poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lubelskie

Fara w Końskowoli jak nowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 stycznia 2012, 21:03

 (Fara w Końskowoli)
(Fara w Końskowoli)

Dziś o godz. 17. mszą świętą w kościele farnym w Końskowoli rozpocznie się uroczyste podsumowanie projektu odnowy świątyni. Projekt pod nazwą "Konserwacja i remont Fary w Końskowoli – zabytku o istotnym znaczeniu dla historii regionu lubelskiego” miał wartość ok. 6,5mln zł. Rozpoczęty w maju 2010 roku został zakończony w terminie.

– Łatwiej powiedzieć, czego nie zrobiono, niż wyliczyć, co zrobiono – mówi Przemysław Pytlak, prezes Stowarzyszenia Fara Końskowolska, które wraz z parafią współuczestniczyło w realizacji projektu.

– Wykonano m.in. system odwodnień i zabezpieczono mury i fundamenty, wykopano korytarz podziemny łączący krypty południową i północną. Konserwacji poddane zostały ołtarze z XVIII-wiecznymi obrazami i rzeźbami, odnowiono portal główny i prezbiterium z XVII wieku autorstwa Tylmana z Gameren.

Odnowiono rzeźbę Vanitas i nagrobek księżnej Zofii Lubomirskiej
Praktycznie konserwacji i remontowi została poddana cała świątynia, dwa nagrobki z czarnego marmuru na zewnątrz. Przy okazji prowadzono prace archeologiczne, dzięki którym dokonano wiele odkryć oraz przesunięto datowanie niektórych obiektów nawet o dwa stulecia. Odkryto zachowane w całości szaty – duchownego i kompletny ornat.

Farę końskowolską, jej krypty i zabytki można już zwiedzać. Przygotowano audioprzewodniki po kościele, wydrukowano 7 tys. ulotek informacyjnych i 3 tys. albumów.

Dziś po mszy celebrowanej przez abp. Stanisława Budzika w intencji fundatorów i dobroczyńców końskowolskiej świątyni, ok. godz. 17.50 archeolog Rafał Niedźwiadek przedstawi najważniejsze odkrycia archeologiczne, dokonane w ramach projektu., o godzinie 18.10 prof. Anna Drążkowska i dr Małgorzata Grupa z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaprezentują poddane konserwacji szaty i tkaniny, które odkryto w kryptach kościoła. O 18.40 Zarząd TODK "Fara Końskowolska” zaprezentuje po raz pierwszy medale okolicznościowe, wydane dzięki wsparciu Zakładów Azotowych "Puławy” S.A. w związku z obchodami 480 rocznicy nadania praw miejskich Końskowoli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!