środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Drogi, tory, szynobusy. Co powstanie za pieniądze z UE?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 sierpnia 2013, 17:30
Autor: Rafał Panas

RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie (Wojc
RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie (Wojc

Stworzenie systemu dróg, remont torów i zakup szynobusów, utworzenie szlaku rowerowego na wałach przeciwpowodziowych – to niektóre z projektów kluczowych, jakie znajdą się w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 - 2020.

RPO Województwa Lubelskiego to unijne dotacje, które dzielone są w Lublinie, a nie w Warszawie. Według projektu programu na lata 2014-2020 będziemy mieli do rozdysponowania 8 mld zł. Połowa tych pieniędzy pójdzie na innowacje, wsparcie przedsiębiorców, energię odnawialną i technologie informacyjno-komunikacyjne. Unia wymaga, żeby projekty finansowane w ramach RPO przyniosły efekty ekonomiczne.

Nowością są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, czyli pieniądze dla największych miast regionu: Lublina, Białej Podlaskiej, Chełma, Zamościa i Puław.

Nabór projektów kluczowych RPO – takich, które dostaną pieniądze bez udziału w konkursach – rozpocznie się 15 września. Kryteria, jakie muszą spełnić takie projekty, poznamy wkrótce.

– Czekamy na projekty systemowe, które rozwiążą duże problemy, a nie załatwią interes tylko jednego samorządu – mówił wczoraj dziennikarzom marszałek województwa Krzysztof Hetman (PSL). Do współpracy zachęcał samorządy, uczelnie, przedsiębiorców czy szkoły.

– Nie widzę powodu, żeby np. organizować konkurs dla szpitali powiatowych. Lepiej, żeby placówki dogadały się i przygotowały wspólny projekt, w którym każdy szpital będzie miał swoją specjalizację. Teraz każdy ma ambicję mieć np. tomograf, a to przecież można załatwić jedną placówką – stwierdza Hetman.

Władze województwa wśród propozycji projektów kluczowych widzą m. in. rozbudowę i doposażenie Lubelskiego Parku Naukowo Technologicznego, utworzenie systemu dróg powiatowych i wojewódzkich, remont torów i zakup szynobusów czy utworzenie szlaku rowerowego na wałach przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły.

Projekty kluczowe mają być gotowe do połowy października. Czy samorządom, uczelniom i innym instytucjom wystarczy czasu, by je przygotować?

– Jeśli ktoś mówi, że miał zbyt mało czasu, to niech zabierze się za inną pracę – kwituje ostro marszałek. I dodaje: O tym, że prace nad RPO trwają od 1,5 roku wiedzieli wszyscy. Podobnie jak o tym, że w latach 2014-2020 stawiamy na projekty systemowe.

Projekt RPO spotkał się z ostrą krytyką Prawa i Sprawiedliwości.

– Zarząd Województwa nie ma pomysłu na rozwój regionu – twierdzi Lubelska Rada Regionalna PiS. Główne zarzuty to brak w niej wizji rozwoju województwa, fakt że w projekcie znów znalazło się "wszystko dla wszystkich” i podkreślanie roli odnawialnych źródeł energii, choć region ma "olbrzymi potencjał” nieodnawialnych źródeł energii w postaci węgla kamiennego i gazu łupkowego. Opozycja krytykuje również brak listy projektów kluczowych (w poprzednim rozdaniu RPO takim projektem była m. in. budowa lotniska w Świdniku).

– PiS w ten sam sposób krytykuje wszystkie nasze dokumenty bez względu czy jest to RPO, czy strategia rozwoju. To znaczy, że ich nie czytają. Mogliby zmienić płytę, bo ta jest już zdarta – stwierdza Hetman.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!