niedziela, 25 marca 2018 r.

Lubelskie

Diagnoza Społeczna 2011: Jesteśmy biedni, ale szczęśliwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2011, 16:46

Ubodzy, ale szczęśliwi – taki obraz Polaków rysuje się z najnowszych badań  (Bartłomiej Żurawski)
Ubodzy, ale szczęśliwi – taki obraz Polaków rysuje się z najnowszych badań (Bartłomiej Żurawski)

Mimo światowego kryzysu ponad 80 proc. Polaków jest zadowolonych z życia. Coraz więcej oszczędzamy i inwestujemy w siebie - wynika z raportu Diagnoza Społeczna 2011.

Optymizmu nie powstrzymuje nawet rosnące bezrobocie i coraz większa przepaść między dochodami różnych grup społecznych. Takie wnioski płyną ze wstępnych wyników Diagnozy Społecznej 2011. Badanie zrealizowano w marcu i kwietniu br. Wzięło w nim udział ponad 12 tys. gospodarstw domowych i blisko 26,5 tys. indywidualnych respondentów Okazuje się, że dziś ponad 80 proc. z nas jest zadowolonych ze swojej sytuacji.

– Kryzys dotyka państwowe gospodarki, nie odczuwamy go bezpośrednio w naszych kieszeniach – mówi dr Mariusz Gwozda, socjolog z UMCS. – Polacy doskonale wpasowali się w wolny rynek. Nauczyli się coraz lepiej korzystać z nowych możliwości.

Warto być internautą

Jednym z przykładów jest korzystanie z Internetu i poszukiwanie pracy. Według socjologów, internauci lepiej zarabiają i częściej znajdują zatrudnienie.

– Lubelskie zanotowało tu spory postęp – mówi Dominik Batorski, jeden z autorów Diagnozy. – Dziś już 55 proc. respondentów korzysta z sieci. W poprzednim badaniu wynik był o 11 proc. gorszy. Około 15 proc. wszystkich poszukujących pracy robi to przez Internet. To rezultat na poziomie średniej krajowej.
Wśród warunków szczęśliwego życia pieniądze stawiamy na czwartym miejscu. Pierwsze jest zdrowie, a następnie udane małżeństwo i dzieci. Niestety, to stan portfela jest dla nas coraz większym problemem.

– Patrząc kilka lat wstecz, pieniędzy jest teraz więcej – mówi Artur, pracownik jednego z lubelskich banków. – Można sobie na więcej pozwolić. Praca jest jednak coraz mniej pewna. Nie mogę też liczyć na regularne podwyżki, jak kiedyś.

Z jeden strony wyniki najnowszych badań wskazują, że zmniejszyła się liczba gospodarstw domowych, których stałe dochody nie pozwalają na zaspokojenie bieżących potrzeb. Jednocześnie pogorszyła się sytuacja tych, którzy żyją z zasiłku, a także rencistów. Lepiej żyje się za to rolnikom.

Film o biedzie na Lubelszczyźnie

Niestety, w Lubelskiem odnotowano najwyższy wskaźnik ubóstwa. Żyje w nim 12,8 proc. mieszkańców naszego regionu. Na kolejnych miejscach są województwa: kujawsko-pomorskie i podkarpackie. Tam jednak wskaźnik ten nie przekracza 7,7 proc. Najlepiej jest w województwach: śląskim, pomorskim i podlaskim, gdzie wskaźnik ubóstwa nie jest większy niż 3 proc.

– To tylko wskaźnik, który niekoniecznie oddaje rzeczywiste warunki życia – komentuje Gwozda. – Respondenci zwykle racjonalizują swoje oceny. Często odnoszą je do ostatniego dwudziestolecia. Stąd generalny optymizm. Ma on swoje podstawy. Kilka lat temu do lubelskiej gminy Rudnik przyjechała niemiecka telewizja. Miała zrobić materiał o najbiedniejszej gminie w Unii. Zobaczyli normalne domy, samochody i anteny satelitarne. Spotkali niewielu mieszkańców, bo większość pracuje za granicą. Dziennikarze uznali, że sobie radzimy i nie jest tak źle.

Według wyników Diagnozy, coraz częściej inwestujemy w edukację. Wśród dużych miast najwięcej osób z wyższym wykształceniem mieszka w stolicy. Jest ich tu ponad połowa. W Lublinie wyższe wykształcenie ma ponad 40 proc. mieszkańców. Ten wynik stawia nas na równi z Krakowem i Poznaniem.

Polacy o katastrofie smoleńskiej

Polaków pytano także o ich zdanie na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. 35,7 proc. ankietowanych uznało, że przyczyną były naciski na pilotów, aby lądowali bez względu na trudne warunki, a 30,5 proc. wskazało na ogólny bałagan w instytucjach odpowiedzialnych za lot. Na zamach i spisek przeciwko polskiemu prezydentowi wskazało 12 proc. respondentów, a na błąd pilotów lub kontrolerów lotu - 21,6 proc. Ponad 26 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Najwięcej zwolenników poglądu, że przyczyną katastrofy był zamach, jest wśród zwolenników PiS (38,9 proc.). W przypadku zwolenników PSL jest to 12,1 proc., PJN - 11,4 proc., SLD - 6 proc., a PO - 3,7 proc.


Liczby

80 proc. Polaków uważa się za szczęśliwych

61,3 proc. dorosłych Polaków nie uprawia żadnych sportów

63,7 proc. rodaków deklaruje, że najważniejsze, żeby być szczęśliwym jest zdrowie (pieniądze jasko główny czynnik deklaruje 27,9 proc.)

57,7 proc. – uważa, że wejście do strefy euro będzie niekorzystne dla Polski

42 proc. – taki odsetek mieszkańców Lublina ma wyższe wykształcenie. To krajowa czołówka

12,8 proc. – mieszkańców naszego regionu żyje w ubóstwie. To najwyższy wskaźnik w kraju
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jula
crx
misio
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jula
jula (15 lipca 2011 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jesteśmy biedni i GŁUPI, bo wciąż głosujemy na takich baranów jak sobczak, wasilewski czy żuk
Rozwiń
crx
crx (15 lipca 2011 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odczuwanie uczucia szczęścia jest czysto subiektywne i zależy od świadomości respondenta.Czy wiecie jak wyglada ten wskaźnik w szpitalach psychiatrycznych.....???Czasami jest dziwna zbieżność pomiędzy analizowanymi wynikami........!!!I jeszcze jedna sugestia-im mniejszy potencjał materialny społeczeństwa, tym jest ono bardziej szczęśliwe,ale czy wobec tego należałoby całkowicie zlikwidować przemysł........?!
Rozwiń
misio
misio (15 lipca 2011 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='WERSAL' timestamp='1310716552' post='501940']
NIESTETY, SMUTNE TO ALE PRAWDZIWE!!
[/quote]Lublin to jedno z najpięniejszych miast w Polsce ze wspaniałą starówką
Lublin to jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce (pomieszkajcie np. w Leeds albo Radomiu, nie mówić o niemieckich miastach w Zagłębiu Sary)
Lublin to miasto młodych ludzi
Lublin to mnóstwo imprez kulturalnych
Lublin to wspaniałe sąsiedztwo Kazimierza i Zamościa
Lublin to miasto bez PRAWDZIWYCH korków
Lublin to miejsce, gdzie się wspaniale żyje i mieszka
Kocham to miasto!
A malkontenci niech się wyprowadzą z MOJEGO miasta
Rozwiń
WERSAL
WERSAL (15 lipca 2011 o 09:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='karolina' timestamp='1310708860' post='501871']
[color="#0000FF"][font="Century Gothic"]czy Lublin to już miasto skazane na niebyt[/font][/color]??
[size="5"][color="#FF0000"]czy jest miastem, które może się pochwalić:
1. położeniem wśród buraczanych pól,
2. dworcem PKS z epoki Gierka,
3. brakiem jakiejkolwiek autostrady i drogi ekspresowej łączącej go z resztą świata (Warszawa, Kraków, Rzeszów, przejścia graniczne),
4. Starówką - gdzie piękne są tylko elewacje przy głównym trakcie a całość zamieszkana jest przez margines,
5. centrum miasta gdzie normalnym zjawiskiem jest zrywanie łańcuszków, bicie przechodniów, demolowanie przystanków, sikanie po murze w biały dzień,
6. zalewem który jest kałużą zasilaną ściekami płynącymi z toalet podlubelskich wsi,
7. parkiem, w którym nie można spokojnie posiedzieć wśród kwiatów nie obawiając się o oberwanie butelką po piwie,
8. blokowiskami gdzie grasują bandy bydła,
9. licznymi uczelniami produkującymi bezrobotnych,
10. średnią pensją netto 1200 zł
11. korkami o procentowym natężeniu większym niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce..[/color][/size]

czym jeszcze może pochwalić się Lublin?

[/quote]
NIESTETY, SMUTNE TO ALE PRAWDZIWE!!
Rozwiń
WERSAK
WERSAK (15 lipca 2011 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I CO K...Z TEGO,ŻE 42 % MA WYŻSZE,JAK TO NIE PRZEKŁADA SIĘ NA ROZWÓJ REGIONU?!!LUBELSKIE,TO: ZACOFANIE, H..DROGI, MIERNE WŁADZE WOJEWÓDZTWA, STOLICA WOJEWÓDZTWA:ZANIEDBANA, OLANA PRZEZ DECYDENT,Z DZIURAMI NA KAŻDEJ ULICY, BRAKIEM INWESTYCJI DROGOWYCH, BRUDEM, RUDERAMI I BIEDĄ!!TYLE!!ZERO INWESTORÓW!ZERO SZANS NA PRACĘ, URZĘDY MIERNE I NIEUDOLNE,ODSTRASZAJĄCE INWESTORÓW!!DO TEGO BASTION WSZELKIEJ KATO EKSTREMY!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!