środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Elektrownia na otarcie łez (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2008, 16:44

O nowoczesnej siedzibie Polskiej Grupy Energetycznej w Lublinie możemy na zawsze zapomnieć.

Nie ma też co sobie obiecywać kokosów po PGE Energia. Pozostaje tylko nadzieja, że Elektrownia Lublin, której powstanie zapowiedziano dziś nie będzie kolejnym mydleniem oczu spragnionej inwestycji Lubelszczyźnie.

Budowę kilkunastopiętrowego biurowca i zatrudnienie nawet 2 tys. osób obiecał nam w 2006 roku premier Jarosław Kaczyński. Zarząd PGE nigdy tych zapowiedzi nie zdementował, a Urząd Miasta w Lublinie wskazywał nawet konkretne miejsca pod lokalizację energetycznego kolosa. Od 1 października 2007 roku siedziba PGE jest już co prawda w Lublinie, ale... tylko w dokumentach. Dziś zarząd PGE na dobre rozwiał złudzenia, że coś się w tej kwestii zmieni.

- Nie widzę w tej chwili możliwości zarządzania grupą PGE z innego miejsca niż Warszawa - powiedział Paweł Urbański, prezes PGE. - Dziś w centrali PGE w Warszawie pracuje 240 osób i dużo więcej nie będzie. Dlatego informacje o 2 tys. miejsc pracy i wielkim biurowcu były po prostu nieprawdziwe.

Usłyszeliśmy za to, że PGE jeszcze w tym roku zadebiutuje na giełdzie. Władze spółki oficjalnie ogłosiły też rozpoczęcie działalność w Lublinie PGE Energia, spółki należącej do PGE. - Będziemy najważniejsi w całej grupie, z przychodami rzędu 27 mld zł - szumnie zapowiedział Jakub Mieńkowski, wiceprezes PGE Energia. - A co do Lublina, to zatrudnimy docelowo 100 osób. Siedziba spółki będzie najpierw w Lubzelu, a potem poszukamy jakichś pomieszczeń.

Ale PGE Energia to nie wszystko, co obiecali dziś szefowie PGE. Już za dwa lata ma bowiem ruszyć budowa Elektrowni Lublin (zwana też Elektrownią Wschód) działającej w oparciu o węgiel kamienny. - To będzie najbardziej wydajna i nowoczesna elektrownia, jaka dziś może powstać - obiecuje Jacek Sawicki z PGE Energia. - W połowie 2011 roku wbijemy pierwszą łopatę, a w 2015 jest szansa na uruchomienie elektrowni. Będzie w niej pracować od 300 do 400 osób. Do tego dojdzie szereg firm i osób współpracujących.

W grę wchodzą dwie lokalizacje, jedna w odległości 6, druga 8 km od kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Nieprzypadkowo, bo to właśnie Bogdanka, która do 2013 planuje uruchomienie szybu w Stefanowie i podwojenie wydobycia ma być najważniejszym partnerem Elektrowni Lublin. - Kopalnia będzie miała wiarygodnego odbiorcę a my wiarygodnego dostawcę - tłumaczy Sawicki.

Plany znalazły już uznanie w Ministerstwie Skarbu Państwa, które ma udziały w obydwu spółkach. - Te inwestycje wpisują się nie tylko w plan PGE, ale też rządu - mówi Krzysztof Żuk, wiceminister Skarbu Państwa. - Będziemy robić wszystko, by udało się je zrealizować.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
CZEKAJąCY NA PRZYłąCZE
BE4AFD
wilkstepowy
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

CZEKAJąCY NA PRZYłąCZE
CZEKAJąCY NA PRZYłąCZE (10 marca 2008 o 23:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO BYłO DO PRZEWIDZENIA,żE NIE BęDZIE "SIEDźBY" W LUBLINIE...I BARDZO DOBRZE,BO KOLESIE NA WYSOKICH STOłKACH W LUBZELU NIE BęDą MIELI MOżLIWOśCI NACHAPANIA SIę WIęCEJ NIż DO TEJ PORY.(WRAZ Z OBSTAWIANIEM STANOWISK "SWOIMI").PANOWIE I PANIE KRóLOWIE LUBELSKIEJ ENERGII-CZAS ODEJść I POZWOLIć DZIAłAć MłODYM A PRZEDE WSZYSTKIM WYKSZTAłCONYM A NIE NA STARE LATA ZDAWAć W POPłOCHU W "JEDNOROCZNYCH SZKOłACH" MATURę I Iść NA STUDIA PO TO żEBY TRAKTOWAć ZAKłAD ENERGETYCZNY JAKO PRZECHOWALNIE DO EMERYTURY...Z NIECIERPLIWOśCIą OCZEKUJE DNIA KIEDY ROZGONIą Tę BANDE KOLESIóW TRZYMAJąCYCH WłADZE W LUBZELU A W NASZYCH KONTAKTACH POPłYNIE ZDROWY,UCZCIWY PRąD...TYLE..
Rozwiń
BE4AFD
BE4AFD (10 marca 2008 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bedzie tak jak lotnisko-tylko ktore? w Niedziwiadze czy Swidniku ?
Rozwiń
wilkstepowy
wilkstepowy (10 marca 2008 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powieś się
Rozwiń
obserwato
obserwato (10 marca 2008 o 17:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
władze lubelszczyzny nie cieszcie się z elektrowni bo załatwicie jak PGE
razem z "wybrańcami narodu" bo tylko potraficie wszystko zniszczyć a nic
zbudować dla tej biednej ściany wschodniej.Żryjcie się dale o stołki a reszta
sama się załatwi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!