czwartek, 25 maja 2017 r.

Lubelskie

Chłopi walczą o lepsze ceny

Dodano: 10 lutego 2003, 20:53
Autor: Maria Balicka

Wczoraj lubelscy rolnicy, po dwóch dniach przerwy, wznowili blokady dróg. W czterech protestach uczestniczyło około 160-170 osób. Chłopi protestowali m.in. przeciwko niskim cenom skupu żywca i coraz gorszym warunkom produkcji.

- Na 200 tucznikach, jakie sprzedałem w tamtym roku, już nie zarobiłem - mówi Gustaw Jędrejek, rolnik z Bogucina w gminie Garbów. - Pod koniec roku cena żywca spadła do 2,60 zł za kilogram, co oznacza, że do produkcji każdego kilograma dopłaciłem prawie złotówkę. Prosięta sprzedałem zamiast hodować. Teraz mam młodych 30 loszek i nie wiem, co z nimi zrobić.
Grzegorz Matacz z Wilkołaza, jak wielu innych rolników, ponad pół roku musiał czekać na wypłatę pieniędzy za zboże. Nie dotrzymując terminów płatności, skupujący mają darmowy kredyt u rolnika. Za tuczniki też bierze coraz mniej. - Tak jest
i z innymi produktami: wszystkie tanieją. A maszyny, nawozy, środki ochrony roślin drożeją po kilkanaście procent rocznie - mówi Matacz.
Zdaniem Władysława Saby, wicedyrektora lubelskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego, ceny żywca wieprzowego spadają z powodu nadprodukcji.
- Występuje ona nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie i poza nią - mówi Saba. - Stąd taka sytuacja, mimo że od 9 stycznia ARR prowadzi skup interwencyjny półtusz wieprzowych przeznaczonych na zapasy agencji. Przez ostatni miesiąc kupiliśmy w woj. lubelskim ponad 3 tys. ton półtusz, zdejmując z rynku ponad 40 tys. tuczników. Jednak ich nadwyżka na rynku jest tak duża, że nie zapobiegło to spadkowi ceny.
Wicedyrektor dodał, że jedną z przyczyn świńskiej "górki” mogą być zbyt wysokie ubiegłoroczne ceny interwencyjne wynegocjowane z rządem przez związki rolnicze. - W pierwszym półroczu zeszłego roku sięgały 4 zł za kilogram, co nie powodowało zmniejszenia hodowli - mówi Saba.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24