niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Chodel: Eksmisja z bloku do kontenera

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2010, 18:02

Masz nakaz eksmisji? Zamieszkasz w blaszanej skrzynce. W ten sposób władze Chodla radzą sobie z brakiem lokali socjalnych. Do przeprowadzki wytypowano już pierwszą rodzinę. Wójt zapowiada, że podobnych przypadków może być więcej.

– Przecież to nie jest normalne mieszkanie, tylko kontener, jak na budowie – mówi Zbigniew Sochaj z Chodla (pow. opolski).. – Mamy się tam przeprowadzić w połowie lipca. Nie wiem, co zrobimy.

Sochajowie stracili swoje mieszkanie, kiedy upadła chodelska spółdzielnia. Nie wykupili lokalu. W rezultacie przejął je nowy właściciel. W sądzie uzyskał nakaz eksmisji. A pan Zbigniew z żoną uzyskał prawo do mieszkania socjalnego. Powinna je zapewnić gmina, ale nie mogła się wywiązać z obowiązku. Brakuje lokali i pieniędzy na budowę.

– Ja od czterech lat czekam, żeby wprowadzić się do własnego mieszkania – mówi Zbigniew Grudzień, właściciel lokalu zajmowanego przez Sochajów. – Ci ludzie dawno powinni się wprowadzić. Jeśli pomysł wójta do tego doprowadzi, będzie to dla mnie spora ulga.

Gmina musiała płacić odszkodowanie nowemu właścicielowi mieszkania. Teraz wójt postanowił z tym skończyć. Za 60 tys. zł kupił dla Sochajów mieszkalny kontener.

– A co miałem im dać, jak gminy nie stać na nic lepszego? – mówi Jan Majewski, wójt Chodla. – Nie możemy sobie pozwolić na budowę mieszkań socjalnych. Zgodnie z przepisami powinienem zapewnić eksmitowanym 15 mkw. Kontener ma 25 mkw., więc spełnia ustawowe wymogi. To w sumie 2 pokoje z kuchnią.

Przyszli mieszkańcy kontenera są przerażeni. Wewnątrz są dwie klitki, kącik do gotowania i malutka łazienka. Całość stoi na kilku płytkach chodnikowych, na zakurzonym placu obok składu budowlanego. – Nawet wszystkich mediów tu nie ma – skarży się Zbigniew Sochaj. – Poza tym kontener ma wyłącznie elektryczne ogrzewanie. Koszty utrzymania będą większe niż w bloku.

Wójt zapewnia, że kontener jest ocieplony, a mieszkańcy zimą nie zmarzną. Będą też mieli dostęp do wszystkich mediów. Od przeprowadzki odwrotu nie ma. Jeśli Sochajowie nie pójdą tam sami, "pomoże” im komornik.

– Dziwny ten upór wójta, skoro jest w Chodlu przynajmniej jedno gminne mieszkanie – mówi Sochaj. – Prosiłem, żeby nam je przydzielili. Blaszana puszka to nie jedyne rozwiązanie.

– Gminny lokal jest przeznaczony dla nauczyciela angielskiego – odpowiada wójt. – Mamy kłopot ze ściągnięciem dobrego anglisty na dłuższy czas. Mieszkanie może być dobrą zachętą. Jest też lokal w szkole, ale w przyszłości także zajmą go nauczyciele.

Sochajowie nie unikną więc eksmisji. Nie będą jedyni, bo w kolejce czeka kolejna rodzina. Powinni dostać swój kontener jeszcze w tym roku. Wójt zapowiada, że przygotował już miejsce na kilka następnych "domów”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
giewont
w...s...
(35) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2011 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1279003069' post='315189']
Brawa te będą się należały Regionalnej Izbie Obrachunkowej jak sprawdzi wydatki w gminie. Budynek Szkoły Podstawowej w Siewalce stoi pusty. w Osinach również. Budynek b. internatu w Chodlu stoi pusty. Te lokale wg wójta Majewskiego miały być przykładem gospodarności "po milicyjnemu". Lokale niszczeją tymczasem a ten gospodarski milicjant kupuje kontener, planuje dalsze zakupy. Przecież to niegospodarnośc w biały dzień. Szkoda, że Maryjanna z Kolonii Borów nie jest w Komisji Rewizyjnej gminy, oj przepraszam, Marianna już nie jest radną gdyż za jej poprzednią działalnośc w radzie ludziska ją przechwalili i nie wybrali na następną kadencję. Tak mi cię szkoda "moja" tania Maryjanno, tak mi cię szkoda.
[/quote]
Hy??? czym mądrym teraz strzelisz??? Kontrola RIO jest w każdej gminie co 4 lata! Oczywiscie w Chodlu też była - tak w roku 2006 jak i ... 2010. I co???? a no nic!!!! - wszystko OK, żadnych afer, błędów finansowych, braku gospodarnosci, nadużycia, przekrętów itd.
Czym teraz postraszysz?
Rozwiń
giewont
giewont (4 sierpnia 2010 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no wreszcie ktos zrobi z nimi porzadek, szkoda że willi sobie nie zazycza
Rozwiń
w...s...
w...s... (29 lipca 2010 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='eeeeee' date='27 lipiec 2010 - 15:35 ' timestamp='1280237732' post='320828']
Wreszcie wójt zajął się tymi Sochajami
A gdzie stoi ten kontener???
Mieszkam w Chodlu i nic nie wiem
[/quote]
kontener został postawiony po lewej stronie trasy prowadzącej w kierunku Poniatowej, na przeciw lasku koło stacji benzynowej
Rozwiń
eeeeee
eeeeee (27 lipca 2010 o 15:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie wójt zajął się tymi Sochajami
A gdzie stoi ten kontener???
Mieszkam w Chodlu i nic nie wiem
Rozwiń
ja
ja (19 lipca 2010 o 14:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
EMIL napisał:
CHODEL MIASTO SEKSU I BIZNESU

Chode miastem a ja biskupem. Wyłącz Caps Locka ćwierćinteligencie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (35)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!