niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lubelskie

Brakuje milionów na modernizację szpitali

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2013, 17:20
Autor: IZI

Tylko szpitale powiatowe będą musiały w najbliższych latach wydać 20 mln zł na modernizację. Ani samorządy, ani szpitale nie mają tych pieniędzy.

Tak wynika z raportu Związku Powiatów Polskich. Na podstawie badań ankietowych, w których wzięło udział 200 szpitali, obliczono, że na modernizację szpitali w ciągu najbliższych kilkunastu lat potrzeba aż 58 mld zł. Większość tej kwoty to wydatki w szpitalach wojewódzkich i resortowych. Jednak aż 20 mln dotyczy szpitali powiatowych.

Te wydatki będzie trzeba ponieść do 2030 r., ale znaczna część z nich dotyczy najbliższych czterech lat i jest związana z dostosowaniem szpitali do obowiązujących standardów informatycznych, sanitarnych i technicznych.

O sfinansowanie tych inwestycji będzie trudno. Marek Wójcik, ekspert ZPP przestrzega m.in., że pieniędzy z Unii Europejskiej na ochronę zdrowia będzie niewiele, a budżety samorządów to źródło, które "wysycha w błyskawicznym tempie”.

Obawy podzielają szefowie szpitali powiatowych z woj. lubelskiego. – Wypełnialiśmy ankietę na potrzeby tych badań i wydaje się, że taka opinia jest uzasadniona. Dostosowanie się do różnych wymogów, czy zaleceń, chociażby przeciwpożarowych, to olbrzymie pieniądze, których nie jesteśmy w stanie wygenerować – mówi Marek Zawada, dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim. – O ile otrzymaliśmy pewne wsparcie na dostosowanie szpitala do wymogów ministra zdrowia, to trudno dziś wyobrazić sobie, skąd pozyskamy pieniądze na wprowadzenie np. elektronicznej dokumentacji.

Jak szacuje dyrektor, szpital "na już” potrzebuje kilku milionów złotych na swoje priorytety, czyli dostosowanie do wymogów ministra i do wymogów przeciwpożarowych.

– Od piętnastu lat jestem dyrektorem i zawsze był problem z pozyskaniem pieniędzy. Nową jakość przyniosły środku Unii Europejskiej. Jeśli w następnym rozdaniu nie będzie pieniędzy na zdrowie, a jest takie ryzyko, to będzie makabra – przewiduje Piotr Wojtaś, dyrektor SPZOZ w Bychawie. – Żaden powiat i żaden szpital nie jest w stanie udźwignąć wydatków na sprzęt i na modernizację. Sprzęt medyczny zakupiony w tym rozdaniu z pieniędzy z Unii Europejskiej, w przyszłym będzie już stary.

– Jeśli tak miałoby się stać, to nie chciałbym być dyrektorem – dodaje Wojtaś.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
L
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2013 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://apartmani-tognon.freshcreator.com/ita/home

Rozwiń
L
L (13 czerwca 2013 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a czy jest w naszym kraju coś na co nie brakuje pieniędzy,  jedynie na wynagrodzenia dla rządu nie brakuje

Jakie to szczęście, że opozycja nie bierze wynagrodzeń i pracuje charytatywnie.

Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2013 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a czy jest w naszym kraju coś na co nie brakuje pieniędzy,  jedynie na wynagrodzenia dla rządu nie brakuje

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!