wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Busy z Lublina do Warszawy będą jechały godzinę dłużej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 marca 2010, 20:01
Autor: Paweł Puzio

Ponad trzy godziny potrwa podróż z Lublina do Warszawy, jeśli kierowcy busów będą przestrzegać nowego rozkładu jazdy. Zostanie wprowadzony w trosce o bezpieczeństwo pasażerów.

Nowe regulacje mają wejść w życie z końcem marca. – W dni robocze czas przejazdu na tej trasie nie może być krótszy niż 3 godziny i 20 minut, a w weekendy nie krótszy niż 3 godziny – podkreśla Adrianna Iwan, rzecznik marszałka województwa.

Codziennie z Lublina do Warszawy busami jedenastu przewoźników podróżuje 1500–2000 pasażerów. Tyle samo z powrotem. Teraz czas przejazdu wynosi dwie i pół godziny. Takie rozkłady zatwierdzili urzędnicy marszałka.

– Pasażerowie skarżyli się, że kierowcy busów jeżdżą zbyt szybko, ryzykownie wyprzedzają – mówi Cezary Jurkowski, szef lubelskiego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego. – W ubiegłym roku przeprowadziliśmy szereg kontroli, które to potwierdziły.

– Włosy stawały mi dęba, kiedy kierowca busa wyprzedzał na trzeciego. To prawdziwe szaleństwo! – mówi lublinianka Katarzyna Ostapczuk.

Wyniki kontroli, w tym nagrania wideo dokumentujące łamanie przepisów drogowych przez kierowców busów, ITD przekazała Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie, który zatwierdza rozkłady jazdy na trasie do i ze stolicy.

– Marszałek zlecił wyspecjalizowanej firmie ekspertyzę dotyczącą czasu przejazdu busów na tej trasie – dodaje A. Iwan.

Okazało się, że obecne rozkłady zmuszają kierowców do podejmowania ryzyka na drodze i dociskania pedału gazu. Wolniejsza jazda wiązałaby się z niedotrzymaniem rozkładu jazdy – i w razie kontroli – z wysokimi karami. ITD ma prawo wlepić za to 500 złotych mandatu.

Dlatego marszałek jeszcze w lutym polecił przewoźnikom dostosować rozkłady jazdy do nowych regulacji.

Firma Misura już jeździ według takich zasad. – Musimy przestrzegać nowych rozkładów i tracimy, bo inni nadal jeżdżą po staremu i pokonują trasę w dwie i pół godziny – mówi kierowca Robert Drozdowski.

Urzędnicy marszałka deklarują, że dopilnują, by przewoźnicy trzymali się nowych zasad. Jeżeli będą je łamali, mogą nawet stracić zezwolenia na świadczenie usług transportowych.

Z kolei ITD zapowiada, że po wprowadzeniu nowych rozkładów, kontroli będzie jeszcze więcej. – Będziemy je prowadzić wspólnie z mazowieckim oddziałem ITD, mierząc czas na przystanku początkowym i końcowym – kończy Jurkowski.

Mariusz Szajwaj, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie:

- Wydłużenie czasu przejazdu busów na tej trasie zapobiegnie nagminnemu łamaniu przepisów ruchu drogowego przez kierowców, którzy muszą jeździć według nierealnego rozkładu jazdy. Busy poza miastem mogą jechać
70 km/h, w terenie zabudowanym 50 km/h.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Komfort-Bus
nick nik
Gość
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Komfort-Bus
Komfort-Bus (3 marca 2011 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[URL=http://www.komfort-bus.com.pl][IMG]http://www.iv.pl/images/32236965420910463864.gif[/IMG][/URL]
Rozwiń
nick nik
nick nik (19 października 2010 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle, że busy Wawa<-->Lublin nie zatrzymują nigdzie po drodze (z wyjątkiem tych do Zamościa które maja przerwe przy barze).
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2010 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nick nik napisał:
Ostatnio jechałem PKSem i on tę trasę przejechał w 2godz 45min przy czym stał w Rykach 10 minut. Jechał zgodnie z przepisami więc coś tu jest nie tak z tym Urzędem Marszałkowskim i jego wyliczeniami. Skoro PKS przejeżdża w takim czasie to bus chyba ma jechać 50km/h aby osiągnąć marszałkowy czas 3,5 godziny.

Ostatnio jeżdżę samochodem prawie przepisowo - bo muszę - i powiem, że moja średnia prędkość przejazdu z punktu A do B wynosi niewiele ponad 50km/h (bez postojów). Remonty dróg, kiepskie nawierzchnie, bez sensu ustawione ograniczenia prędkości, brak obwodnic miast i miasteczek, korki... Taka jest rzeczywistość.
Busiarze świadomie i hurtowo łamią przepisy jadąc grubo ponad prędkość dozwoloną. To oczywisty fakt, jak trasę 150-160 km przejeżdżają w czasie 2,5h. z postojami na sprzedaż biletów i zmianę pasażerów.
Fizyki nie da się oszukać, nawet za pomocą CB.
W zawodówce jej nie było?
Rozwiń
xroc
xroc (25 czerwca 2010 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to Urząd Marszałkowski właśnie zabił ładnie rozwijającą się gałąź gospodarki jedze tymi busami 2-3 razy w miesiącu od 3 lat i nigdy nie było brawurowo i niebezpiecznie. GRATULUJE PANIE MARSZAŁKU

P.S.
w Polsce nawet tak łagodny i spokojny kierowca jak moja mam nie jeździ przepisowo bo by sie zesr... a nie dojechała
Rozwiń
abc
abc (9 kwietnia 2010 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
piosk napisał:
TAK TO JEST JAK JEST PRZEROST ZATRUDNIENIA W URZĘDACH!!!!!!!!
URZĘDASY WSZYSTKIM CHCĄ POKAZAĆ JACY SĄ WAŻNI I GROŹNI.
ZWOLNIĆ 3/4 OGRANICZYĆ PŁACĘ DO 150% PŁACY MINIMALNEJ.
PROBLEM SIĘ ROZWIĄŻE SAMAle Ty jestes durny!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!