niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lubelskie

Drugie życie wiejskich szkół. Budynki zamieniają m.in. w mieszkania socjalne, więzienie

Dodano: 13 sierpnia 2016, 20:32
Autor: Paweł Puzio

Szkoła w Janówku koło Mełgwi: w sali ćwiczeń stoi ołtarz, w sali obok można się wyspowiadać, a w dawnym pokoju nauczycielskim urządzono zakrystię
Szkoła w Janówku koło Mełgwi: w sali ćwiczeń stoi ołtarz, w sali obok można się wyspowiadać, a w dawnym pokoju nauczycielskim urządzono zakrystię

Mieszkania socjalne, więzienie, kaplica, dom opieki – tak może wyglądać „życie po życiu” dawnych wiejskich szkół. Niestety, to tylko jednostkowe przykłady zagospodarowania opuszczonych przez uczniów budynków. Wiele z nich dziś po prostu niszczeje

W ciągu ostatnich pięciu lat w naszym województwie zlikwidowano około 80 szkół podstawowych. Wiele nieruchomości, przeważnie po wiejskich szkołach, od tego czasu stoi pustych. – My mamy jedną taką nieruchomość. W Annopolu jest budynek po szkole podstawowej. jego utrzymanie miesięcznie kosztuje nas maksymalnie 150 zł. Tyle płacimy za energię elektryczną – mówi Paweł Guz, skarbnik z gminy Kock.

Największa fala likwidacji szkół (efekt niżu demograficznego) przetoczyła się przez nasz region dwa-trzy lata temu. Lokalne samorządy, które z dnia na dzień zostawały z niezagospodarowanymi nieruchomościami, najczęściej wybierały najprostszą drogę – sprzedaż. Nie zawsze jednak znajdował się nabywca.

– Taki problem mieliśmy z budynkiem po szkole w Nowym Stręczynie. Wybraliśmy więc inną drogę. Budynek po szkole przebudujemy na mieszkania socjalne – mówi Wiesław Pikuła, wójt gminy Cyców. – Napisaliśmy wniosek o dotację do Banku Gospodarstwa Krajowego i dostaliśmy wsparcie w wysokości ok. 180 tys. zł. To pokryje ok. 40 proc. kosztów inwestycji.

W dawnej szkole powstanie pięć lokali z odrębnymi wejściami, łazienką i aneksem kuchennym. Lokatorzy wprowadzą się tu pod koniec pierwszego kwartału 2017 r. – Koszt przebudowy budynku jest porównywalny z postawieniem kontenerów socjalnych. A ewidentna korzyść dla gminy to zlikwidowanie kosztów utrzymania szkolnego pustostanu – podkreśla wójt Pikuła. – Jeżeli sprawdzi się pomysł w Nowym Stręczynie, także w Świerszczowie starą szkołę przerobimy na mieszkania socjalne.

W 2012 r. do budynku dawnej szkoły w Zabłociu (gm. Kodeń) wprowadził się Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Bialski ZK dostał budynek szkoły w darowiźnie w lipcu 2010 r. Koszt całego remontu wraz z zagospodarowaniem terenu wyniósł ponad 3,5 mln zł. W budynku dawnej szkoły jest obecnie miejsce dla 125 skazanych.

W Janówku (gmina Mełgiew) wierni chodzą na niedzielną mszę do byłej szkoły. Część budynku przerobiono na kaplicę. Odbywają się tutaj również wiejskie zebrania. Wtedy wchodzi się innym niż wejściem do kaplicy.

Ciekawy pomysł na drugie życie szkoły pojawił się w powiecie bialskim. W budynku byłej Szkoły Podstawowej w Łózkach (gmina Drelów) ma powstać zakład opiekuńczo-leczniczy. Zakład będzie podlegał szpitalowi powiatowemu w Międzyrzecu Podlaskim. – To będzie placówka dla osób starszych, chorych, które wymagają stałej całodobowej opieki z pełną rehabilitacją. Planujemy 60 miejsc – mówi Mariusz Filipiuk, starosta bialski.

Z kolei do budynku po byłej szkole podstawowej w Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski), który od pięciu lat stoi niewykorzystany, starosta chce przenieść Dom Dziecka w Komarnie (gm. Konstantynów). Remont nieruchomości oszacowano na 2 mln zł. Starostwo liczy na 85 proc. dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Bywa jednak, że rzeczywistość weryfikuje nawet najbardziej ambitne plany. Gmina Łomazy dwa lata temu sprzedała budynek po szkole w Kopytnikach. Inwestor zamierzał przebudować nieruchomość na dom seniora. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj w urzędzie gminy, to się nie udało. Powód? Unia ograniczyła dotacje na ten cel. (eb, aa)

Czytaj więcej o: szkoła
Użytkownik niezarejestrowany
siła.zasad
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale ,jednakowoż lepiej wygląda ,jak te szczyle z ministerstw i innych urzędów skomlą jaka ta Polska biedna ,jak goebels ,gadaj gadaj w końcu uwieżą
Rozwiń
siła.zasad
siła.zasad (14 sierpnia 2016 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
za komuny  pomagano budować szkoły czynem społecznym po to aby szkoła była bliżej ucznia, teraz likwidują  bo niż, ale jeszcze trochę a z 500+ dopiero przybędzie i znowu będzie problem i brak pieniędzy jak zwykle, bvo w naszym kraju na nic nie ma pieniędzy,
Dlaczego uważasz, że nie ma pieniędzy? Widzę od dawna, że nasza Ojczyzna ma mnóstwo pieniędzy, popatrz na delegacje zagraniczne i "zaprzyjaźnione miasta"- od najniższej instytucji typu gminy po szczyt: senatorowie, posłowie, urzędnicy wszelkiej maści. Popatrz na pobory, dodatki, przywileje grup zawodowych, odprawy, ryczałty kilometrowe, delegacje, emerytury kokosowe bez wcześniejszego opłacania jakichkolwiek składek. Popatrz na utrzymywanie pracowników obcego państwa, które kosztuje nas wszystkich ok 30 mld rocznie a przeniknęli wszystkie dziedziny i swery życia:od żłobka po prezydenta. Niejedno państwo, bogate do nieprzyzwoitości ma skromniejsze urzędy, mniejszy fiskalizm, skromną obsługę interesanta i wszystko tam krąży i działa  najlepiej, jak w zegarku najlepszej marki. Za to full wypas w szpitalach i profilaktyce, ogromne zespoły oświatowe, bezpieczne drogi z poboczami dla pieszych i rowerów mimo dziesiątek km w górskich tunelach. Różnimy się jednak kulturowo, tam uczciwość jest siłą państwa a nie państwo siły, wyzysku, niesprawiedliwości, manipulacji, czystek i zemsty.
Rozwiń
Gość
Gość (14 sierpnia 2016 o 05:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o to chodzi zamknac szkoly bo ciemnota latwiej sterowac
Rozwiń
Gość
Gość (13 sierpnia 2016 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za komuny pomagano budować szkoły czynem społecznym po to aby szkoła była bliżej ucznia, teraz likwidują bo niż, ale jeszcze trochę a z 500+ dopiero przybędzie i znowu będzie problem i brak pieniędzy jak zwykle, bvo w naszym kraju na nic nie ma pieniędzy,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!