wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Co dalej z kolegium Sztuk Pięknych UMCS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2008, 17:15

Czarne chmury zawisły nad Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym. Starosta puławski żąda zwrotu budynków, które zajmują naukowcy.

Powodem jest to, że UMCS do tej pory nie rozpoczął budowy nowej siedziby, a był to warunek zawarcia umowy wieczystego użytkowania. Kolegium mieści się przy ul. Nadwiślańskiej. Uczelnia otrzymała obiekty w 2002 r. w wieczyste użytkowanie od Starostwa Powiatowego w Puławach. Kolegium przejęło tereny warte wówczas ponad milion złotych za jedynie 5 procent tej sumy.

W umowie znalazł się zapis, że w ciągu trzech lat UMCS rozpocznie budowę na tej samej działce nowej siedziby dla kolegium. Tak się nie stało.

Starosta zażądał więc zwrotu budynków. - Nie chcemy zrywać dotychczasowej współpracy. Kolegium powinno dalej działać, bo bez niego Kazimierz Dolny dużo by stracił - mówi Sławomir Kamiński, starosta puławski. - Dlatego proponujemy, aby UMCS zwrócił nam teren, a następnie go od nas wydzierżawił.

Dzięki temu, zdaniem starosty, uczelnia nadal mogłaby prowadzić tam kolegium. - A naszą korzyścią byłoby odblokowanie inwestycji, które moglibyśmy zrealizować. Przykładowo można wyburzyć stojące tam baraki i zbudować korty tenisowe, które w lecie zarabiałyby na siebie - przekonuje starosta.

Uniwersytet chce nadal mieć nieruchomość na własność. Choć budynku, o którym mowa w darowiźnie, nie był w stanie wybudować. - Ponieważ pojawiła się kwestia roszczeń gminy żydowskiej do terenu, na którym miałaby ona stanąć - podkreśla Zbigniew Bagiński, dyrektor kolegium. - Gdy po dwóch latach, sprawę udało się rozwiązać, UMCS popadł w kłopoty finansowe.

Ale, jak zaznacza Bagiński, z pozostałych warunków umowy uczelnia się wywiązuje. - Mało tego. Zadeklarowaliśmy władzom starostwa, że postaramy się to zrekompensować, rozszerzając ofertę kształcenia. I to o kierunki niezwykle ważne dla Kazimierza, Nałęczowa i Puław: kulturoznawstwo i turystykę - tłumaczy Bagiński. Oferta nie przekonała starosty.

Teraz UMCS zamierza złożyć nową. - Pojawiły się plotki, że uniwersytet chce sprzedać za duże pieniądze nieruchomości, gdzie teraz mieści się kolegium. - To absolutna nieprawda - mówi dyrektor. - Mimo to, w nowej umowie mogłaby się znaleźć deklaracja, że uczelnia niczego nie sprzeda.

Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!