poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Dziś koniec roku szkolnego, w wielu szkołach - roku bez przemocy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2008, 18:25

Uczniowie z Mysłowa uczyli w okolicznych wsiach tańca.

Młodzież z Włodawy poznawała historię od znanych mieszkańców ich miasta. A dzieci z Hrubieszowa chodziły po lekcjach na aerobik. Wszystko zamiast przemocy.

Takie projekty można było realizować dzięki pieniądzom z grantów w ramach "Szkoły bez przemocy”. Z 900 wniosków nadesłanych z całego kraju wyróżniono 80, w tym 4 z naszego regionu.

- Przygotowaliśmy program "Sport dobry na wszystko” - wyjaśnia Marta Kuczyńska, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie. Za pieniądze z grantu placówka kupiła sprzęt i przygotowała cały plan sportowych zajęć pozalekcyjnych.

Gimnazjum w Mysłowie (gm. Wola Mysłowska) zorganizowało kursy tańca dla uczniów i mieszkańców okolicznych wsi. - Jesteśmy małą, niezbyt zamożną gminą - podkreśla Renata Pacek, dyrektor gimnazjum. - Pieniądze z takich grantów są dla nas szansą na zrobienie czegoś interesującego.

Z kolei uczniowie z I LO we Włodawie napisali wniosek "Liderzy Polesia”. Kupili cyfrowy sprzęt do nagrywania. I spotykali się z najważniejszymi i najciekawszymi ludźmi z miasta i okolic. - To świetna okazja na poznanie historii, tajemnic miasta i regionu - tłumaczy Krzysztof Kowalczyk z klasy 2C.

Podobnych przykładów można w naszym regionie wyliczać setki. - Starsi uczniowie pomagają młodszym, przerwa na wesoło jest przyjemniejsza, nie biegamy, a spacerujemy. To tylko kilka z zasad, które w tym roku opracowaliśmy i których przestrzegamy - wylicza Danuta Matyka ze Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie (pow. biłgorajski). - Efekt? Na przerwach jest bezpieczniej i spokojniej.

Właśnie taki jest cel programu "Szkoła bez przemocy”, którego II edycja właśnie dobiega końca. W tym roku w projekt włączyły się 183 szkoły z naszego regionu, w których uczy się ponad 50 tys. uczniów i pracuje ponad 5,5 tys. nauczycieli.
- Nie spodziewaliśmy się, że tak wiele placówek zgłosi się do uczestnictwa w naszym programie - mówi Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Grupy Telekomunikacji Polskiej, która współorganizuje projekt. - W tym roku szkolnym do programu przystąpiło prawie 5 tys. szkół z całej Polski. To prawie o 2 tys. więcej niż w poprzedniej edycji.

Punktem kulminacyjnym całorocznych działań był Dzień Szkoły bez Przemocy, który obchodziliśmy 5 czerwca. Były m.in. wystawy, konkursy, zawody sportowe, debaty na temat bezpieczeństwa w szkole. A w samo południe tysiące uczniów, nauczycieli i rodziców wypuściły w niebo czerwone balony, pokazując w ten sposób odcięcie się od przemocy i agresji.

- Liczymy, że po wakacjach do udziału w "Szkole bez przemocy” zgłosi się jeszcze więcej szkół z naszego regionu - mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego, który jest jednym z partnerów programu. - Chcemy razem eliminować agresję, przemoc i patologie w naszych szkołach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!