niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Ciemno i niebezpiecznie. Lubelskie gminy oszczędzają na oświetleniu ulic

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2009, 21:02

Gaszenie ulicznych latarni ratuje gminne budżety. Mieszkańcy, którzy boją się chodzić po ciemnych ulicach, protestują. Samorządowcy przyznają, że zaciemnienie to nie był najlepszy pomysł.

W Kurowie i okolicach latarnie gasną o godz. 23. Oświetlona jest jedynie główna droga. Mieszkańcy bocznych ulic, którzy poinformowali nas o sprawie, żyją w strachu, bo wokół ich domów panują egipskie ciemności. Efektem oszczędności są zdewastowane przystanki i więcej pobić. Interwencje w gminie nie przyniosły skutku.

– Nie stać nas, by latarnie świeciły przez całą noc – ripostują w gminie. Urzędnicy przyznają, że zaciemnienie to kłopot dla mieszkańców. – Sprawa będzie jeszcze omawiana – zapewnia Maria Sadurska, sekretarz gminy. – Możliwe, że jesienią wprowadzimy pierwsze zmiany.

Najciemniej jest w Trzcińcu w gminie Chodel. Wójt wyłączył tam niemal wszystkie latarnie. – Nocami panują tu całkowite ciemności, ludzie są wściekli – mówi jeden z mieszkańców wsi. – Wójt powiedział, że musi oszczędzać i tyle. Nasze bezpieczeństwo go nie obchodzi. Wstyd, bo w sąsiednich gminach nie ma tego problemu.

W całej gminie Chodel jest 950 lamp. Blisko 700 wyłączono z początkiem lata.

– To taki wakacyjny eksperyment – uspokaja wójt Jan Majewski. – We wrześniu wszystko wróci do normy i latarnie będą wygaszane po godz. 23. Chcemy się przekonać, ile można zaoszczędzić przez dwa miesiące. Dla nas każde 5 tys. zł to sporo.

Roczny rachunek za oświetlenie ulic w gminie wynosi ok. 170 tys. zł.

Pieniądze to także główny argument w sporze między władzami Lubartowa a lokalną spółdzielnią mieszkaniową. Władze miasta nie chcą płacić za latarnie, oświetlające spółdzielcze ulice. Do tej pory wyłączono 23. – Wybrali najgorsze lokalizacje – mówi Jacek Tomasiak, prezes SM "Lubartów”. – Trzy osiedla są całkowicie zaciemnione.

Dla dobra sprawy spółdzielnia zgodziła się płacić za prąd. Wybrała jednak 85 innych punktów, w których można wyłączyć światło bez szkody dla mieszkańców. Lista wraz z propozycją powołania komisji rozjemczej trafiła do Urzędu Miasta.

– Niech każdy świeci i płaci na własnym terenie – mówi Jacek Świętoński, zastępca burmistrza Lubartowa – Nie wiem, czy będzie komisja, ale chcemy to szybko załatwić.

Lublin, choć i tu pieniądze się kończą, nie zamierza iść w ślady Lubartowa. Miasto płaci nawet za oświetlenie spółdzielczych osiedli i nie zamierza tego zmieniać. – Wykręcanie co drugiej żarówki odpada. Najważniejsze jest bezpieczeństwo – wyjaśnia Anna Adamiak, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta.

Ale Ratusz pilnie musi znaleźć pieniądze, bo opłaty wzrosły o 30 proc. Potrzeba 1,5 mln zł. Bez tych pieniędzy już w październiku urzędnicy musieliby wyłączyć latarnie. (drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
nick
wkurzony
~ona~
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

nick
nick (31 sierpnia 2009 o 07:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wkurzony napisał:
CHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!


Cholera jasna, pajacowi w Chodlu eksperymentów na ludziach się zachciało. Nie umiesz pacanie rocznych kosztów oświetlenia podzielić na 12 i uzyskać koszt miesiąca, jeśli cię w MO nie nauczono to zapytaj swojego skarbnika, ten to potrafi. A swoją drogą to wcale was nie żałuje chodlanie, chcieliście, to macie. Nie pozdrawiam. Sąsiad. U mnie latarnie świecą.
Rozwiń
wkurzony
wkurzony (30 sierpnia 2009 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rinn napisał:
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szybyCHODELSKI WÓJT to też niezły gagatek. Może zamiast gasić światło i fundować mieszkańcom gminy ciemności, żeby oszczędzać bodaj 5 tys jak sam mówi, to niech zacznie od swoich poborów. Na coroczne podwyżki poborów to są pieniądze panie wójcie? a na oświetlenie uliczne nie? Eksperymentów mu się zachciało " fizykowi z bożej łaski" - eksperymentuj na sobie a nie mieszkańcach gminy. Przyszedł gołodupiec a teraz panisko 12 tys miesięcznie zarabia i jeszcze mało? te 5 tys zaoszczędzone przez wakacje na oświetleniu pewnie już we wrześniu dostanie na nagrodę. BANDA ZŁODZIEI!!!!
Rozwiń
~ona~
~ona~ (30 sierpnia 2009 o 00:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam pomysł jak zaoszczedzic na swietel a mianowicie co druga latarnie zaznaczyc odblaskowym swiatlem i niech co druga latarnie swiecie uzyska sie dobry elefk
Rozwiń
rinn
rinn (29 sierpnia 2009 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wójt i jego świta mogliby pozmniejszać swoje i pozostałej biurokracji pobory

takiego bufona jak ma Kurów szukać ze świecą-dba o koleżków reszte ma w d...aleeeko

wójcie czy policja wykryła przystankowych wandali i kiedy zapłacą za wybite szyby
Rozwiń
światło
światło (29 sierpnia 2009 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...gmina jastków najciemniejszą gminą w Polsce. Niektórzy oszczędzają...wstyd.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!