sobota, 17 marca 2018 r.

Lubelskie

Chcemy szkoły bez przemocy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2007, 17:37

Pomysły uczniów i nauczycieli Lubelszczyzny nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

Strażnicy pokoju pilnujący porządku na przerwach. Adres mailowy dla uczniów, którzy chcą się poskarżyć na to co się dzieje w szkole i specjalne zajęcia dla rodziców. Takie pomysły na walkę z agresją mają szkoły, które wygrały konkurs "Szkoła bez przemocy”.

916 sposobów na przeciwdziałanie agresji wśród uczniów wymyślili uczestnicy ogólnopolskiego konkursu "Szkoła bez przemocy”. Jury nagrodziło 64 projekty, w tym cztery z Lubelszczyzny. Przygotowały je: Szkoła Podstawowa nr 10 w Lublinie, Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie, Gimnazjum nr 5 w Chełmie i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie.
W Gimnazjum nr 19 każda z klas opracowuje kodeks. - Jest to forma kontraktu, jaki uczniowie zawierają z nauczycielem - wyjaśnia dyrektor Elżbieta Bolibok. - I muszę przyznać, że działa to świetnie. Jeśli coś na lekcji nie gra, wtedy nauczyciel powołuje się na jeden z punktów kontraktu. Skutek jest natychmiastowy.

Oprócz tego w gimnazjum uruchomiono specjalny adres mailowy. Korzystają z niego uczniowie, którzy chcą się wyżalić na zło, które ich spotkało w szkole. - Piszą list i wysyłają go do pani pedagog - mówi dyrektor Bolibok. - Często są to anonimy, ale dzięki temu wiemy, co się dzieje z naszymi uczniami. Ci, którzy nie mają komputera, mogą korzystać ze skrzynki kontaktowej, która wisi na korytarzu.
W SP w Hrubieszowie wymyślono strażników pokoju. Funkcję tę co tydzień będą pełnili uczniowie innej klasy. Ich zadanie to powiadamianie dyżurnego nauczyciela o sytuacjach kryzysowych zaistniałych na przerwach. Poza tym uczniowie będą wybierali spośród siebie osoby godne naśladowania. Ich nazwiska umieszczą w szkolnej gazetce i gablocie na korytarzu.

Z kolei w Gimnazjum nr 5 w Chełmie w ramach akcji antyprzemocowej uczniowie mogą wziąć udział w grupie terapii psychologiczno-pedagogicznej. Utworzona została grupa pomocy rówieśniczej "Pomocna dłoń”, której zadaniem jest pomaganie kolegom i koleżankom ze szkoły.
Szkoły zamierzają także zająć się rodzicami. - Dorosłym proponujemy warsztaty z doskonalenia umiejętności wychowawczych, specjalne spotkania, a także spektakle teatralne - wymienia Jacek Misuk, dyrektor SP nr 10 w Lublinie.
Nagrodzone szkoły otrzymają bony na realizację usług edukacyjnych lub psychologiczno-pedagogicznych. Wartość bonu dla jednej szkoły to maksymalnie 5 tys. zł.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!