sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Lekarze z Opola Lubelskiego pracują za dużo. Kontrolę w szpitalu przeprowadziła inspekcja pracy.

Po czym skierowała wniosek do sądu o ukaranie pracodawcy grzywną. Dyrektor placówki może zapłacić z własnej kieszeni nawet 30 tys. złotych.

Wniosek do Sądu Grodzkiego w Opolu Lubelskim inspekcja pracy skierowała kilka dni temu. - Mamy dwa zarzuty - mówi Krzysztof Sudoł, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. - Pierwszy dotyczy niezapewnienia lekarzom 11-godzinnego odpoczynku po dyżurach. Drugi na pełnieniu przez lekarzy dyżurów częściej niż dwa razy na tydzień, więcej niż 8 razy w miesiącu.
Jeden z lekarzy przyznaje się nam anonimowo, że tygodniowo pracuje nieraz 200 godzin. - Czy kogoś to obchodzi? - pyta rozgoryczony. - Najlepiej powiedzieć, że lekarzom jest dobrze i rzucić hasło "pokaż lekarzu, co masz w garażu”.
Inspektorzy wkroczyli do szpitala po interwencji Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. A tego z kolei zawiadomiły szpitalne związki zawodowe opolskiego szpitala. - Wyrwano do kontroli jeden miesiąc, lipiec, w środku sezonu urlopowego. A wtedy trudno jest ustalić grafik, przestrzegając norm czasu pracy - nie zgada się z zarzutami inspekcji Karol Stpiczyński, dyrektor szpitala w Opolu Lubelskim.
Lekarze z tego szpitala o pracy ponad siły mówią już od lutego. O czas wolny za pracę ponad unijną normę (48 godzin tygodniowo), jak i o pełne wynagrodzenie za dyżury walczą w Sądzie Pracy w Puławach. Razem z medykami z Puław i Ryk złożyli tam w sumie ponad 100 pozwów. Żaden proces jeszcze się nie zakończył.
Do takiej walki skłoniła ich precedensowa i głośna na całą Polskę sprawa Czesława Misia, pediatry z Nowego Sącza. Miś domagał się w sądzie płatnego urlopu za dyżury. Sąd w Krakowie, stosując się do unijnej dyrektywy zabraniającej pracy ponad 48 godzin tygodniowo, wydał orzeczenie po myśli lekarza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lek med
(Anonimowy)
Zdziwiony ...
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lek med
lek med (12 października 2007 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie można pracować 200 godzin tygodniowo ,bo tydzień ma 168 godzin. Natomiast faktem jest że lekarze niekiedy mają nawet 18 dyżurów miesięcznie-ja osobiście najwięcej 18 stałych i 6 na wezwanie w ciagu miesiąca. Norm nie przestrzega się nigdzie.
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (12 października 2007 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
na zdjęciu nie wygląda na zmartwionego
Rozwiń
Zdziwiony ...
Zdziwiony ... (12 października 2007 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może się mylę, ale jak na mój stan wiedzy to tydzień ma nadal 7 dni po 24 godziny każdy. Mnożąc te wartości przez siebie wychodzi nam 168 godzin na tydzień.Skąd więc temu anonimowemu lekarzowi wzięło sie 200 godzin pracy tygodniowo?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!