowa o strategicznym partnerstwie przewiduje także wspólny udział w przedsięwzięciach energetycznych na terenie Puław i Bogdanki, m.in. budowę elektrowni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jaxa
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jaxa
jaxa (21 listopada 2008 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest to wyrażny sygnał że cofamy się gospodarczo.Wcale nie tak dawno zlikwidowaliśmy w Lublinie gazownie która wytwarzała gaz z węgla i została uznana jako relikt wręcz zabytkowy.Lublinianie pamiętają że mieściła się przy ulicy Gazowej i stąd jej nazwa.Argument że gazu i ropy jest mało na świecie trafia jedynie do przedszkolaków.Wiadomo że węgla jest jeszcze mniej a Polska stała się już jego importerem.W związku z tym cena węgla musi rosnąć i to do astronomicznych rozmiarów.Więc może dajmy spokój.i nie krzyczmy głośno że w kraju w którym brakuje pieniędzy na wszystko są ludzie którzy wyrzucają miljardy na coś co już w fazie pomysłu jest kretyńskie i cofa nas o te kilkadziesiąt lat wstecz.Panu posłowi Karpińskiemu mogę podsunąć jeszcze kilka równie odkrywczych pomysłów jak produkcję pralki Frania,magnetofonów szpulowych,czy nawet samochodu Syrena czy Zuk.A w Lublinie należy koniecznie uruchomić produkcję wag szalkowych tzw.wychylnych.Tak że panie ministrze Bury,jest tyle do zrobienia tyle wspaniałych pomysłów.Do roboty.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!