niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Około 5 milionów złotych jest winien swoim pracownikom lubelski SP ZOZ za nie wypłacone trzynastki. Do tego dochodzi
ok. 3,6 mln złotych za zaległe, wywalczone przez związkowców, 203 zł podwyżki.
SP ZOZ w Lublinie sam nie jest w stanie udźwignąć zadłużenia. Właśnie zwrócił się do Zarządu Miasta o pomoc w rozwiązaniu problemu.

- Gdy w 1998 roku oddawaliśmy władzę, przekazaliśmy też ZOZ, ale bez długów - mówi Paweł Bryłowski, radny UW-LFS. - Teraz ZOZ tonie w długach. Na dodatek firma jest prywatyzowana. Wbrew uzgodnieniom z naszym klubem zarząd nie przedstawia informacji na ten temat.

Skąd się wziął dług? - Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej mówi, że trzynastki należą się pracownikom jednostek budżetowych lub na mocy układy zbiorowego - mówi Jacek Malmon, dyrektor SP ZOZ w Lublinie. - Nasz ZOZ w 1999 roku przestał być jednostką budżetową, a z układu zbiorowego nie wynikała konieczność wypłaty trzynastek. Jednak lubelski sąd, kierując się przepisami Kodeksu pracy, uznał rację ludzi nas skarżących i nakazał ich wypłacenie.

Już sto kilkadziesiąt osób wywalczyło w sądzie prawo do zaległych pieniędzy. Dla nich wypłaty idą na bieżąco. Pozostali pracownicy mogą - według dyrektora Malmona - liczyć na wypłatę trzynastek za 1999 rok w ciągu dwóch miesięcy.

- Część pieniędzy będzie pochodzić z kredytu, reszta z funduszu restrukturyzacji Ministerstwa Zdrowia - mówi dyrektor Malmon. - Co do reszty pieniędzy zarząd ma propozycje rozwiązania sytuacji, ale raczej nie w tym roku. Budżet miasta jest ograniczony.

- Tej sytuacji można było uniknąć - uważa radny Bryłowski. - Należało zmienić wewnętrzne przepisy ZOZ dotyczące wynagrodzeń albo zapewnić pieniądze na wypłaty, a nie teraz ich rozpaczliwie szukać. Myślę, że należy zbadać, czy nie nastąpiło naruszenie dyscypliny budżetowej.

- W podobnej sytuacji jest około 90 proc. ZOZ w kraju - twierdzi dyrektor Malmon.
Radni mają zająć się finansami lubelskiego ZOZ podczas wrześniowej sesji.


Długi SP ZOZ

Pracownicy czekają na pieniądze
z trzynastek za 1999 i 2000 rok (wraz z odsetkami kwota ta wynosi ok. 5 mln zł i wciąż się zmienia - na bieżąco wypłacane są pieniądze tym, którzy wywalczyli je w sądzie, ale za to narastają odsetki.) Podobnie jak na innych ZOZ, na lubelskim zakładzie ciąży też obowiązek wypłacania wywalczonej przez pielęgniarki podwyżki - 203 zł miesięcznie - co daje do tej pory
ok. 3,6 mln zł.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!