wtorek, 20 marca 2018 r.

Lubelskie

Doprowadzili Bogdankę do milionowych strat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2008, 10:57
Autor: (er)

Centralne Biuro Antykorupcyjne wyliczyło, że Bogdanka zawierając umowy na transport węgla z pośrednikami straciła 20 mln zł. CBA zawiadomiło prokuraturę.

CBA kontrolowało działalność Bogdanki w latach 2000-2008.

- Czynności przeprowadzone przez kontrolerów CBA pozwoliły wykazać szereg nieprawidłowości związanych z zawarciem i realizacją przez kopalnię w 2002 r. umów spedycyjnych na przewóz węgla - informuje Temistokles Brodowski z CBA.

W latach 2000-2001 kopalnia rozliczała się za przewóz węgla bezpośrednio z PKP Cargo S.A. Potem podpisała umowy z firmami, które pośredniczyły pomiędzy kopalnią a koleją w rozliczaniu należności za transport. Przelewała im pieniądze, które miały potem trafiać do PKP Cargo. Niektórzy pośrednicy, w pierwszej połowie 2002 roku, przestali przekazywać należności kolei. Kopalnia i odbiorcy węgla musieli jeszcze raz zapłacić za transport.

- CBA złożyło do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę LW ,,Bogdanka” S.A. przez osoby zobowiązane do zajmowania się jej sprawami majątkowymi - dodaje Brodowski.

KOMENTARZ LW „BOGDANKA” DO KOMUNIKATU CBA

Kontrola przeprowadzona przez CBA w LW „Bogdanka”, której efektem jest złożenie przez CBA zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, potwierdziła wcześniejszą wiedzę Spółki na temat nieprawidłowości związanych z zawarciem i realizacją przez Spółkę w 2002 r. umów spedycyjnych na przewóz węgla.

W tej sprawie były już od dawna (od 2003 roku) prowadzone postępowania kontrolne w Spółce, przez ABW, CBŚ i NIK, nadzorowane m.in. przez prokuratury w Łodzi i Lublinie. W związku z tą sprawą toczy się również od 2006 roku postępowanie karne, przed Sądem w Łodzi, przeciwko byłemu członkowi Zarządu Spółki oskarżonemu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi.

Zarząd LW „Bogdanka” monitoruje prowadzone postępowanie karne i analizuje możliwość podjęcia kroków prawnych, zarówno na drodze postępowania cywilnego jak i karnego, mających na celu dochodzenie roszczeń odszkodowawczych przeciwko byłemu członkowi Zarządu z tytułu wyrządzenia Spółce szkody majątkowej znacznych rozmiarów.

Możliwość wystąpienia przez Spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi uzależniona jest w dużej mierze, z powodu uwarunkowań prawnych, od wyniku toczącego się postępowania karnego.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!