wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lubelskie

Gdzie i jak się starać o kredyt studencki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2009, 15:10
Autor: Anna Hereta

Kredyty studenckie funkcjonują w Polsce od 1998 r. Udzielają ich banki komercyjne, a w spłacie oprocentowania pomaga budżet państwa.

O kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci, bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i formę studiów (stacjonarne, niestacjonarne). Wnioski o kredyt można składać od 1 października do 15 listopada br.

Jedyny warunek ubiegania się o kredyt to rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia. Kredyt studencki jest wypłacany przez okres studiów, maksymalnie przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich – przez 4 lata. Miesięczna rata, którą student otrzymuje, to 600 zł przez 10 miesięcy roku akademickiego.

Od czego zacząć

– Pierwsze kroki student powinien skierować do dziekanatu uczelni lub działu spraw studenckich – mówi Joanna Reszko-Zygmunt, rzecznik UMCS.

Otrzymamy tam zaświadczenie stwierdzające, że ubiegający się o przyznanie pożyczki lub kredytu jest studentem danej szkoły wyższej i uzyskał wpis na kolejny semestr (rok studiów). Następnie należy zapoznać się z ofertą i dokonać wyboru spośród 5 banków udzielających kredytów studenckich na korzystnych zasadach.

Banki, które udzielają kredytu to:

• Bank Gospodarstwa Krajowego
• PKO Bank Polski S.A,
• Bank PEKAO S.A.,
• Bank Polskiej Spółdzielczości S.A
• Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.

Wnioski o kredyt należy złożyć w jednym z kredytujących banków. Termin składania wniosków w roku akademickim 2009/2010 mija 15 listopada br.

Uboższy ma pierwszeństwo

Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytów mają studenci, słuchacze i doktoranci, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Próg dochodu na osobę w rodzinie studenta, uprawniający do otrzymania kredytu, będzie ogłoszony w grudniu br.

Umowy kredytu będą podpisywane do 31 marca 2010 r. Bank do 15 lutego 2010 r. poinformuje studenta czy przedstawione zabezpieczenie spłaty kredytu jest wystarczające.
W przypadku, gdy nie jest, student może złożyć ponownie wniosek o kredyt w innym banku do 28 lutego 2010 r.

W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, student może ubiegać się o poręczenie udzielane przez BGK. Można je uzyskać w jednym z banków kredytujących. Obecnie poręczenie wynosi 70% kredytu (kapitału), a w przypadku sierot 100%.

Spłata kredytu zaczyna się dwa lata po ukończeniu studiów i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres jego pobierania. Wysokość oprocentowania kredytu wynosi połowę stopy redyskontowej NBP. Na wniosek kredytobiorcy bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20% miesięcznego dochodu danej osoby. Kredyt umarzany jest w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność).

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ

• UMSC – Dział Spraw Studenckich, tel. (081) 533 20 44
• Politechnika Lubelska (centrala) – tel. (081) 53 81 180
• Uniwersytet Przyrodniczy – Dział Spraw Socjalnych Studentów lub tel. (081) 533 06 24
• KUL – Dział Studenckich Spraw Socjalnych, Al. Racławickie 14, tel. 081 445 32 23
• Uniwersytet Medyczny (centrala) – tel. (081) 528-84-00
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tr5
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tr5
tr5 (22 września 2009 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bgk sam nie udziela kredytów ,robi to przez banki komercyjne czyli pozostałe 4.polecam bps.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!