wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Dymna zasłona zła nie pokona

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2007, 19:05
Autor: Fabian Plapis

Uczniowie powiatu świdnickiego najczęściej sięgają po alkohol i papierosy. W kraśnickim najwięcej uczniów miało styczność z narkotykami.

Te alarmujące dane pochodzą sprzed trzech lat. Aktualnych brak, bo... szkoły zignorowały ankiety.

Do Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego, które zajmuje się między innymi opracowywaniem danych na temat uzależnień, z jakimi spotykają się uczniowie, wpłynęło 181 ankiet. Tymczasem autorzy akcji spodziewali się, że będzie ich co najmniej pięć razy tyle.
- Ankiety, które przygotowaliśmy, trafiły do wszystkich placówek sprawujących nadzór nad szkołami w naszym województwie. Dostaliśmy odpowiedzi jedynie z 408 szkół, a jest ich blisko 2 tysiące. To ledwie 20 procent placówek. Na dodatek, nie wszystkie były dobrze wypełnione. Na podstawie tych szczątkowych danych nie można opracować wiarygodnych wyników i nie można dyskutować o skali problemu - podkreśla Jolanta Herda, dyrektor Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Centrum jeszcze w listopadzie ubiegłego roku zorganizowało dużą konferencję na temat "Uzależnienia - problem młodzieży XXI wieku; identyfikacja problemu, edukacja zdrowotna i przeciwdziałanie”.
- Zaprosiliśmy największe autorytety w tej dziedzinie. W czasie konferencji omówiona została ankieta, jaką przygotowaliśmy, by monitorować uzależnienia. O tym, jak jest ważna, długo rozmawialiśmy z uczestnikami spotkania - dodaje dyrektor.

Największy problem tkwi w tym, że dyrektorzy szkół niewłaściwie odebrali ankietę. - Najgorsze jest to, że uważają, iż u nich w szkole nie ma problemu. I wolą o nim nie mówić. My zaś mamy dane, że problem uzależnień jest. Co gorsza, ma tendencje wzrostową. Zwłaszcza rośnie zażywanie narkotyków - podkreśla Jolanta Herda.
Przykład?
Według danych Starostwa Powiatowego w Kraśniku, w 2006 roku problem narkomanii dotyczył tylko siedmiu z siedemnastu szkół prowadzonych przez powiat. Według danych z LCZP, to właśnie uczniowie z kraśnickiego najczęściej stykali się, sięgali i sięgają po te używki. Zdaniem urzędników, problem narkomanii na ich terenie nie występuje. Tymczasem niektóre z placówek w ogóle nie przeprowadzały u siebie ankiet. Nic dziwnego, że problem się nie pojawił.
- To jakieś nieporozumienie. Na pewno wypełniliśmy i przekazaliśmy ankietę. Badamy cały czas sprawę, ale nie widzimy takiego problemu w naszej szkole - uważa Zofia Nawrocka, dyrektor Zespołu Szkół w Annopolu.
Jednak według raportu starostwa, uczniowie gimnazjum w Annopolu mieli styczność z narkotykami. Potwierdzają to także nauczyciele. Co ciekawe, szkoła, w której nie stwierdzono problemu z narkotykami mieści się w tym samym budynku, co gimnazjum.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!